Artystyczne osiedla w stolicy

Strona główna » Artystyczne osiedla w stolicy
Artystyczne osiedla w stolicy
1065 wyświetleń626 słów22 lipca 2021czas czytania 3,3 minut

Murale to wielkoformatowe malowidła ścienne i jedna z form street artu, która zwłaszcza w ostatnim czasie zyskuje na popularności. W doskonały sposób ozdabiają one i nadają kolorytu szarości miast, potrafią także oderwać mieszkańców od codziennego, miejskiego pędu. Coraz więcej deweloperów decyduje się na umieszczenie takiej formy sztuki na budynkach osiedli mieszkaniowych. W proponowanym artykule opiszemy trzy warszawskie inwestycje deweloperskie, których inwestorzy zdecydowali się na współpracę ze streetartowymi artystami.

 

Mińska 69 (Budimex Nieruchomości)

Jednym z takich osiedli jest Mińska 69, zlokalizowana w północnej części dzielnicy Praga-Południe – na klimatycznym Kamionku. Osiedle to słynie z niezwykłych prac wybitnych artystów, które ozdabiają budynki mieszkalne i przestrzeń publiczną. Mińska 69 to przede wszystkim osiedle zbudowane w miejscu z bogatą historią. Dawniej działały tu Państwowe Zakłady Inżynierii, a także kompleks drukarni. Pozostały z tego okresu mural w postaci gryfu (godło drukarzy) został odnowiony i uznany za znak graficzny całego osiedla. Na terenie inwestycji powstało również wiele innych murali, które nawiązują do przeszłości tego regionu Warszawy, a w szczególności do kultowych miejsc, jak np. nieczynny już tor kolarski Nowe Dynasy. Co więcej, całe osiedle podzielono na mniejsze części, które zostały nazwane i oznaczone przez grupę młodych entuzjastów specjalnym odmiennym krojem pisma. Służy to zachowaniu indywidualnego charakteru dla każdego regionu, który również ma nawiązywać do historii.

Osiedle Żoliborz Artystyczny (Dom Development)

 

Żoliborz Artystyczny to jedno z najpopularniejszych osiedli na warszawskim rynku nieruchomości. Oprócz doskonałej lokalizacji i dogodnej infrastruktury Żoliborz Artystyczny wyróżnia się niezwykłą architekturą krajobrazu i architekturą wnętrz. Każda ulica tworząca osiedle posiada swoich patronów, którymi są znani i cenieni artyści, związani z dzielnicą Żoliborz. Murale, które tu powstają są formą złożenia hołdu patronom. Są one tworzone w inspiracji dziełami sztuki artystów i powstają w wyjątkowym stylu, który jest charakterystyczny dla danej kolonii osiedla. Oprócz murali, na osiedlu Żoliborz Artystyczny znajdziemy wiele dzieł sztuki w postaci rzeźb, plakatów, obrazów czy też mozaiki. To sprawia, że inwestycja ta może być odbierana przez niektórych niczym jedno wielkie dzieło sztuki.

 

Apartamenty Okopowa 59A (Home Invest Sp. z o. o)

Kolejną inwestycją wartą uwagi w zakresie nowoczesnych dzieł sztuki są Apartamenty Okopowa 59A, które zlokalizowane są na warszawskiej Woli. Inwestycja ta przyciąga nowych mieszkańców przede wszystkim ze względu na dogodne położenie, blisko terenów zielonych. Posiada również dobre połączenie ze ścisłym centrum Warszawy. Kolejnym atutem jest nowoczesne wykończenie budynków. Reprezentacyjnym elementem Apartamentów Okopowa 59A jest kolorowy mural “Przyszłość na Woli” autorstwa Katarzyny Boguckiej. Powstał on na bocznej elewacji ośmiopiętrowego budynku i stanowi wizytówkę całej inwestycji.

Materiał powstał we współpracy  z portalem RynekPierwotny.pl

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jaki kolor salonu wybrać? Podpowiadamy!
Funkcjonalne i modne wykończenie łazienki
Polski deweloper Victoria Dom dołączył do grona naszych Partnerów
Jak skutecznie wyciszyć mieszkanie? Podpowiadamy!
Deska Barlinecka – co to jest?
Willowe osiedla Warszawy – luksus w zasięgu ręki
Jaką farbę użyć do mebli drewnianych?
Biała kuchnia z drewnianym blatem – klasyczny duet
Czy warto malować płytki w łazience?
Armatura Grohe czy Hansgrohe
Jak urządzić małą kuchnię w bloku?
Nowoczesna kuchnia z wyspą – dlaczego warto?
Nowoczesne wnętrza – jak zaaranżować mieszkanie w stylu nowoczesnym?
Kuchnia z salonem w bloku – jak ją urządzić?
Tekstylia i dodatki we wnętrzu

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Wykończenie mieszkania pod klucz? Wybierz pomiędzy pakietem Wygodnym lub Komfortowym!

    Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się dwa pakiety - Wygodny i Komfortowy. Nic więc

    czytaj więcej
  • Projektowanie domu – zrób to razem z nami

    Projektowanie wnętrza dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Nie znaczy to jednak, że

    czytaj więcej