Czarna armatura – jak ją pielęgnować, aby móc cieszyć się z designu?

Strona główna » Czarna armatura – jak ją pielęgnować, aby móc cieszyć się z designu?
Czarna armatura – jak ją pielęgnować, aby móc cieszyć się z designu?
1051 wyświetleń1015 słów25 lipca 2022czas czytania 5,2 minut

W ostatnich latach czarna armatura zyskała na popularności za sprawą zainteresowania minimalistycznymi oraz loftowymi wnętrzami. W sieci pojawia się wiele efektownych aranżacji z zastosowaniem czarnej armatury, ale jednocześnie jest ona błędnie kojarzona z codziennym myciem i polerowaniem. Odpowiedni wybór armatury, pielęgnacja i systematyczność to trzy najważniejsze kwestie, dzięki którym posiadanie czarnej armatury nie będzie wiązać się z żadnym problemem.

Spis treści:

czarna armatura

Czarne baterie – które wybrać?

Jedną z kluczowych kwestii jest wykończenie armatury. Powłoka galwanizowana charakteryzuje się odpornością na uszkodzenia, wysoką wytrzymałością oraz gładką powierzchnią. Armatura ta będzie służyła przez lata, a także zachowa wszystkie swoje walory wizualne, co pozwoli nam cieszyć się jej ponadczasowym designem.
Warto też zwrócić uwagę na mieszacz, który powinien być ceramiczny z uwagi na lepsze parametry wytrzymałościowe oraz mniejszą podatność na niszczącą działalność kamienia.
Duże znaczenie ma również perlator, który jest najbardziej narażony na działanie twardej wody. Najlepszym rozwiązaniem jest możliwość odkręcenia perlatora, wyczyszczenia lub wymienienia na nowy.

Czy czarny kran łatwo się brudzi?

Czarna bateria brudzi się tak samo szybko, jak powszechnie stosowana bateria chromowana. Zastosowanie czarnej armatury to niezwykły efekt wizualny, ale ma również inne zalety. Na ciemnym kolorze nie jesteśmy w stanie dostrzec niektórych zabrudzeń, które na bateriach chromowanych widać na pierwszy rzut oka – na przykład odcisków palców. Czarna armatura świetnie sprawdza się nie tylko w eleganckich wnętrzach, ale również w mieszkaniach prywatnych oraz w przestrzeniach publicznych.

Czarne baterie – jak je czyścić?

Nakład pracy, którego wymaga utrzymanie czarnej armatury w czystości, będzie taki sam jak w przypadku baterii chromowanych. Jednak w przypadku czarnej armatury kluczem do sukcesu jest systematyczność. Jeśli zlekceważymy tę kwestię i nie będziemy dbać regularnie o swoją armaturę, bardzo szybko pojawi się problem z osadem z kamienia. Grube warstwy osadu będą trudne do usunięcia, a podczas samego czyszczenia możemy uszkodzić czarną powierzchnię armatury. Regularne dbanie o czarną armaturę może wydawać się uciążliwe, jednak szybko stanie się to naszym nawykiem.

W usuwaniu codziennych zabrudzeń oraz tych bardziej uporczywych możemy sięgnąć po specjalistyczne środki lub domowe sposoby. Które zatem wybrać i jak je stosować?

czarna armatura

Czym czyścić czarną armaturę – skuteczne środki

Ze względu na delikatną, czarną powierzchnię, czyszczenie wymaga nie tylko delikatnych ściereczek lub gąbek, ale również specjalistycznych środków. Tutaj musimy zrezygnować z silnie działających mleczek do czyszczenia. Zbyt silnie środki czyszczące mogą wybielić kolor naszej armatury lub ją zniszczyć, ponieważ zazwyczaj zawierają one drobinki ścierające.

Czarna armatura – wypróbuj specjalne środki

Na rynku dostępne są preparaty do pielęgnacji i impregnacji. Jednak przed pierwszym użyciem nowego detergentu warto zrobić próbę i niewielką ilość środku czyszczącego rozprowadzić w najmniej widocznym miejscu czarnej baterii. Gotowe środki czystości okazują się ratunkiem, gdy nasza armatura nie była odpowiednio i systematycznie pielęgnowana, czego skutkiem jest gruba warstwa osadu.
Specjalne środki wzbogacone są substancją tworząca powłokę hydrofobową, która sprawia, że krople wody znacznie trudniej utrzymują się na powierzchni armatury, ograniczając ilość osadu.

Z zabrudzeniami czarnej armatury bez problemu poradzą sobie również domowe środki.

Czarna armatura – czyszczenie płynem do naczyń

Będziemy potrzebować wody oraz płynu do naczyń, które należy rozrobić w proporcji 1:1. Tak rozrobiony preparat skutecznie usunie zabrudzenia powstające podczas codziennego użytkowania. Powinniśmy jednak pamiętać, że po każdym myciu należy dokładnie wytrzeć baterię. Do tego najlepiej sprawdzą się ściereczki z bambusa lub mikrofibry. Taki zabieg powinniśmy wykonywać 3-4 razy w tygodniu.

Czarna armatura – czyszczenie roztworem wody z octem

Brak systematyczności skutkuje powstaniem dużej ilości osadu z kamienia, z którym bardzo często woda z płynem do naczyń sobie nie poradzi. Tutaj dobrym rozwiązaniem będzie użycie wody z octem. Należy rozrobić wodę z octem w proporcji 1:1 i pamiętać, że nie można stosować octu w czystej postaci! Jest to bardzo silnie żrący środek, który może uszkodzić nasza delikatną, czarną powłokę.
Jeśli po przetarciu osad z kamienia nadal się utrzymuje, należy nasączyć kilka wacików kosmetycznych roztworem i przyłożyć je w kłopotliwych miejscach, a następnie opłukać armaturę ciepłą wodą i przetrzeć ściereczką. Tutaj bardzo ważne jest, aby pilnować, jak długo waciki znajdują się na armaturze – w przeciwnym razie dojdzie do nieodwracalnych zniszczeń czarnej powierzchni. Musimy również pamiętać, że intensywna woń octu potrafi utrzymywać się w pomieszczeniu nawet kilka godzin po zabiegu.

czarna armatura

Jak czyścić czarną armaturę – systematyka to podstawa

Utrzymanie czarnej armatury nie musi być pracochłonne oraz kosztowne. Wręcz przeciwnie – najlepiej sprawdzają się tutaj szybkie, domowe sposoby. To jak nasza armatura będzie wyglądać za rok, za dwa czy za dziesięć lat zależy tylko od naszej systematyczności.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Listwy przypodłogowe – jaki rodzaj wybrać?
Na jaki kolor pomalować mały pokój?
Cegła jako element wystroju wnętrz
Urządzamy pod klucz Klientów inwestycji Ogrody Włochy
Kolory do wnętrz z gamy Tikkurila
Brodzik kompozytowy – czyli co to jest? Objaśniamy wspólnie z Schedpol
Bidet – dlaczego warto go mieć?
Miasteczko Greenwood, zielona oaza na warszawskiej Białołęce.
Projekt wnętrza – etapy tworzenia krok po kroku
Kolorowa sofa w salonie – jaką wybrać?
Podłogi drewniane – jakie deski wybrać?
Płytka gresowa a glazura – jaka jest różnica?
Czyszczenie odpływu liniowego z Viega
Kabina prysznicowa walk-in – Twoja nowoczesna łazienka
Jak zaaranżować salon marzeń? Sprawdź nasze wskazówki!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Wykończenie mieszkania pod klucz? Wybierz pomiędzy pakietem Wygodnym lub Komfortowym!

    Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się dwa pakiety - Wygodny i Komfortowy. Nic więc

    czytaj więcej
  • Projektowanie domu – zrób to razem z nami

    Projektowanie wnętrza dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Nie znaczy to jednak, że

    czytaj więcej