Podłogi drewniane – jakie deski wybrać?

Strona główna » Podłogi drewniane – jakie deski wybrać?
Podłogi drewniane – jakie deski wybrać?
912 wyświetleń1305 słów16 sierpnia 2022czas czytania 6,6 minut

Podłogi drewniane to ponadczasowy produkt, który zachwyca naturalnością. Setki lat temu stanowiły symbol luksusu, na który mogli pozwolić sobie tylko najbardziej zamożni, natomiast dziś są elementem, który jest powszechnie ceniony. Wybierając deski do mieszkania lub domu, kierujemy się nie tylko efektem wizualnym, ale również parametrami technicznymi. Na co zwrócić uwagę? Jakie deski wybrać, by podłoga cieszyła nas wiele lat?

Spis treści:

Jak wybrać podłogę drewnianą – na co zwrócić uwagę

Podłogi drewniane występują w kilku rodzajach, odmiennych pod kątem budowy, właściwości oraz ceny. Pierwsza z nich to deska lita, która jest zbudowana w całości z jednego kawałka drewna o szlachetnym gatunku (dąb, jesion, drewno egzotyczne takie jak: teak, orzech, palisander, merbau). Występuje w formie klepki (parkiet) lub deski. Podłoga lita musi być odpowiednio sezonowana. Pod wpływem zmian temperatury oraz wilgotności powietrza drewno „pracuje”, czyli pęcznieje lub następuje skurcz drewna, co może powodować powstawanie szczelin oraz skrzypienie posadzki. Deskę litą możemy zastosować w miejscach, gdzie nie planujemy instalacji ogrzewania podłogowego. Dzięki grubszej warstwie użytkowej niż w przypadku deski warstwowej, deskę litą możemy wielokrotnie poddawać renowacji i cyklinować, co stanowi jej największą zaletę.

Druga odmiana podłogi drewnianej to podłoga warstwowa. Deski warstwowe są bardziej stabilne wymiarowo oraz zdecydowanie bardziej odporne na zmiany temperatury oraz wilgotności powietrza. Zbudowane są również w całości z drewna, jednak warstwą spodnią jest drewno iglaste, a jedynie warstwa wierzchnia pokryta jest drewnem szlachetnego gatunku.

Twardość drewna

Gatunek drewna oraz jego twardość ma ogromny wpływ na trwałość posadzki drewnianej i tę cechę należy wziąć pod uwagę podczas dobierania podłogi do konkretnych potrzeb. Twardość drewna opisuje odporność na ścieranie i wgniecenia podłogi, dlatego ma duże znaczenie dla jej trwałości. Im większe natężenie ruchu, tym większa powinna być twardość drewna. W pomieszczeniach takich jak sypialnia, gabinet czy pokój dziecka możemy wykorzystać większość gatunków drewna. Natomiast w pomieszczeniach narażonych na intensywne użytkowanie – strefa wejścia, korytarz, salon – sprawdzą się twardsze gatunki drewna. np. dąb, czereśnia, buk, wenge, jesion, orzech, merbau – szczególnie w przypadku, gdy mieszkanie lub dom zamieszkuje większa liczba osób.

Rodzaj zabezpieczenia

Drewno, jako materiał naturalny, wymaga trwałego zabezpieczenia. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje wykończenia drewna – podłogi olejowane i lakierowane. Zabezpieczenie podłogi warstwą lakieru zapobiega ścieraniu powierzchni oraz przyjmowaniu plam. Deski lakierowane będą służyć wiele lat bez konieczności renowacji. Lakiery występują w wersji matowej, półmatowej oraz w wysokim połysku.

Dobór lakieru

Lakier półmatowy to najbardziej uniwersalny wybór – w subtelny sposób podkreśla naturalny wygląd deski, delikatnie ją rozświetlając. Satynowe wykończenie sprawdzi się doskonale w mieszkaniach w stylu skandynawskim, angielskim, klasycznym i wszędzie tam, gdzie zależy nam na wyważonym efekcie.

Matowy lakier wybieramy, gdy nie odpowiada nam efekt połysku na podłodze oraz pod warunkiem, że pomieszczenie jest dobrze doświetlone naturalnym światłem. Wynika to z niskiego parametru odbicia światła – matowe wykończenie polecane jest głównie do wnętrz jasnych i przestronnych oraz gdy chcemy w większym stopniu zaakcentować rysunek drewna i usłojenie.

Wykończenie błyszczące jest najtrwalszą ochroną podłogi z drewna. Warto rozważyć to rozwiązanie, jeśli podłoga będzie bardzo mocno eksploatowana oraz gdy chcemy nadać pomieszczeniu bardziej reprezentatywny charakter.

Olej do drewnianej posadzki

Podłogi pokryte olejem wyglądają bardzo naturalnie, pozostawiając widoczną strukturę desek. Olej pogłębia barwę drewna, bez nadawania jej połysku, jednak bardziej niż lakier podkreśla niedoskonałości.

podłoga drewniana

O czym trzeba pamiętać dobierając podłogę drewnianą?

Zwierzęta domowe

Drewniana posadzka w domu ze zwierzętami jest bardziej narażona na uszkodzenia i zarysowania. Największe wyzwanie sprawiają pazury naszych pupili, które mogą rysować drewno. O ile kocie pazury schowane są w opuszkach, tyle pazury psa, które nie są regularnie przycinane, nie tylko stukają o podłoże, ale mogą też trwale uszkodzić powierzchnię podłogi. Ponadto czworonogi nierzadko gubią duże ilości sierści, która jest widoczna na podłodze. Wybierając naturalne lub bielone rodzaje desek, sprawimy, że sierść będzie mniej widoczna. W przypadku kotów i psów, najlepszym wyborem będą twarde gatunki drewna egzotycznego (teak, wenge, merbau) lub rodzime (dąb).

Utrzymanie czystości podłogi drewnianej

Drewno na podłogę to inwestycja na wiele lat. Jako naturalny materiał, jest piękniejszy od wszelkich imitacji, ale wymaga więcej uwagi i regularnej pielęgnacji. W pierwszej kolejności należy pamiętać, żeby zabezpieczyć posadzkę przed uszkodzeniami mechanicznymi – dobrej jakości wycieraczki uchronią przed piaskiem i kamykami, które mogą rysować podłogę. Miski z jedzeniem i wodą dla zwierząt powinny być stawiane na matach, a krzesła i stoły podklejone filcowymi podkładkami.

Deski drewniane nie mogą być myte przypadkowymi płynami, zalecane są natomiast dedykowane, specjalistyczne preparaty, które pozostawiają na podłodze warstwę ochronną. Podłogę drewnianą należy odkurzać przy użyciu odkurzacza wyposażonego w miękką końcówkę.

W przypadku podłogi lakierowanej jedyną dodatkową czynnością jest regularne mycie odpowiednim środkiem. A w pielęgnacji podłogi olejowanej ogromne znaczenie ma regularna pielęgnacja – poza odkurzaniem i myciem, należy raz na jakiś czas odświeżyć powierzchnię olejem pielęgnacyjnym, zalecanym przez producenta podłogi. Ogromną zaletą podłogi olejowanej jest możliwość miejscowej renowacji, bez konieczności naprawy całej powierzchni.

podłoga drewniana

Podłoga ciemna, czy jasna?

Pytanie o kolor podłogi to jedno z pierwszych, które sobie zadajemy urządzając mieszkanie. Podłoga to jeden z tych elementów, które zostanie z nami na lata i stanowi bazę do wyboru kolejnych materiałów, takich jak drzwi, wykończenia mebli lub blatu kuchennego.

Jasna podłoga drewniana

Podłoga drewniana w jasnym kolorze to zawsze bezpieczne i neutralne rozwiązanie, które sprawdzi się w większości wnętrz. Jako delikatne tło stanowi doskonały punkt wyjścia dla wyrazistych dodatków i bardziej odważnej kolorystyki. Jasne wnętrza są zdecydowanie mniej formalne, ale również wprowadzają do wnętrza dużą ilość światła, przez co optycznie powiększają wnętrze. Jasne deski podłogowe w naturalnym odcieniu sprawdzą się perfekcyjnie we wnętrzach w stylu skandynawskim, prowansalskim, angielskim.

Ciemna podłoga drewniana

Ciemna podłoga to symbol elegancji i szlachetności, a jej zwolennicy są przekonani, że właśnie ten rodzaj podłogi nadaje wnętrzu ciepła i sprawia, że jest bardziej przytulne. Dobrze, gdy pomieszczenie jest duże i dobrze doświetlone – należy pamiętać, że ciemna podłoga optycznie pomniejsza wnętrze.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jak przygotować się do remontu – budżet i normy
Panele podłogowe winylowe – dlaczego warto?
Zmywarka Bosch – która jest najlepsza?
Umywalka łazienkowa – czym kierować się przy wyborze?
Jak urządzić kuchnię w stylu industrialnym?
Jaką podłogę wybrać, jeśli mam zwierzaka?
Nowe mieszkanie dostosowane do Twoich oczekiwań – zmiany lokatorskie jak i kiedy?
Jak wybrać zasłony do mieszkania?
Układ mieszkania pod kątem funkcjonalnym – dlaczego to jest takie ważne
Funkcjonalne umeblowanie małej kuchni
Kuchnia w aneksie
Wykańczanie mieszkania może być prostsze, niż myślisz!
Kolory kontra szarość – urządzanie wnętrz
Jak łączyć kolory we wnętrzach? Podpowiadamy!
Mieszkanie na wynajem – jak je urządzić?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Wykończenie mieszkania pod klucz? Wybierz pomiędzy pakietem Wygodnym lub Komfortowym!

    Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się dwa pakiety - Wygodny i Komfortowy. Nic więc

    czytaj więcej
  • Projektowanie domu – zrób to razem z nami

    Projektowanie wnętrza dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Nie znaczy to jednak, że

    czytaj więcej