Alergik w domu – materiały wykończeniowe mają znaczenie

Strona główna » Alergik w domu – materiały wykończeniowe mają znaczenie
Alergik w domu – materiały wykończeniowe mają znaczenie
914 wyświetleń1083 słów26 września 2022czas czytania 5,5 minut

Z roku na rok rośnie liczba osób zmagających się z alergią – wzrost zauważalny jest zwłaszcza wśród dzieci. Wykańczając mieszkanie lub budując dom, musimy być uważni przy wyborze materiałów.

Spis treści:

Dom alergika a kwestia izolacji termicznej

Jedną z kluczowych kwestii w walce z pleśnią jest izolacja termiczna domu. Najpopularniejszymi materiałami izolacyjnymi stosowanymi w budownictwie jest styropian oraz wełna mineralna. Styropian jako materiał izolacyjny jest wybierany znacznie częściej, co wynika z dobrej izolacyjności oraz ceny. Jednak to wełna mineralna charakteryzuje się dobrą przepuszczalnością pary wodnej, dzięki czemu efektywniej odprowadza wilgoć z budynku. Pomimo dobrych parametrów wełny mineralnej, nie jest ona zalecana, gdy w ocieplanym domu mieszkają alergicy. Wełna mineralna przez swoje wysokie parametry nasiąkliwości, sprzyja rozwojowi pleśni oraz innych mikroorganizmów mogących wpływać na złe samopoczucie alergika. W ostatnich latach zauważa się wysoką popularność zastępowania styropianu i wełny mineralnej płytami PIR. Charakteryzują się one bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (λ= 0,022 W/mK).

Płyty PIR są materiałem bezpiecznym dla osób zmagających się z alergią – na powierzchni materiału nie rozwinie się pleśń ani grzyb oraz będzie ona wolna od szkodliwych drobnoustrojów. Zastosowanie płyt PIR wpływa również na komfort cieplny wewnątrz budynku. Latem jest przyjemnie chłodno, a zimą ciepło utrzymuje się bez ponoszenia wysokich kosztów ogrzewania.

W słabo ocieplonych domach montuje się grzejniki o wysokiej mocy aby zapewnić odpowiednią temperaturę w zimę. Pracują one niemal cały czas, w wyniku czego powietrze staje się suche, a to z kolei powoduje podrażnienie dróg oddechowych oraz pogłębienie się alergii. Powietrze w intensywnie ogrzewanym pomieszczeniu zaczyna silnie cyrkulować, co prowadzi do transportu kurzu, który zawiera w sobie alergeny i roztocza.

Należy przyjrzeć się również mostkom termicznym, czyli lukom, przez które ucieka ciepło. Redukcji występowania mostków termicznych sprzyja:
– zastosowanie specjalnych łączników (w przypadku balkonów: Isokorb),
– unikanie całkowitych lub częściowych przebić obudowy budynku przez materiały o innym współczynniku przewodzenia ciepła,
– stosowanie jednakowych grubości warstw materiałów,
– projektowanie prostych kształtów bryły.

Zalety tynków antyalergicznych

Na rynku mamy duży wybór tynków, jednak najlepszym rozwiązaniem są tynki wapienne. Zapewniają one dobry mikroklimat dzięki zdolności pochłaniania nadmiaru wilgoci i stopniowego oddawania, gdy staje się sucho. Tynki wapienne nie utrzymują wilgoci. Można je stosować zarówno do wykończenia ścian jak i sufitów we wszystkich pomieszczeniach. Wapno o wysokiej alkaliczności nie jest narażone na porastanie pleśnią. Tynki wapienne nie zawierają lotnych związków organicznych, które mogą wywołać reakcje alergiczne i nie przyciągają kurzu, co pozwala utrzymać pomieszczenie w czystości.
Alergicy powinni unikać tynków strukturalnych, cementowo-wapiennych i mineralnych, które posiadają ziarnistą fakturę oraz różnego rodzaju wyżłobienia (w przypadku tynków strukturalnych). Sprzyja to gromadzeniu się kurzu i roztoczy.

Pleśnie i grzyby

Bardzo ważne w walce z pleśnią i grzybami jest odpowiednia wentylacja. W domach, w których ruch powietrza jest ograniczony, wzrasta wilgotność powietrza, prowadząca do powstawania grzybów oraz pleśni. Dobra wentylacja pozwala budynkowi „oddychać”. Wentylacja ma również duży wpływ na mikroklimat wewnątrz budynku oraz usuwa nadmiar wilgoci z pomieszczenia, a w jej miejsce dostarcza świeże i osuszone powietrze z zewnątrz.

Substancje chemiczne

LZO, lotne związki organiczne, stanowią grupę substancji chemicznych o określonych właściwościach. Można je spotkać w farbach, klejach, lakierach czy zaprawach. Definicja LZO oraz dopuszczalne normy zawartości lotnych związków organicznych w farbach i lakierach zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju z dnia 8 sierpnia 2016 r. (Dz.U. 2016 poz. 1353).

Podczas wyboru elementów wykończeniowych domu powinniśmy wiedzieć czym jest PTA – Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Atest wydawany dla produktów budowlanych przez PTA potwierdza, że produkt jest bezpieczny dla alergików i nie przyczynia się do występowania objawów uczuleniowych. Opinia odnośnie produktu wydawana jest na podstawie wnikliwej analizy dokumentacji przesłanej przez producenta.

Farby dla alergików

Największa ilość szkodliwych substancji, które mogą prowadzić do alergii lub jej nasilenia znajduje się w farbach. Farba powinna umożliwiać „oddychanie” i „filtrowanie” powietrza – farby paroprzepuszczalne. Zawartość LZO, czyli poziom emisji lotnych związków organicznych nie powinien być większy niż 30 g/l. W przypadku osób z alergią najlepszym rozwiązaniem są wyroby z jak najmniejszą lub zbliżoną zeru zawartością lotnych związków organicznych. Wielu producentów ma w swojej ofercie farby posiadające atest PTA (oznaczone są specjalnym symbolem graficznym, dzięki czemu łatwo znajdziemy je na półkach sklepowych). Oznacza to, że farby nie posiadają organicznych rozpuszczalników – w tym również amoniaku, a stężenie innych szkodliwych substancji – w tym LZO, jest bliskie zeru.

Podłogi

Najpopularniejszym rozwiązaniem podłogowym wśród osób zmagających się z alergią są płytki ceramiczne. Mają one gładką powierzchnię, dzięki czemu kurz nie osadza się na nich zbyt łatwo oraz sprawdzają się, gdy chcemy zamontować ogrzewanie podłogowe, które jest zalecane w przypadku osób chorujących na alergię. Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, za sprawą którego ciepło rozchodzi się przede wszystkim przez promieniowanie, a nie konwekcję (unoszenie), jak w przypadku grzejników. Jedyną wadą podłóg ceramicznych są fugi, w których mogą osadzać się zanieczyszczenia.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Gotowe meble a indywidualne rozwiązania na wymiar
Wybieramy kabinę prysznicową z Radaway
Drewno w domu – jak i czym pielęgnować?
Oświetl inteligentnie dom – Philips Hue
Współpracujemy z ARIA Development
Obsługujemy inwestycję NOWE ZAMIENIE
Nowy partner City Villa
Sceny świetlne we wnętrzu – jak dobrać oświetlenie do kuchni, nauki i odpoczynku?
Wnętrze w stylu loftowym
Podłogi Baltic Wood – jak są wykończone?
Stylowe rozdzielenie przestrzeni w Twoim domu
7 elementów lokalu, które warto sprawdzić przy odbiorze technicznym
Wykończenie na własną rękę? 5 ukrytych trudności
Zaaranżujemy i zrealizujemy projekt twojego przyszłego domu
Sokratesa Development – Nasz Nowy Partner

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Wykończenie mieszkania pod klucz? Wybierz pomiędzy pakietem Wygodnym lub Komfortowym!

    Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się dwa pakiety - Wygodny i Komfortowy. Nic więc

    czytaj więcej
  • Projektowanie domu – zrób to razem z nami

    Projektowanie wnętrza dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Nie znaczy to jednak, że

    czytaj więcej