Jak urządzić pokój niemowlaka, by wystarczył na dłużej
W ciągu dziewięciu miesięcy oczekiwania na dziecko rodzice skupiają się na zakupie wyprawki i urządzeniu pokoju. Jednak przy pierwszym dziecku mogą czuć się zagubieni – nie wiedzą, co jest potrzebne, czego maluch będzie potrzebował od razu po wyjściu ze szpitala, a czego będzie potrzebował później. W natłoku reklam, parentingowych influencerów proponujących swoje produkty i w tonie gadżetów trudno się odnaleźć. Jak urządzić pokój dla noworodka, by potem służył niemowlakowi i dzielnemu żłobkowiczowi? Podpowiadamy!
Spis treści:
- Pokój dla noworodka – co jest potrzebne na początku?
- Pokój niemowlaka – drugie półrocze życia
- Pokoik dla niemowlaka – aranżacja
- Pokoik dla niemowlaka – detale
- Bezpieczny pokoik dla niemowlaka
- Mały pokój niemowlaka – jak wszystko zmieścić?
Pokój dla noworodka – co jest potrzebne na początku?
Pokój noworodka najczęściej służy jako przechowalnia rzeczy. Tak naprawdę mały człowiek po przyjściu ze szpitala najczęściej śpi w sypialni rodziców. Dlatego kluczowym elementem jest duża, pojemna szafa, w której można trzymać ubranka (także te, które rodzice dostają na zapas w prezentach), zabawki, które przydadzą się kiedyś, zapas pieluszek, pieluchy tetrowe czy pościel. Słowem wszystko, czego noworodek potrzebuje lub będzie potrzebował w przyszłości. Aranżacja pokoiku jest więc niekonieczna, ale wiele mam pod koniec ciąży ma silną potrzebę wicia gniazda. Można ją wykorzystać na zrobienie pokoju dla dziecka na później.
Początkowo mały człowiek w swoim pokoju potrzebuje właśnie szafy, przewijaka, fotela, na którym mama może go karmić czy tata usypiać i czytać książeczki, a także miejsca na łóżeczko. Miejsca, ponieważ w pierwszych miesiącach ten mebel raczej stoi w sypialni lub wręcz rodzice kupują dostawkę do łóżka, by maluch spał tuż obok nich w bezpieczny sposób. Pokoik dla noworodka jest więc początkowo w zasadzie nieużywany.
Pokój niemowlaka – drugie półrocze życia
Pokoje noworodków gdzieś w okolicy 6 miesiąca życia dziecka zmieniają się w użyteczne pomieszczenia, w których maluch głównie się bawi. Jeśli chcesz jeszcze przed porodem urządzić ten pokój, rób to z myślą właśnie o dziecku od 6 do 12 miesięcy. Mały człowiek w tym czasie zaczyna pełzać i raczkować, uczy się wstawać, ale ciągle upada. Bawi się początkowo leżąc na brzuchu, potem siadając. Poza podstawowymi elementami w pokoju niemowlaka, które wymieniliśmy wcześniej, przyda się więc także mata piankowa. Są to najczęściej piankowe puzzle, wykonane z miękkiego tworzywa sztucznego, bezpiecznego dla dzieci, które układa się na podłodze jako dywan. Mają tę zaletę, że łatwo się czyszczą, a są miękkie, więc żadne upadki maluchowi nie są straszne.
Ważne jest także odpowiednie oświetlenie. Poza standardowym górnym światłem w pokoju, które przyda się wieczorem, zanim maluch jeszcze pójdzie spać, trzeba zaopatrzyć się w dwie lampki. Jedna z nich to lampa stojąca przy fotelu, którą wykorzystuje się podczas usypiania malucha czy czytania mu bajeczek. Druga to malutka lampeczka, która ma delikatne, przytłumione światło. Może świecić nawet całą noc, żeby dziecko nie bało się ciemności, jeśli nagle się przebudzi. Pomaga także zachować większe bezpieczeństwo rodziców poruszających się w pokoiku niemowlaka w nocy.
Tak wyposażony pokój powinien wystarczyć dziecku na długo. Jeśli wyrośnie już z pieluch, przewijak można wynieść, stawiając w tym miejscu basen z kulkami czy zabawki na biegunach. Z biegiem czasu łóżeczko można zamienić na większe łóżko dla starszego dziecka. Fotel zawsze się przyda – idealny do wieczornych przytulanek i czytania książeczek.
Pokoik dla niemowlaka – aranżacja
Aranżacja pokoju, dobór kolorów, odcieni i detali, jest bardzo ważna dla mam. Spędzają dużo czasu pod koniec ciąży na przestawianiu rzeczy, kupowaniu drobiazgów, firanek, otulaczy do łóżeczka i tym podobnych rzeczy oraz przeglądania czasopism z aranżacjami. Obecne trendy oznaczają pokoiki dla niemowlaka w jasnych, stonowanych barwach. Biel, beże oraz odcienie błękitu i jasnego różu w zależności od płci dziecka królują. I chociaż wydaje się, że twoja mała księżniczka albo słodki misio najlepiej odnajdą się w takich stonowanych kolorach. Dlatego nowoczesne, modne pokoje dla niemowlaka są jasne, stonowane i delikatne.
Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Warto pamiętać, że dzieci przede wszystkim reagują na kolory. Na początku widzą tylko intensywne barwy, jak czerwień, żółć czy pomarańcz. Lubią także kontrasty. Patrzenie na zestawienia kolorystyczne i intensywne kolory rozwija ich wzrok. Dlatego nie można ich ograniczać w pokoju dla dziecka. I nie chodzi o to, że ma być pstrokaty, ale utrzymanie absolutnie wszystkiego w jasnej, pastelowej tonacji nie jest najlepsze. Zastosowanie beżu czy mięty na ścianie i stonowanych kolorów na podłodze to świetny pomysł, ale warto przełamać to kolorowymi detalami, drobiazgami i zabawkami.
Pokoik dla niemowlaka – detale
Ściany, podłogi i meble to podstawowe elementy, ale warto zająć się także detalami i drobiazgami, które zamienią pokój malucha w pełną radości przestrzeń do zabawy. To między innymi naklejki na ścianę. Są bardzo modne, a nowoczesne naklejki, także 3D są wysokiej jakości. Mogą przedstawiać zwierzęta lub postacie z ulubionych bajek.
Warto także pomyśleć o zabawkach. W pokoju dziecka warto wyznaczyć strefy – odpoczynku, z łóżeczkiem i fotelem dla rodziców, zabawy i kreatywności. W strefie zabawy należy umieścić pojemniki z zabawkami, pluszaki, kolorową kuchnię do gotowania czy specjalne tablice manipulacyjne. Warto wybierać zabawki, z których dzieci mogą korzystać dłużej, na przykład basen z kulkami, w którym bawią się nawet przedszkolaki, kuchenkę, bujane zabawki, samochody i lalki, pluszowe misie.
W strefie kreatywności powinien znaleźć się stolik i krzesło, przy których dziecko może tworzyć. Nawet sześciomiesięczny maluch może malować paluszkami wodne kolorowanki. Taki kącik przyda się jednak dla starszego dziecka, które może lepić z ciastoliny, wyklejać naklejki, bawić się kredkami, czy farbami.
Bezpieczny pokoik dla niemowlaka
Pokoik niemowlaka przede wszystkim musi być bezpieczny. Kiedy dziecko zaczyna pełzać i raczkować trzeba mieć dobrze zabezpieczone całe mieszkanie, z pokojem dziecięcym na czele. Najważniejsze, żeby:
– obniżyć dno łóżeczka, kiedy dziecko zaczyna siadać,
– przykręcić regały i komody do ścian, ponieważ dzieci często się na nich wspinają,
– zabezpieczyć gniazdka,
– zabezpieczyć kable i szafki, do których dzieci nie mogą mieć dostępu,
– zabezpieczyć narożniki stołów i stolików,
– usunąć drobne przedmioty, które mogą być zjedzone.
Mały pokój niemowlaka – jak wszystko zmieścić?
Wiele osób zastanawia się, jak zmieścić wszystkie potrzebne rzeczy w małym pokoju dla niemowlaka. Jest na to kilka tricków. Przede wszystkim można zrezygnować z przewijaka, zastępując go specjalnym, nakładanym na łóżeczko. Do tego warto rozważyć, co można zrobić, by zagospodarować jak najwięcej przestrzeni. Najlepiej sprawdzą się szafy do samego sufitu i półki, na których można układać książeczki i zabawki. Liczba rzeczy, które dziecko posiada, rośnie w lawinowym tempie. Dziadkowie, ciocie i wujkowie często obdarowują maluchy zabawkami, drobiazgami i ubraniami. Wysoka szafa na pewno się przyda, zwłaszcza jeśli chcesz odkładać ubranka, z których dziecko wyrosło, dla kolejnego malucha.
powiązane artykuły