Nowe mieszkanie dostosowane do Twoich oczekiwań – zmiany lokatorskie jak i kiedy?

Strona główna » Nowe mieszkanie dostosowane do Twoich oczekiwań – zmiany lokatorskie jak i kiedy?
zmiany lokatorskie jak i kiedy?
1044 wyświetleń1000 słów8 sierpnia 2022czas czytania 5 minut

Warto wiedzieć, że podczas kupna mieszkania mamy prawo do wprowadzenia zmian lokatorskich, które wynikają z zapisów umownych. Najczęściej takie zmiany trzeba wprowadzić maksymalnie 6 miesięcy przed odebraniem lokalu.

Spis treści:

Co to są zmiany lokatorskie?

Zmiany lokatorskie to wstępne planowanie mieszkania, czyli dostosowanie go do indywidualnych potrzeb. Należą do nich przesunięcie, likwidacja lub dobudowanie ścian działowych, przesunięcia punktów wod. – kan. czy elektrycznych oraz przesunięcia grzejników i otworów drzwiowych. A to wszystko po to, by mieszkało się nam jak najwygodniej. Chcemy mieć obszerny salon zamiast dodatkowego pokoju? Nie podoba nam się grzejnik na ścianie, na której planujemy wykończenie dekoracyjne? Nie chcemy mieć otworu drzwiowego na ścianie, gdzie planujemy powiesić obrazy? Uważamy, że oświetlenie salonu lepiej zamontować w innym miejscu? Te wszystkie zmiany umożliwiają nam zmiany lokatorskie. Często mamy zupełnie inną wizję niż deweloper, który mieszkania buduje zgodnie ze swoimi stałymi założeniami. Wszystko zaczyna się od zgłoszenia deweloperowi chęci wprowadzenia zmian, a następnie otrzymujemy odpowiedź czy nasze oczekiwania mogą być uwzględnione. Na tym etapie powinniśmy również poznać koszty zmian oraz przewidywany czas ich realizacji.

Jakie zmiany lokatorskie są niemożliwe?

Niestety nie możemy modyfikować całego projektu – nie przestawimy ani nie zburzymy ścian nośnych budynku, nie przeniesiemy okien czy drzwi zewnętrznych na inną ścianę, ani nie przerobimy wentylacji mechanicznej. Wynika to z ograniczeń jakie niosą konstrukcja i nośność budynku.

Ściany nośne

Są to ściany, które odpowiadają za trwałość i stabilność budynku. Nie możemy w żaden sposób w nie ingerować, ponieważ jest to element konstrukcyjny. Zaliczają się do nich ściany dzielące mieszkania od korytarza i ściany międzylokalowe. Mogą zdarzyć się też wyjątki – wtedy taka ściana nie odgradza naszego mieszkania od innych pomieszczeń.

Drzwi zewnętrzne

Wystarczy wyobrazić sobie jaka niespójność panowałaby na korytarzu, gdyby każdy mieszkaniec przesuwał otwory drzwiowe i zmieniał drzwi według swoich upodobań. Drzwi zewnętrzne mają również określone właściwości przeciwpożarowe, które mają za zadanie zadbać o bezpieczeństwo.

Elewacja

Tutaj musimy zaakceptować wizję dewelopera, gdyż ten element odpowiada za funkcjonowanie całego budynku i musi być wykonany zgodnie z założeniami oraz projektem głównego Architekta Budynku i Inspektora Nadzoru Budowy.

Ściany działowe i drzwi wewnętrzne

Tutaj mamy dowolność – ściany działowe możemy przebudować, wyburzyć lub dobudować. Warto jednak pamiętać, żeby nowe ściany zakotwić w posadzce, aby poprawić akustykę pomiędzy dwoma nowymi pomieszczeniami. Przesuwać możemy również otwory drzwiowe w obrębie ścian działowych.

 Instalacje elektryczne

Podczas analizy projektu może okazać się, że w założeniu dewelopera brakuje nam gniazd elektrycznych bądź punktów oświetleniowych. Takie potrzeby również możemy spełnić, wprowadzając zmiany lokatorskie.

Instalacja wodno-kanalizacyjna

Jeżeli uważamy, że powinniśmy zamienić miejscami kabinę prysznicową z umywalką lub przenieść dany element na drugą stronę łazienki – możemy to wszystko wykonać. Należy jednak pamiętać, aby poinformować o tym dewelopera odpowiednio wcześniej, co uchroni nas przed dodatkowymi kosztami. Nie przesuniemy natomiast pionów i szachtów instalacyjnych, które są zintegrowanymi elementami budynku.

Punkty oświetleniowe i teletechniczne, włączniki, gniazdka

Chcemy zamontować w mieszkaniu oryginalne oświetlenie składające się z wielu punktów oświetleniowych, których brakuje w założeniach projektowych dewelopera? To również obejmują zmiany lokatorskie. A jeżeli uważamy, że dane gniazda elektryczne bądź włączniki światła powinny znaleźć się w innym miejscu – zgłośmy to!

Ile kosztują zmiany lokatorskie i kiedy można je wprowadzić?

Możemy spotkać się z brakiem dodatkowych opłat za wprowadzenie zmian lokatorskich, jednak jest to spotykane dosyć rzadko. Ogólna zasada zakłada, że im wcześniej, tym lepiej – deweloper będzie miał czas na zaplanowanie prac, co wpłynie na oszczędność materiałów. Zmiany lokatorskie powinniśmy wprowadzić maksymalnie 6 miesięcy przed odbiorem lokalu. Należy natomiast pamiętać, że każda umowa jest inna i terminy mogą się różnić.

O czym warto pamiętać?

Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że nasze wymarzone „M” powinno być wygodne, ergonomiczne i praktyczne. Nie róbmy włączników do światła ukrytych za drzwiami czy gniazd elektrycznych schowanych za meblami, bo z czasem stanie się to uciążliwe. Wprowadzanie zmian ma podnosić komfort użytkowania, a jedynym warunkiem jest zgłoszenie wszystkich zmian w terminie.

Przeczytaj umowę

Zapoznajmy się dokładnie z umową i dowiedzmy się, jaki czas mamy na przedstawienie swoich pomysłów oraz jakich ewentualnych kosztów możemy się spodziewać.

Skorzystaj z rady profesjonalisty

Zmiany lokatorskie warto wprowadzić po konsultacji z architektem. Doświadczony specjalista przygotuje projekt funkcjonalny, który znacznie ułatwi cały proces. Szczególnie istotne jest to w takich pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia, gdzie łatwo o błędy wykonawcze, na przykład zbyt mała przestrzeń dzieląca umywalkę i miskę WC czy nieodpowiednie rozplanowanie kuchni. Zapraszamy do kontaktu!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jak przygotować się do remontu – budżet i normy
Panele podłogowe winylowe – dlaczego warto?
Zmywarka Bosch – która jest najlepsza?
Umywalka łazienkowa – czym kierować się przy wyborze?
Jak urządzić kuchnię w stylu industrialnym?
Jaką podłogę wybrać, jeśli mam zwierzaka?
Nowe mieszkanie dostosowane do Twoich oczekiwań – zmiany lokatorskie jak i kiedy?
Jak wybrać zasłony do mieszkania?
Układ mieszkania pod kątem funkcjonalnym – dlaczego to jest takie ważne
Funkcjonalne umeblowanie małej kuchni
Kuchnia w aneksie
Wykańczanie mieszkania może być prostsze, niż myślisz!
Kolory kontra szarość – urządzanie wnętrz
Jak łączyć kolory we wnętrzach? Podpowiadamy!
Mieszkanie na wynajem – jak je urządzić?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Wykończenie mieszkania pod klucz? Wybierz pomiędzy pakietem Wygodnym lub Komfortowym!

    Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się dwa pakiety - Wygodny i Komfortowy. Nic więc

    czytaj więcej
  • Projektowanie domu – zrób to razem z nami

    Projektowanie wnętrza dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Nie znaczy to jednak, że

    czytaj więcej