Styl życia a dom

Strona główna » Styl życia a dom
71 wyświetleń696 słów5 września 2022czas czytania 3,6 minut

Projektowanie wnętrz powinno być bardzo dobrze przemyślane, natomiast zdarza się, że wiele spraw zostaje pomijanych, co skutkuje niedopasowaniem wnętrza do indywidualnych potrzeb. Warto rozpocząć pracę nad projektem odpowiednio wcześniej, aby dopracować koncepcję wnętrza do przyzwyczajeń i wymagań. Przedstawiamy kilka pomysłów, które sprawdzają się w planowaniu przestrzeni. 

Spis treści:

Rozplanowanie gniazdek i włączników

Wcześniejsze rozplanowanie umiejscowienia osprzętu pozwoli nam uniknąć problemu z zaplątanymi kablami czy dodatkowymi przedłużaczami, które plączą się pod nogami. Należy pomyśleć o dodatkowym gniazdku w:

 • szafce w łazience, gdzie będziemy mogli przechowywać szczoteczkę elektryczną czy maszynkę do golenia,
 • szufladzie komody, w której możemy schować telefon, a dodatkowo podłączyć go do ładowania,
 • salonie za sofą, gdzie może zostać podłączony odkurzacz typu robot – będzie miał swoje miejsce i stację ładującą, nie będzie stał w widocznym miejscu i z łatwością go uruchomimy za pomocą aplikacji w telefonie,
 • garderobie, gdzie w zabudowie możemy przewidzieć miejsce na gniazdko, do którego podłączymy żelazko na parę i nie będziemy musieli wystawiać deski i szukać miejsca na podłączenie sprzętu,
 • warto rozważyć również dodatkowe gniazdko w pasie technicznym, ponieważ sprzętów często w domu przybywa.

Kanał na kable do telewizora

Kolejnym ważnym elementem na etapie „brudnych prac” jest przygotowanie kanału na kable do telewizora, który możemy wkuć w ścianę. Dzięki temu unikniemy nieestetycznych, zwisających kabli, które się plączą i kurzą. Warto ustalić wcześniej, jak duży będzie telewizor, na jakiej wysokości go zawieszamy oraz jaka będzie wysokość szafki pod telewizor – wszystkie wysokości muszą być przemyślane.

wykończenie mieszkania

Przechowywanie

Szafy zwykle są wypchane po brzegi, a rzeczy codziennego użytku lub te na „specjalne okazje” nie mają swojego miejsca. Etap projektowania i aranżacji mieszkania to również czas, w którym warto przeanalizować ilość posiadanych rzeczy lub czy nasze hobby nie wymaga specjalnego miejsca do przechowywania sprzętu.

 • Zabudowa nad geberitem – dobrym pomysłem na wykorzystanie przestrzeni nad zabudową geberitu jest obudowanie jej płytą meblową do sufitu, co pozwoli nam w środku, na półkach trzymać drobne rzeczy jak kosmetyki czy dodatkowy zapas artykułów higienicznych.
 • Zabudowa gotowych mebli – jeśli ulubiona szafa jest w dobrym stanie i nie chcemy jej wymieniać, a brakuje w niej miejsca do przechowywania, dobrym rozwiązaniem będzie zamówienie u stolarza zabudowy do sufitu nad szafą. Taki zabieg może też odmienić wnętrze, dać meblom drugie życie i będzie korzystne dla portfela.
 • Miejsce na lodówkę na wino – jeśli jesteśmy koneserami tego trunku, możemy przewidzieć miejsce na chłodziarkę w kuchni i będziemy mogli przechowywać ulubione wina w odpowiedniej temperaturze,
 • Garderoba – miejsce, które możemy dopasować do swoich potrzeb i zaprojektować półki czy szuflady tak, aby znalazło się również miejsce na suszarkę na pranie, deskę do prasowania czy żelazko na parę. Jeśli mamy dużo biżuterii czy zegarków, idealnym dla nich miejscem będą płytkie szuflady z przegródkami oraz podświetleniem.przechowywanie w domu

Zwierzęta domowe

W planowaniu nowej przestrzeni warto zadbać o komfort pupila. W łazience świetnie sprawdzają się zabudowane kuwety dla kotów, które pozwalają utrzymać czystość. Natomiast na etapie wyboru drzwi warto pomyśleć o otworze, którym pupil będzie mógł przejść z jednego pomieszczenia do drugiego. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w drzwiach łazienkowych lub przy wyjściu na taras czy do ogrodu. Otwór powinien być wystarczająco duży, aby zwierzak nie musiał się przez niego przeciskać.

Warto również odpowiednio wcześniej zastanowić się nad samym projektem i przygotowaniem do wykończenia mieszkania czy domu. Wiele kwestii pomijanych na samym początku, na późniejszym etapie ułatwia funkcjonowanie we własnej przestrzeni i sprawia, że komfort użytkowania jest dużo wyższy. To właśnie te przemyślane rozwiązania mogą nas ochronić przed większymi wydatkami czy remontami w przyszłości.

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

 • Alergik w domu – materiały wykończeniowe mają znaczenie

  Z roku na rok rośnie liczba osób zmagających się z alergią - wzrost zauważalny jest

  czytaj więcej
 • Wanna wolnostojąca – czy warto?

  Wanna wolnostojąca cieszy się coraz większą popularnością wśród osób urządzających domy czy mieszkania. Co sprawia,

  czytaj więcej