Deska Barlinecka – co to jest?

Strona główna » Deska Barlinecka – co to jest?
deska barlinecka
1471 wyświetleń1039 słów3 maja 2023czas czytania 5,3 minut

Deska barlinecka jest produktem wykonanym z naturalnego drewna, a wszystkie składniki użyte do jej produkcji spełniają normy bezpieczeństwa dla ludzi i środowiska, dlatego też można ją swobodnie układać w sypialniach, pokojach dziecięcych czy przedszkolach.
Spis treści:

Specjalna konstrukcja deski barlineckiej

Deska składa się z trzech warstw naturalnego drewna, połączonych trwale ekologiczną spoiną klejową:

  • warstwy dolnej o grubości 3.5 mm z drewna iglastego,
  • warstwy środkowej-poprzecznej o grubości 8 mm z drewna iglastego,
  • warstwy licowej-dekoracyjnej, której grubość to 3.5 mm, a drewnem szlachetnym zastosowanym w tej warstwie wierzchniej może być: dąb, buk, klon, olcha, brzoza, jesion, orzech, wiąz, akacja, grab, cherry czy drewno egzotyczne.

Warstwa licowa-dekoracyjna po wyszlifowaniu może mieć nałożonych siedem warstw lakieru: warstwę gruntującą, szpachlę akrylową, trzy warstwy akrylowego lakieru podkładowego oraz dwie warstwy akrylowego lakieru nawierzchniowego – wszystkie utwardzane promieniami UV.

Lakier nawierzchniowy może mieć różne opcje połysku, od pełnego połysku, przez półmat po pełen mat. Zamiast lakieru stosuje się również olejowanie, które pozwala zachować naturalną barwę drewna, podbarwienie na biało i o wiele rzadziej ługowanie czy woskowanie. Jednak tylko lakier utwardza powierzchnię deski, a codzienna pielęgnacja polakierowanego drewna jest zdecydowanie najłatwiejsza. Jeśli chodzi o montaż, dzięki złączu barclick podłogę można swobodnie ułożyć nawet w jeden dzień.

Nowoczesne złącza – szybki montaż

Barclick umożliwia szybki, prosty i czysty montaż bez użycia kleju. Złącze opracowane przez technologów Barlinka jest trwałe i wytrzymałe, a także pozwala użytkować podłogę tuż po jej ułożeniu. Co więcej, zmieniając mieszkanie, podłogę tak zamontowaną możemy zdemontować i położyć ponownie, gdyż połączenie wpustowo-wypustowe jest bardzo mocne.

Klasyfikacja deski barlineckiej ze względu na rodzaj warstwy wierzchniej

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, czym różnią się poszczególne klasy drewna.

  1. Deski klasy rustic są kwintesencją naturalnych cech drewna – wyrazisty rysunek, kontrastowe przebarwienia wokół licznie występujących sęków, biel i widoczne pęknięcia nadają podłodze oryginalny wygląd.
  2. Deski klasy exclusive to subtelne połączenie wizualnych i użytkowych cech drewna oraz jednolita barwa, niemal idealna linia słojów i sporadycznie występujące małe sęki.
  3. Klasę natur charakteryzuje dowolny rysunek usłojenia i zróżnicowana kolorystyka. Występujące w tej klasie niewielkie pęknięcia i sęki podkreślają szlachetność naturalnego drewna.
  4. Deskę klasy selekt charakteryzuje łagodnie zarysowana zmienność odcieni i pociągający urok rysunku drewna. Małe sęki i niewielkie pęknięcia podkreślają urok każdego wnętrza.
  5. Deskę family cechuje bogata paleta barw i wyrazisty rysunek drewna z średniej wielkości sękami.

1-lamelowa czy 3-lamelowa?

Dwa kolejne terminy, które musimy znać to:

  • Deska trzylamelowa – deska z trzema rzędami lamel (na szerokość deski), która wyglądem przypomina tradycyjny parkiet.
  • Deska jednolamelowa – deska bez podziału lica na widoczne rzędy lamel, która wyglądem przypomina deski lite.

Zalety deski barlineckiej

Dzięki swojej budowie deska barlinecka ma wiele zalet. Pierwszą z nich i najważniejszą, która tak silnie przemawia do wielu osób, to fakt, iż jest w 100 proc. zbudowana z drewna. To jest gwarancją autentyczności i niepowtarzalnego wdzięku. Jednak oznacza to też, że deski będą podlegać naturalnemu procesowi starzenia, któremu ulega każde drewno. Większość osób uznaje to za zaletę, gdyż widać, że podłoga żyje, co ma niezaprzeczalny urok. Są jednak osoby, które nie chcą widzieć żadnych oznak użytkowania na swoich posadzkach.

W desce barlineckiej istotne jest to, że można ją układać na ogrzewaniu podłogowym. Dobrze przewodzi ciepło i jest odporna na zmiany temperatury oraz wilgoć. Jest też odporna na uszkodzenia mechaniczne. Do tego deska ta jest niezwykle łatwa w montażu. Z jej instalacją każdy poradzi sobie bez trudu. Można ją kleić bezpośrednio do podłoża lub skorzystać z możliwości bezklejowego montażu w oparciu o złącze typu click. Druga metoda nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani umiejętności, a podłoga jest gotowa do użytku w zasadzie od razu po montażu. Warto jeszcze dodać, że deska barlinecka jest bardzo stabilna, pod tym względem przewyższa choćby panele laminowane i deski z litego drewna.

Wady deski barlineckiej

Największa wada deski barlineckiej już została wymieniona – starzenie się drewna. Wymaga więc odpowiedniej pielęgnacji, a w końcu może też wymagać renowacji. Chodzi o cyklinowanie i lakierowanie. Jest to to wręcz zalecany proces po dłuższym okresie użytkowania. Takie odnawianie jest prawdopodobnie tańsze niż zrywanie starej podłogi i kładzenie nowej. Należy też mieć świadomość, że w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu, np. w korytarzu, deska drewniana będzie się ścierać szybciej.

Różnorodne wymiary desek

deska 2

deska 3

Deska barlinecka cieszy się dużą popularnością na polskich podłogach. Słynie z trwałości i wysokiej jakości. Warto również dodać, że jest ona objęta aż 30-letnią gwarancją, a bogaty wachlarz gatunków drewna umożliwia dobranie idealnej podłogi do charakteru wnętrza.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jak przygotować się do remontu – budżet i normy
Panele podłogowe winylowe – dlaczego warto?
Zmywarka Bosch – która jest najlepsza?
Umywalka łazienkowa – czym kierować się przy wyborze?
Jak urządzić kuchnię w stylu industrialnym?
Jaką podłogę wybrać, jeśli mam zwierzaka?
Nowe mieszkanie dostosowane do Twoich oczekiwań – zmiany lokatorskie jak i kiedy?
Jak wybrać zasłony do mieszkania?
Układ mieszkania pod kątem funkcjonalnym – dlaczego to jest takie ważne
Funkcjonalne umeblowanie małej kuchni
Kuchnia w aneksie
Wykańczanie mieszkania może być prostsze, niż myślisz!
Kolory kontra szarość – urządzanie wnętrz
Jak łączyć kolory we wnętrzach? Podpowiadamy!
Mieszkanie na wynajem – jak je urządzić?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Zaaranżuj przytulne wejście do swojego domu razem z nami

    Spis treści: Pierwsze wrażenie liczy się: jak ważne jest wejście do domu Podstawowe elementy wejścia:

    czytaj więcej
  • Jak połączyć płytki z panelami podłogowymi lub deskami?

    Spis treści: Dlaczego połączenie płytek z panelami jest trendy? Narzędzia i materiały niezbędne do połączenia.

    czytaj więcej