#ekoUPK – oszczędzamy wodę – jaką armaturę warto wybrać

Strona główna » #ekoUPK – oszczędzamy wodę – jaką armaturę warto wybrać
bateria bezdotykowa Grohe
1072 wyświetleń572 słów3 sierpnia 2020czas czytania 2,9 minut

Woda pitna stanowi niecałe 3% wody z całego światowego zasobu? Warto wiedzieć, że średnio zużywamy około 150 litrów wody dziennie, z czego 40% kąpiąc się lub biorąc prysznic. W poprzednich wpisach namawialiśmy Was do zamiany małych nawyków, które mają duży wpływ na środowisko ale i na nasz portfel, np. zamiana długiej kąpieli w wannie, na szybki prysznic. O czy jeszcze warto wiedzieć? O wyborze baterii!

Wymień baterie na jednouchwytowe. Jeśli w Twoim domu są oddzielne kurki do ciepłej i zimnej wody, poważnie przemyśl wymianę baterii na jednouchwytową, gdzie temperaturę reguluje się, przekręcając uchwyt. Pozwala to na znaczne oszczędności wody i jest o wiele wygodniejsze niż dwa oddzielne pokrętła.

Używaj kranów z perlatorem. Perlator to siatka mocowana na końcówkę kranu, która napowietrza wodę i zwiększa jej strumień. Zgodnie z danymi producentów, perlator potrafi oszczędzić od 15% do 60% wody.

Pod prysznicem zainstaluj baterię z termostatem – pozwala osiągnąć idealna temperaturę, bez gwałtownych zmian temperatury, przy jej ustawianiu. Dzięki termostatowi wykluczony zostaje czas oczekiwania na odpowiednią temperaturę wody, co tym samym ogranicza marnowanie wody.

Pamiętaj zakręć kran! Nie chcesz pamiętać? Zainstaluj baterię bezdotykową, będzie pamiętać za Ciebie. Główną zaletą baterii bezdotykowych jest oszczędność. Taka bateria zużywa średnio 6 litrów wody na minutę, czyli dwukrotnie mniej niż kran jednouchwytowy. Ponadto używanie baterii bezdotykowych jest dużo bardziej higieniczne – to ważne, zwłaszcza w obecnych czasach. Baterie bezdotykowe są oczywiście droższe niż tradycyjne, ale biorąc pod uwagę obniżenie zużycia wody, zainwestowane pieniądze szybko się zwrócą.

Baterie bezdotykowe GROHE, uruchamiane przez czujnik podczerwieni, pozwalają na zupełnie nowy sposób mycia rąk. Detektor rejestruje, gdy dłonie zbliżają się do kranu i automatycznie uruchamia strumień wody. Wyłączy go, jeśli po upływie określonego czasu nie wykryje żadnego ruchu, zapobiegając zbędnemu marnowaniu cennych naturalnych zasobów. Ponieważ sterowanie odbywa się za pomocą czujnika podczerwieni, nie jest konieczny bezpośredni kontakt z armaturą – dlatego zarazki i patogeny nie mają żadnych szans na rozprzestrzenianie się.

Używaj spłuczek z funkcją stop oraz podziałem na spłukiwanie oszczędnościowe 3/6 litrów. Jeżeli twoja spłuczka nie posiada takiego mechanizmu, można go dokupić, albo wymienić całą spłuczkę.

Uszczelnij krany – notorycznie cieknący kran potrafi być nie tylko irytujący, ale i kosztowny. Wydaje się, że taka utrata wody nie jest wielka, jednak w skali miesiąca czy roku nasze rachunki mogą znacząco wzrosnąć, dlatego warto zadbać o uszczelnienie kranów (i rur).

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Gotowe meble a indywidualne rozwiązania na wymiar
Wybieramy kabinę prysznicową z Radaway
Drewno w domu – jak i czym pielęgnować?
Oświetl inteligentnie dom – Philips Hue
Współpracujemy z ARIA Development
Obsługujemy inwestycję NOWE ZAMIENIE
Nowy partner City Villa
Sceny świetlne we wnętrzu – jak dobrać oświetlenie do kuchni, nauki i odpoczynku?
Wnętrze w stylu loftowym
Podłogi Baltic Wood – jak są wykończone?
Stylowe rozdzielenie przestrzeni w Twoim domu
7 elementów lokalu, które warto sprawdzić przy odbiorze technicznym
Wykończenie na własną rękę? 5 ukrytych trudności
Zaaranżujemy i zrealizujemy projekt twojego przyszłego domu
Sokratesa Development – Nasz Nowy Partner

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Zaaranżuj przytulne wejście do swojego domu razem z nami

    Spis treści: Pierwsze wrażenie liczy się: jak ważne jest wejście do domu Podstawowe elementy wejścia:

    czytaj więcej
  • Jak połączyć płytki z panelami podłogowymi lub deskami?

    Spis treści: Dlaczego połączenie płytek z panelami jest trendy? Narzędzia i materiały niezbędne do połączenia.

    czytaj więcej