Metry kwadratowe – jaka powierzchnia domu będzie dla Ciebie odpowiednia?

Strona główna » Metry kwadratowe – jaka powierzchnia domu będzie dla Ciebie odpowiednia?
Metry kwadratowe - jaka powierzchnia domu będzie dla Ciebie odpowiednia?
816 wyświetleń839 słów6 lutego 2023czas czytania 4,2 minut

Powierzchnia to jeden z najważniejszych aspektów, które należy rozważyć, decydując się na zakup domu. Z jednej strony chcemy, aby dom był wystarczająco duży i pomieścił rodzinę oraz wszystkie zgromadzone rzeczy, z drugiej natomiast nie chcemy, żeby był trudny do utrzymania, a także przekraczał przewidywany budżet. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie określić, jaka powierzchnia domu będzie dla nas odpowiednia.

Spis treści:

Jak oszacować optymalną wielkość domu?

Aby określić optymalną wielkość domu, należy uwzględnić kilka czynników, takich jak liczba domowników i pokoi, potrzeby przestrzenne oraz budżet. Warto również zastanowić się nad osobistymi preferencjami dotyczącymi stylu życia – na przykład potrzeba prywatności i przestrzeni do pracy lub chęć posiadania dodatkowych pomieszczeń (garaż, pokój gościnny czy magazynek).

Ważne jest, aby zachować odpowiednią równowagę pomiędzy wielkością domu a jego funkcjonalnością. Ponadto należy upewnić się, że wybrana wielkość domu jest zgodna z przepisami lokalnymi i ograniczeniami działki. Aby uzyskać dokładną ocenę, warto skonsultować się z architektem lub specjalistą od budownictwa, który przedstawi optymalne rozwiązanie.

Warto pamiętać również o dobrym doświetleniu i odpowiednim rozmieszczeniu pomieszczeń oraz zastanowić się nad ich ilością. Ważne jest, aby każde pomieszczenie miało odpowiednią powierzchnię i było funkcjonalne.

Jaka wielkość domu będzie idealna dla 3-4 osobowej rodziny?

Dla 3-4 osobowej rodziny odpowiedni będzie dom o powierzchni około 100-150 metrów kwadratowych. Taki projekt powinien zawierać minimum 2-3 sypialnie – dla rodziców i każdego z dzieci, a także łazienkę (lub łazienkę oraz oddzielne WC) oraz salon i kuchnię – w aneksie, chyba że przestrzeń i budżet pozwalają na stworzenie jej w osobnym pomieszczeniu. Warto myśleć o przyszłości – jeśli planujemy powiększenie rodziny, świetnie sprawdzi się pokój gościnny z późniejszą możliwością przekształcenia go w pokój dziecka.

Jaki projekt domu wybrać dla 5-6 osobowej rodziny?

Dla 5-6 osobowej rodziny najlepszym rozwiązaniem będzie dom o powierzchni około 150-200 metrów kwadratowych. Taki projekt powinien zawierać co najmniej 4-5 sypialni, minimum 2 łazienki, dodatkowe WC, oddzielną kuchnię, salon i jadalnię. Należy również wziąć pod uwagę własne potrzeby i rozważyć dodatkowe pomieszczenia, takie jak na przykład garaż, pokój do pracy lub garderobę. W przypadku rodziny z dziećmi dobrym rozwiązaniem będzie dodanie pokoju zabaw dla dzieci lub pokoju gier.

Jaką powierzchnię powinny mieć poszczególne pomieszczenia?

Optymalna powierzchnia poszczególnych pomieszczeń zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Zalecane wielkości to:

 • dla sypialni 12-16 metrów kwadratowych,
 • dla łazienki 6-8 metrów kwadratowych,
 • dla kuchni 8-12 metrów kwadratowych,
 • dla salonu 20-30 metrów kwadratowych,
 • dla jadalni 12-16 metrów kwadratowych.

Nie należy jednak bezwzględnie przestrzegać wskazanych metraży – powinno się przede wszystkim wziąć pod uwagę potrzeby każdego z domowników oraz dodatkowe rozwiązania, jakie dane pomieszczenie będzie oferować – na przykład duża wanna z hydromasażem do łazienki czy wyspa kuchenna. Ważne jest, aby wybrać takie rozwiązania, które pozwolą na swobodne korzystanie z przestrzeni.

 

Jaka jest zależność między powierzchnią domu a kosztami budowy?

Ogólna zasada mówi, że im większa powierzchnia domu, tym większe są koszty budowy. Ceny budowy domu składają się z wielu czynników, takich jak koszt materiałów budowlanych, wynagrodzenie dla wykonawców i usługi dodatkowe (na przykład projektowanie i nadzór). Należy dokładnie przeanalizować wszystkie koszty i ustalić budżet przed rozpoczęciem budowy, aby uniknąć niepotrzebnego stresu.

Ostatecznie, wielkość domu i jego projekt zależą od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Należy pamiętać, aby dobrze przemyśleć wymagania i dokładnie przeanalizować budżet i wybrać odpowiednie rozwiązania. W każdym przypadku warto skonsultować się z Architektem, który pomoże wybrać odpowiedni projekt i dostosować go do oczekiwań.

Umów się ze specjalistą Urzadzamypodklucz.pl na niezobowiązujące spotkanie.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jak można zadbać o prawidłową jakość powietrza w mieszkaniu?
Alergik w domu – materiały wykończeniowe mają znaczenie
Oświetlenie pokoju z Kanlux
Z nami zapomnisz o plastikowych butelkach na wodę
Zobacz jakie środki wdrożyliśmy by zachować bezpieczeństwo podczas spotkań w pracowni
Drewniana podłoga do domu
Styl życia a dom
Wymarzone M i rozmowa z deweloperem — o czym trzeba pamiętać?
Feng Shui we wnętrzach — czy to naprawdę działa?
Zlewozmywak Franke czy warto?
Wola Apartamentowo
Panele Quick-Step – poradnik
Ciepło w łazience – czy ogrzewanie podłogowe zastąpi grzejnik?
Ergonomia w kuchni
Nagroda Excellent Design dla Urządzamypodklucz.pl

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Oceń artykuł

powiązane artykuły

 • Wykończenie mieszkania pod klucz? Wybierz pomiędzy pakietem Wygodnym lub Komfortowym!

  Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się dwa pakiety - Wygodny i Komfortowy. Nic więc

  czytaj więcej
 • Projektowanie domu – zrób to razem z nami

  Projektowanie wnętrza dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Nie znaczy to jednak, że

  czytaj więcej
 1. Przytulniej 10 lutego 2023 o 02:22 - Odpowiedz

  Niedawno znalazłem ten artykuł i jestem pod wrażeniem. Wszystkie wpisy na tym blogu są bardzo dobrze napisane i mogę powiedzieć, że zostały napisane przez kogoś, kto zna się na rzeczy. Pismo jest przyjemne i łatwe do odczytania, co sprawia, że ogólnie jest to przyjemne doświadczenie. Gorąco polecam artykuł każdemu, kto szuka wysokiej jakości treści!