Wykończenie na własną rękę? 5 ukrytych trudności

Strona główna » Wykończenie na własną rękę? 5 ukrytych trudności
Biel, szarość i drewno uzupełnione efektownym onyksem.
846 wyświetleń1015 słów31 lipca 2022czas czytania 5,2 minut

Stworzenie pięknego wnętrza wymaga czasu, wiedzy i ogromnego zaangażowania. Cały proces powinien być uporządkowany i przemyślany jeszcze przed rozpoczęciem prac wykończeniowych.

Spis treści:

wykończenie mieszkania

Czemu podejmujemy się wykańczania wnętrz samemu?

Wiele osób decyduje się na samodzielne wykończenie wnętrza ze względu na oszczędności. Natomiast warto zastanowić się czy faktycznie jest to tańsze rozwiązanie. Niestety decydując się na wykończenie we własnym zakresie, nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo praco- i czasochłonne jest to przedsięwzięcie. Musimy pamiętać o tym, że pierwszym krokiem całej realizacji jest projektowanie wnętrz – znalezienie materiałów oraz odpowiednie zestawienie ich ze sobą. Następnie czas na realizację zamówień oraz nadzór całego procesu logistycznego, a pod uwagę należy wziąć również fakt, że w sklepie jesteśmy klientem detalicznym i ponosimy dodatkowe koszty transportu oraz wniesienia towaru. Natomiast podejmując współpracę z firmą, która profesjonalnie zajmuje się wykończeniem wnętrz, bazujemy na wszechstronnej wiedzy oraz doświadczeniu. Architekt dopracuje projekt oraz dopilnuje, aby założony budżet nie został przekroczony.

Budżet – ile kosztuje wykańczanie wnętrz

Budżet realizacji zależy od wielu czynników, a najważniejszym jest standard wykończenia oraz jakość wybranych materiałów. Rozpiętość budżetu w przypadku wykończenia wnętrz jest dużo większa niż w przypadku prac związanych ze wznoszeniem budynku. Można zmieścić się w całkiem rozsądnych kwotach począwszy od kilkuset złotych za metr kwadratowy powierzchni, ale również bez trudu jesteśmy w stanie przekroczyć kilkukrotnie wartość kosztów całej budowy.

Wnętrze bez wyrazu – czego unikać

Podobno o gustach się nie dyskutuje, ale są pewne style, które odpowiadają większości osób – zbalansowane, posiadają różnorodność, ale z umiarem. Żeby mieszkanie miało „to coś”, należy unikać zbyt dużej ilości kolorów oraz łączenia więcej niż dwóch stylów. Zamiast tego możemy łączyć na wiele sposobów tekstury, faktury oraz odcienie. Wykonując stosunkowo bezpieczną i neutralną bazę w wykończeniu, pamiętajmy o ciekawych dodatkach czy oświetleniu, które będą stanowić piękny element dekoracyjny.

wykończenie mieszkania

Niespójny styl całego wnętrza

Wybór konkretnego stylu w projektowaniu zdecydowanie ułatwia aranżację wnętrza. Bazując na stylu eklektycznym mamy niekiedy poczucie braku spójności we wnętrzu. Styl eklektyczny oferuje pełne spektrum możliwość i jest propozycją dla osób, które w zamyśle pragną mieć wnętrze o oryginalnym charakterze. Łączenie elementów pochodzących z różnych stylów wymaga ogromnego wyczucia, aby otrzymać spójną kompozycję.

Mierzenie „na oko”

Podstawą dobrze wykonanego projektu jest dokładnie wykonany pomiar. Warto poświęcić więcej czasu na inwentaryzację, żeby uniknąć błędów projektowych, które spotykane są często przy metodzie mierzenia „na oko”. Odpowiedni pomiar pozwoli na zaprojektowanie wnętrza „co do milimetra”. Z sukcesem zaplanujemy meble na wymiar, zagospodarujemy każdą wnękę, a także zaaranżujemy całą przestrzeń.

Każdy, kto chociaż raz próbował zrobić coś samodzielnie w domu, wie, że pomiar do podstawa. Wszyscy, którzy planują zmiany w swoich „czterech ścianach”, powinni uzbroić się w cierpliwość i znaleźć odpowiednie miejsce oraz czas, aby móc się na tym odpowiednio skupić – dokładność pozwoli uniknąć wielu niechcianych niespodzianek. Przykładem może być kuchnia, którą zamówiliśmy w sklepie, ale postanowiliśmy zrezygnować z usługi pomiaru – pomiar we własnym zakresie okazał się błędny i zamiast oszczędności, pojawia się duży problem.

Jest jeszcze możliwość powierzenia pomiaru lub wykonania fachowcom. Wiąże się to z kosztem, ale tym samym niwelujemy ryzyko konieczności zamówienia nowej kuchni czy dziesiątek zmian, co również oznacza wydatki.

Nie na wszystkim warto oszczędzać

Przede wszystkim powinniśmy skupić się na odpowiednim wykonawcy oraz sprawdzonych materiałach. Co w przypadku, kiedy wybierzemy materiał wysokiej jakości, a wykonawca nie będzie potrafił go odpowiednio zamontować? Efekt szybko okaże się zupełnie inny, niż zakładaliśmy. Podobnie działa to w drugą stronę – znaleźliśmy bardzo dobrego wykonawcę, ale materiał jest na tyle słaby, że niszczy się w czasie montażu. Niezależnie czy wykańczamy dom czy mieszkanie, do użytku własnego czy z myślą o wynajmie – pamiętajmy, ze wykończenie wnętrz ma być na lata, a nie na „lato”.

Wykańczając wnętrze warto również zadbać o solidność elementów stałych. W projektowaniu mieszkania kluczowe jest zaplanowanie elektryki oraz punktów instalacji wodno-kanalizacyjnej, które pozwolą na funkcjonalne zaaranżowanie przestrzeni. Ważne jest też przemyślane wykończenie kuchni i łazienki, których remont wiąże się z dużym kosztem oraz bałaganem – już na etapie wykończenia należy przemyśleć wyposażenie oraz styl, aby służyły długo i cieszyły oko.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jak przygotować się do remontu – budżet i normy
Panele podłogowe winylowe – dlaczego warto?
Zmywarka Bosch – która jest najlepsza?
Umywalka łazienkowa – czym kierować się przy wyborze?
Jak urządzić kuchnię w stylu industrialnym?
Jaką podłogę wybrać, jeśli mam zwierzaka?
Nowe mieszkanie dostosowane do Twoich oczekiwań – zmiany lokatorskie jak i kiedy?
Jak wybrać zasłony do mieszkania?
Układ mieszkania pod kątem funkcjonalnym – dlaczego to jest takie ważne
Funkcjonalne umeblowanie małej kuchni
Kuchnia w aneksie
Wykańczanie mieszkania może być prostsze, niż myślisz!
Kolory kontra szarość – urządzanie wnętrz
Jak łączyć kolory we wnętrzach? Podpowiadamy!
Mieszkanie na wynajem – jak je urządzić?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Wykończenie mieszkania pod klucz? Wybierz pomiędzy pakietem Wygodnym lub Komfortowym!

    Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się dwa pakiety - Wygodny i Komfortowy. Nic więc

    czytaj więcej
  • Projektowanie domu – zrób to razem z nami

    Projektowanie wnętrza dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Nie znaczy to jednak, że

    czytaj więcej