Ciepło w łazience – czy ogrzewanie podłogowe zastąpi grzejnik?

Strona główna » Ciepło w łazience – czy ogrzewanie podłogowe zastąpi grzejnik?
Ciepło w łazience – czy ogrzewanie podłogowe zastąpi grzejnik?
1689 wyświetleń1171 słów17 maja 2023czas czytania 5,9 minut

Planując system grzewczy w domu, zastanawiamy się jaką metodę instalacji centralnego ogrzewania wybrać – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki. Każda z nich ma swoje wady i zalety, natomiast w  większości przypadków wygrywa podłogówka. Co sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie? Ogrzewanie podłogowe zapewnia najbardziej korzystny dla naszego ciała rozkład temperatur we wnętrzu. Temperatura podłogi jest tylko o kilka stopni wyższa od temperatury powietrza w pomieszczeniu – najcieplej jest w okolicach stóp, a nieco chłodniej w okolicach głowy. Natomiast w przypadku grzejników zachodzi proces odwrotny, ciepłe powietrze wydobywające się z grzejnika od razu unosi się ku górze, a dolna strefa pozostaje niedogrzana.

Spis treści:

Ogrzewanie podłogowe a grzejnik – na czym polega różnica?

Kluczową różnicą jest komfort użytkowania, ponieważ funkcjonowanie w pomieszczeniu, które ogrzewane jest typowym kaloryferem, bywa uciążliwe. Często zdarza się, że aby skutecznie nagrzać pomieszczenie, trzeba ustawić temperaturę dużo wyższą od docelowej, co w przypadku łazienki może powodować nagły ból głowy i dyskomfort w czasie kąpieli. W przypadku ogrzewania podłogowego nie jest to drażniący proces, a dodatkowo ciepło wytwarzane przy stopach jest bardziej efektywne.

Podłogówka a grzejnik? A może razem?

Podłogówka jest często stosowana w łazience i w takim przypadku łączenie systemu podłogowego z grzejnikiem mija się z celem. Zazwyczaj wymaga to zastosowania mieszaczy, a zaawansowane układy z niezależnym sterowaniem najczęściej okazują się rozwiązaniem niekorzystnym finansowo.

Zalety i wady ogrzewania podłogowego

Podłogówka przede wszystkim zapewnia równomierny rozkład temperatury w domu czy mieszkaniu. Nagrzana posadzka znacznie dłużej utrzymuje ciepło, co sprawia, że również dłużej je oddaje. Nie pojawia się uczucie nagłego spadku temperatury, jak to bywa przy zakręceniu grzejników. Kolejną zaletą, która istotna jest zwłaszcza dla alergików, zachodzi mniejszy ruch powietrza. Ponadto, decydując się na ogrzewanie podłogowe, rezygnujemy z puszystych dywanów czy wykładzin, które są głównymi siedliskami pyłków. Zastosowanie sprzyja również walorom estetycznym, bowiem brak kaloryferów daje większe możliwości aranżacyjne.

Do wad tego rozwiązania należy ograniczenie w zakresie wykończenia podłogi, ponieważ wybór podłogówki oznacza zrezygnowanie z parkietu. Natomiast dla większości osób, które nie decydują się na taki system, zbyt wysoki okazuje się koszt wykonania systemu grzewczego opartego na podłogówce.

Zalety i wady grzejników

Główną zaletą grzejników jest możliwość regulowania temperatury poprzez głowicę. Możemy w bardzo łatwy i szybki sposób nagrzać łazienkę przed kąpielą, co jest pożądane zwłaszcza zimą. Temperaturę można także ustawiać różnorodnie w zależności od pomieszczenia i preferencji domowników, co przy podłogówce nie jest już takie łatwe.

Wadą natomiast jest fakt, że w pomieszczeniach takich jak łazienka, nie stosuje się dywanów, a płytki ceramiczne czy kamienne są po prostu zimne.

Co na podłodze, gdy zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe?

Mitem jest, że przy ogrzewaniu podłogowym musimy wybrać płytki. Pomimo, że materiał podłogi musi być przystosowany do takiego ogrzewania, ograniczenia w tym zakresie stają się coraz mniejsze. Obecnie możemy zastosować specjalne wersje wykładzin czy paneli, które zapewniają gwarancję jakości. Jednak podczas projektowania warto wziąć pod uwagę fakt, że ilość ciepła będzie mniejsza w porównaniu z podłogą pokrytą materiałem dobrze przewodzącym ciepło. W przypadku łazienki najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie płytek kamiennych lub ceramicznych.

Czy ogrzewanie podłogowe jest wydajne?

Przy podłogowym systemie grzewczym temperatura posadzki może być mniejsza od temeratury grzejnika. Załóżmy, że zmniejszamy ją z 23 do 22 stopni Celsjusza. Obniżenie tylko o 1 stopień oznacza obniżenie energii aż o 5-6%. Przyjmijmy, że nasz rachunek miesięczny wynosi 350 zł. Przy zwiększeniu ciepła o 1 stopień, musielibyśmy dopłacić ok. 17-21 zł. Zatem przy ogrzewaniu podłogowym zmniejszając temperaturę tylko o stopień w dół, możemy oszczędzić do 250 zł rocznie.

Cena rozwiązań – co się bardziej opłaca?

Cena ogrzewania podłogowego wodnego do łazienki to wydatek w granicach 80-180 zł/m² za materiały oraz montaż w przedziale 20-100 zł/m². Przy metrażu 10 m² daje nam minimalna cenę 1000 zł.

Cena ogrzewania podłogowego elektrycznego do łazienki mieści się przedziale 90-300 zł/m² za materiały i montaż taki sam, jak w przypadku systemu wodnego. W przeliczeniu na metraż 10m², minimalna cena to 1100zł.

Koszt eksploatacji ogrzewania podłogowego (elektrycznego) w tym przypadku to ok. 270 zł rocznie.

Natomiast koszt grzejnika to ok. 300 zł.

Bardziej korzystne finansowo wydaje się założenie grzejnika – koszt wykonania jest dużo niższy. Roczne oszczędności przy podłogówce pokryją tę różnicę dopiero po kilku latach.

Podsumowanie – grzejniki czy podłogówka?

Podsumowując, montaż grzejników jest zdecydowanie mniej kosztownym rozwiązaniem. Pozwalają one na sprawne nagrzanie łazienki przed kąpielą oraz zapewniają miejsce, gdzie po kąpieli możemy zawiesić mokry ręcznik. Jest to jednak rozwiązanie niezbyt sprzyjające zdrowiu – grzejnik szybko się nagrzewa i równie szybko traci swoje ciepło, co może powodować gwałtowne skoki temperatur – unikniemy ich, wybierając podłogówkę. Jeśli chodzi o walory estetyczne, kaloryfery często zakłócają aranżację wnętrza. Dodatkowo biorąc pod uwagę metraż, łazienka bywa bardzo małym pomieszczeniem i wtedy kaloryfer zabiera dodatkową przestrzeń na potencjalne półki. W takim przypadku zalecamy zastosowanie systemu ogrzewania podłogowego, umieszczonego pod posadzką, co pozwoli na swobodne rozmieszczenie mebli i uzyskanie spójnego, estetycznego efektu.

 

Porozmawiaj z naszym specjalistą i wybierz najlepsze rozwiązanie dla swojego wnętrza.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Gotowe meble a indywidualne rozwiązania na wymiar
Wybieramy kabinę prysznicową z Radaway
Drewno w domu – jak i czym pielęgnować?
Oświetl inteligentnie dom – Philips Hue
Współpracujemy z ARIA Development
Obsługujemy inwestycję NOWE ZAMIENIE
Nowy partner City Villa
Sceny świetlne we wnętrzu – jak dobrać oświetlenie do kuchni, nauki i odpoczynku?
Wnętrze w stylu loftowym
Podłogi Baltic Wood – jak są wykończone?
Stylowe rozdzielenie przestrzeni w Twoim domu
7 elementów lokalu, które warto sprawdzić przy odbiorze technicznym
Wykończenie na własną rękę? 5 ukrytych trudności
Zaaranżujemy i zrealizujemy projekt twojego przyszłego domu
Sokratesa Development – Nasz Nowy Partner

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

 • Wykończenie mieszkania pod klucz? Wybierz pomiędzy pakietem Wygodnym lub Komfortowym!

  Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się dwa pakiety - Wygodny i Komfortowy. Nic więc

  czytaj więcej
 • Projektowanie domu – zrób to razem z nami

  Projektowanie wnętrza dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Nie znaczy to jednak, że

  czytaj więcej
 1. Basia 9 listopada 2022 o 08:50 - Odpowiedz

  My podczas budowy domu zdecydowaliśmy się na ogrzewanie podłogowe i myślę że była to najlepsza decyzja, jaką mogliśmy podjąć. Nie ma niczego lepszego jak wychodzisz zimą spod prysznica i stajesz na super ciepłą podłogę :)