Stwórz pokój na poddaszu, który spełni Twoje oczekiwania!

Strona główna » Stwórz pokój na poddaszu, który spełni Twoje oczekiwania!
sypialnia na poddaszu
59 wyświetleń1254 słów25 sierpnia 2023czas czytania 6,3 minut

Dla jednych pokój na poddaszu to prawdziwa zmora w kwestii aranżacji, dla innych to niesamowite pole do popisu. Pokój na poddaszu ma niesamowity klimat, a dzięki staraniom architekta czy inwestora, może dodatkowo zyskać magiczną atmosferę, która wręcz zachęca do życia. Poddasze jest trudne do zaadaptowania na przestrzeń mieszkalną, gdyż skosy, okna dachowe czy liczne zakamarki nie ułatwiają sprawy. Nie warto poddawać się na samym początku! Wystarczy określić swoje oczekiwania, skorzystać z kilku profesjonalnych rad lub z pomocy architekta wnętrz, by uzyskać nietuzinkową, wspaniałą przestrzeń, w której mieszkanie będzie prawdziwą bajką!
Spis treści:

Pomysł na pokój na poddaszu — aranżacja niełatwej przestrzeni ze skosami

Poddasze w domu jednorodzinnym to nie zawsze jest łatwa przestrzeń do zaprojektowania. Wiele zależy od tego, jakie wysokości zostały zastosowane w trakcie budowy i czy poddasze nie posiada zbyt wielu skosów. Choć obecnie każdy stara się budować domy z dość optymalnym poddaszem, nie zawsze tak było. W starszych domach można spotkać skos na skosie, niskie sufity przeszkadzają w optymalnej aranżacji i aby je dobrze wykończyć, zyskując ciekawą i przytulną przestrzeń, trzeba się nieźle nagimnastykować.

Z tego powodu, zanim przejdziemy do jakichkolwiek czynności, musimy bardzo dobrze rozeznać się, ile miejsca jest na poddaszu i jak można je wykorzystać. Warto mieć na uwadze fakt, iż w pomieszczeniach ze skosami, powierzchnia podłogi nie będzie pokrywać się z tym, ile naprawdę jest miejsca do dyspozycji.

Pierwszym krokiem jest wytyczenie obszaru, w którym osoba może swobodnie stać — powinien wynosić ok. 190 cm wysokości. Pod skosami mogą znaleźć się co najwyżej miejsca do siedzenia. Należy rozmieścić je tak, by podczas siadania czy wstawania nikt nie uderzał głową w sufit.

Pod skosami warto usytuować meble, takie jak komody, liczne schowki czy szafy. Ciekawym zagraniem architektonicznym jest wykorzystanie elementów konstrukcji dachowej. Odsłonięte krokwie odpowiednio wyeksponowane dodadzą uroku pomieszczeniu i sprawdzą się nie tylko w stylu rustykalnym, ale również w nowoczesnym!

Określ plan przestrzeni, dobierz kolorystykę i zadbaj o oświetlenie oraz umeblowanie

Niezależnie od typu pomieszczenia, poddasze powinno być maksymalnie przestronne. Jeśli chcesz uzyskać takie wrażenie, wystarczy pozostawić środek pomieszczenia wolnym. Najlepiej zrobić to w miejscu, w którym sufit jest najwyższy. To automatycznie generuje konieczność ustawienia mebli pod ścianami i pod skosami. Taki zabieg sprawi, że przestrzeń nie zostanie nadmiernie zagracona.

Pokoje na poddaszu wymagają dobrania odpowiedniej kolorystyki. Dobrym wyborem jest zastosowanie jednolitych odcieni, których zadaniem będzie optyczne powiększenie pomieszczenia. Projekt pokoju na poddaszu uwzględnia zwykle pastele, szarości, biel czy beże. Jednak wybór koloru ścian nie może spełniać jedynie wizji osoby, która będzie tam mieszkać. Dobrze byłoby dopasować kolor ścian do zabudowy, dzięki czemu skosy zostaną nieco złagodzone, a pomieszczenie wyda się wyższe.

Nie każde poddasze jest takie samo. Niekiedy dom oferuje długie, a wąskie poddasze. W takiej sytuacji można poszaleć nieco z kolorami. Przykładem jest pomalowanie krótszych ścian na ciemniejsze barwy oraz pozostawienie dłuższych w jasnych tonach.

Pokój ze skosami, jak i inne pomieszczenia w domu powinny być dobrze oświetlone. Jeśli chcesz zyskać jasne, przytulne, przyjemne wnętrze, zastanów się nad kilkoma źródłami światła, nie tylko nad jednym. Poza lampami istotne jest światło naturalne. Na poddaszu warto zamontować okna dachowe, które wpuszczają do wnętrza sporo światła, a jednocześnie są oknem na świat.

Poddasze to fantastyczne miejsce na sypialnię, salon czy pokój wypoczynkowy dla wszystkich domowników. W zależności od tego, jakie pomieszczenie jest aranżowane, takie meble należy w nim usytuować. Sypialnia na poddaszu wymaga umieszczenia łóżka. Warto postawić je tak, by do boku można było podejść w pozycji wyprostowanej. Gdy nie ma takiej możliwości, dobrze byłoby zastanowić się nad łóżkiem japońskim, gdyż jego wysokość to ok. 20 cm.

Stolarka okienna i wykończenie wnętrza — na co zwrócić uwagę?

Jak urządzić poddasze? Aranżacja wymaga podjęcia decyzji dotyczących stolarki okiennej. Podczas jej doboru należy zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia oraz kąt nachylenia dachu. Mnóstwo inwestorów decyduje się na łączenie okien ze sobą. Powstają w ten sposób ciekawe zestawy blokowe, pionowe bądź poziome. Zespolone okna gwarantują więcej światła naturalnego, które jest ważne podczas pracy czy nauki.

pokój na poddaszu

Praktyczne porady podczas aranżacji pokoju na poddaszu

Pokoje na poddaszu często stoją zapomniane, są nieatrakcyjne, nikt nie chce spędzać tam czasu. A wystarczy przecież wypełnić przestrzeń odpowiednimi dodatkami. Jeśli marzy Ci się tam gabinet, wystarczy, że ustawisz wygodne biurko, krzesło, kilka półek na dokumenty, segregatory i miejsce do owocnej pracy gotowe.

Poddasze może okazać się świetnym miejscem na odpoczynek i relaks. Stół do ping-ponga zmieści się na okazałym poddaszu, a jeśli nie, możesz upchnąć tam kolekcję gier planszowych, stolik i wygodne fotele bądź kanapę. Na pewno znajdziesz kompanów do gry, którzy będą chcieli spędzić kilka przyjemnych chwil na takim poddaszu.

Drewniane wykończenie jest bardzo często spotykane na poddaszach. Wsporniki, belki stropowe — elementy więźby wyglądają przepięknie, jeśli są odsłonięte i zadbane. W ten sposób można stworzyć bardzo swobodną, swojską, rustykalną atmosferę. Jeśli marzy Ci się więcej drewna na poddaszu, możesz zabudować ściany panelami drewnianymi lub wykorzystać drewniane abażury. Ceglana ściana sprawdzi się jako akcent w drewnianym królestwie.

A może salon na poddaszu?

Salony na poddaszu to bardzo ciekawe opcje, jednak nie każdy z nich korzysta. Wbrew pozorom może to być strzał w dziesiątkę. Jeśli poddasze nie było wcześniej wykorzystywane w żadnym celu i nie ma tam ścianek działowych, jest to idealne miejsce do stworzenia fantastycznego pokoju wypoczynkowego. Na pewno przyda się miejsce do siedzenia do sporej liczby osób, można też zadbać o stolik, przytulny fotel do czytania książek czy meble do przechowywania gier planszowych, kaset wideo bądź sprzętu do grania. W salonie może znaleźć się też miejsce dla pupila oraz sprzęt RTV — do oglądania, do grania, do surfowania po internecie.

Czy więźba na widoku to dobry pomysł?

Więźba dachowa dla wielu osób jest powodem do dumy i chwalenia się. Nic więc dziwnego, że architekci podczas urządzania pokojów na poddaszu zalecają jej wyeksponowanie. Drewniana więźba nada pomieszczeniu niepowtarzalny klimat, a słupy nagle okażą się atutem, a nie przeszkodą. Stare płatwie, słupy czy krokwie można oczyścić i pomalować, aby prezentowały się naprawdę ładnie. Naturalny materiał widoczny w pomieszczeniu z łatwością je ociepli i skutecznie nada mu przyjazny, nietuzinkowy charakter.

Pomysł na pokój na poddaszu to strzał w dziesiątkę. Choć liczne skosy mogą przeszkadzać, spora przestrzeń okaże się niesamowitym miejscem, w którym każdy domownik będzie chciał spędzać swój czas.

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Czy tani remont łazienki jest możliwy?

    Remont łazienki kojarzy się zwykle z licznymi odpadami, śmieciami, kurzem, pyłem, ale również z ogromnym

    czytaj więcej
  • Przedpokój w małym mieszkaniu – zaprojektuj go z nami

    Spis treści: Projekty przedpokoju: skąd zacząć? Mały przedpokój z szafą: praktyczne rozwiązania. Zabudowa przedpokoju w

    czytaj więcej