To świetna okolica – na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Strona główna » To świetna okolica – na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?
lokalizacja mieszkania
914 wyświetleń1284 słów21 listopada 2022czas czytania 6,5 minut

Podczas zakupu mieszkania w głównej mierze skupiamy się na jego układzie, aby jak najlepiej zagospodarować znajdującą się tam przestrzeń. Jednak równolegle nie możemy zapominać o tym, co znajduje się poza progiem naszego domu i w jego okolicy – od widoku za oknem, po infrastrukturę w najbliższym otoczeniu.

Spis treści:

Zwróć uwagę na swoje potrzeby

Przede wszystkim należy przeanalizować, jakie miejsca odwiedzamy najczęściej. Praca, szkoła, ulubiona kawiarnia, apteka czy sklep zoologiczny – najlepiej byłoby, gdyby wszystkie te punkty znajdowały się w niedużej odległości, aby ograniczyć czas potrzebny na dotarcie.

Lokalizacja a dojazd do pracy

Największym problemem większości osób pracujących stacjonarnie jest dojazd do pracy. Jeśli jest to nasze stałe miejsce zatrudnienia, powinniśmy przemyśleć zakup mieszkania w okolicy miejsca pracy. Będzie to miało pozytywny wpływ na stan portfela – ograniczymy wydatki na paliwo lub bilety komunikacji miejskiej, jeśli drogę do pracy bez problemu pokonamy pieszo.

W przypadku częstej zmiany miejsca pracy lub braku stałego miejsca, powinniśmy zlokalizować nowy dom w miejscu dobrze skomunikowanym, najlepiej w okolicy stacji metra, przystanku autobusowego lub tramwajowego. Natomiast jeśli poruszamy się samochodem – zadbajmy o bezproblemową dostępność miejsc parkingowych w okolicy bądź dedykowanego, zakupionego w miejscu inwestycji.

Choć osoby pracujące zdalnie ominie badanie okolicy pod kątem dojazdu do pracy, one również mają przed sobą wyzwanie – w tym przypadku zorganizowania miejsca do pracy we własnych czterech ścianach.

Dzielnica ma znaczenie

Każda z dzielnic charakteryzuje się inną infrastrukturą oraz atmosferą. Dzielnice położone bliżej centrum miasta będą głośniejsze, jednak lepiej skomunikowane z pozostałymi dzielnicami. Jeśli zależy nam na cichszej, spokojniejszej okolicy, powinniśmy wybrać obrzeża miasta. Warto również zwrócić uwagę na bezpieczeństwo danej dzielnicy, szczególnie jeśli w domu będą mieszkać dzieci.

Udogodnienia w najbliższej okolicy

Mieszkanie w mieście oferuje szereg najróżniejszych udogodnień – powinniśmy zwrócić uwagę na ich bliskość, decydując się na zakup mieszkania lub domu.

Przedszkole i szkoła

Rodzice w szczególności docenią bliską okolicę żłobków, przedszkoli czy szkół. Pomoże to ograniczyć czas przeznaczony na dotarcie do szkoły zarówno samemu dziecku, jak i odprowadzającemu je opiekunowi. Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej jest wybrać taką trasę, aby odprowadzenie pociechy do szkoły odbywało się po drodze do pracy. Dobrze jest również myśleć przyszłościowo – czy w okolicy znajdują się przedszkola czy szkoły, do których dzieci będą mogły uczęszczać w najbliższych latach i wciąż nie będzie się to wiązało z długimi dojazdami.

Służba zdrowia

Kwestia odległości placówek służby zdrowia jest szczególnie ważna dla osób o obniżonej odporności, przewlekle chorych oraz osób starszych. W takich przypadkach bliska odległość apteki, przychodni czy szpitala może okazać się kluczowa. Warto odpowiednio wcześniej zorientować się, gdzie znajdują się punkty medyczne czy lekarze-specjaliści, z których pomocy korzystamy najczęściej – na przykład dentysta lub okulista.

Punkty handlowe i usługowe

Kupując nowy dom, powinniśmy sprawdzić również najbliższą okolicę pod względem punktów handlowych oraz usługowych. Bliskość popularnego centrum handlowego może okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli nie przeszkadza nam większy ruch komunikacyjny w okolicy. Z pewnością przydatny w okolicy będzie duży market spożywczy, w którym zakupy zrobimy na przykład podczas powrotu z pracy. Jeżeli często korzystamy z siłowni lub planujemy to robić, również powinniśmy zorientować się czy będzie ona położona w miejscu, do którego dostęp nie będzie w żaden sposób utrudniony. W przypadku punktów usługowych wszystko zależy od potrzeb i powinno być rozważane indywidualnie – ulubiona kawiarnia, plac zabaw, sklep specjalistyczny, zakład fryzjerski czy kosmetyczka – obecność naszych ulubionych obiektów w okolicy może znacznie podnieść wygodę i jakość życia.

Bezpieczeństwo okolicy

W Internecie znajduje się wiele badań na temat poziomu przestępczości w danej dzielnicy. Nawet jeśli nowe mieszkanie będzie znajdowało się na strzeżonym osiedlu z monitoringiem i ochroną, powinniśmy wziąć pod uwagę również okolicę. Warto wcześniej zorientować się, gdzie znajduje się najbliższy komisariat policji oraz pobliska straż pożarna.

Dobra komunikacja z centrum

Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania poza centrum lub na obrzeżach miasta, powinniśmy szczególnie przeanalizować sposób dotarcia do centrum lub pozostałych części miasta. Warto wybrać miejsce, które ma z nim bezpośrednie połączenie – w najlepszym przypadku metro lub kolej, które pomogą nam ominąć korki i w kilkanaście minut znaleźć się w centrum. Przystanki autobusowe w okolicy również są atutem, jednak należy pamiętać, że zarówno trasy, godziny jak i sama obecność przystanku z czasem może się zmieniać.

Bliskość terenów zielonych i miejsc rekreacyjnych

Jeśli cenimy zieleń w mieście, powinniśmy rozważyć zakup mieszkania w okolicy parku. Bliskość terenów zielonych jest rozwiązaniem dla osób szukających kompromisu między możliwością obcowania z naturą, a miejskim stylem życia. Rodzice z pewnością docenią bliską obecność placu lub hali zabaw, gdzie będą mogli zabrać swoje pociechy, a właściciele czworonogów ucieszą się choćby z parku dla psów w okolicy.

Miejsca parkingowe

Odwieczny problem terenów miejskich to miejsca parkingowe. Wraz z rozwojem technologicznym samochód stał się dostępny dla prawie każdego, a w związku z tym ich ilość na drogach – a co za tym idzie ruch komunikacyjny i korki – wciąż rośnie, razem z popytem na miejsca parkingowe. Odpowiednio zlokalizowane strategiczne punkty mogą całkowicie rozwiązać problem z poruszaniem się samochodem – większość miast posiada rozwinięty system komunikacji miejskiej, dzięki której bez problemu dotrzemy do każdego zakątka. W przypadku, kiedy jesteśmy zmuszeni lub nie chcemy rezygnować z poruszania się samochodem – powinniśmy zainwestować w miejsce parkingowe, choć parkowanie w pozostałych częściach miasta może być utrudnione.

Sprawdź plany zabudowy na przyszłość

Niezależnie od tego, gdzie znajduje się dana inwestycja – okolica będzie się stale zmieniać i rozwijać. Jeśli na pierwszy rzut oka okolica wydaje się pusta i spokojna, należy mieć na uwadze, że za kilka lat, po ukończeniu okolicznych budów, widok z naszego okna może stać się całkowicie zasłoniony przez inny budynek. Rozwijająca się okolica ma również swoje plusy – stale rozwijana komunikacja miejska czy powstające obiekty handlowe, usługowe i rekreacyjne w okolicy mogą nas pozytywnie zaskoczyć.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Marogobud – nasz nowy Partner
Parawan nawannowy — chciałbyś mieć wannę z możliwością prysznica?
Łazienka dla gości – wykańczamy z Roca
Jaką podłogę wybrać?
Fronty kuchenne
Jak dodatkowo wygłuszyć mieszkanie?
Wszystko, co powinieneś wiedzieć, szukając drzwi do mieszkania
Metry kwadratowe – jaka powierzchnia domu będzie dla Ciebie odpowiednia?
To świetna okolica – na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?
Rozszerzamy ofertę o Pakiety PRESTIGE
Łazienka w dobrym stylu
Geometryczne formy we wnętrzach
Kuchnia Black&White
Lagrus – drzwi i listwy przypodłogowe do domu
Gemma Inwestycje – nasz nowy Partner

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

 • Wykończenie mieszkania pod klucz? Wybierz pomiędzy pakietem Wygodnym lub Komfortowym!

  Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się dwa pakiety - Wygodny i Komfortowy. Nic więc

  czytaj więcej
 • Projektowanie domu – zrób to razem z nami

  Projektowanie wnętrza dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Nie znaczy to jednak, że

  czytaj więcej
 1. Karina 8 grudnia 2022 o 12:12 - Odpowiedz

  warto też wziąć pod uwagę na kórą stronę są okna i jak daleko sąsiedzi. Dobrze od razu uzbroić się w rolety lub żaluzje