Jak skutecznie wyciszyć mieszkanie? Podpowiadamy!

Strona główna » Jak skutecznie wyciszyć mieszkanie? Podpowiadamy!
Jak skutecznie wyciszyć mieszkanie? Podpowiadamy!
1190 wyświetleń685 słów31 lipca 2021czas czytania 3,5 minut

W swoim własnym mieszkaniu potrzebujemy przede wszystkim ciszy, spokoju i prywatności. Decydując się jednak na budownictwo wielorodzinne, nierzadko zdarza się nam doświadczać odbierających komfort hałasów. Rozwiązaniem jest wyciszenie mieszkania. Zapoznaj się ze sprawdzonymi sposobami na wyciszenie podłogi, drzwi, ścian i okien – tymi prostszymi i bardziej wymagającymi. Podpowiadamy, jak wyciszyć mieszkanie w skuteczny sposób.

Spis treści:

Sposoby na wyciszenie podłogi 
Sufity podwieszane
Uszczelnienie drzwi i okien
Wyciszenie ścian w mieszkaniu

Sposoby na wyciszenie podłogi

Dzięki właściwie wyciszonej podłodze, odgłos kroków czy nawet spadających przedmiotów nie niesie się po pokoju, ani nie jest słyszalny u sąsiadów piętro niżej. W budynkach wielorodzinnych profesjonalne przygotowanie podłogi staje się więc kluczowe i warto o nim pomyśleć już na etapie wykończenia domu. Aby zadbać o dobrą izolację akustyczną, najlepiej zastosować warstwę podkładu podłogowego. Różnią się one od siebie stopniem wyciszenia, a także materiałem, z jakiego są wykonane. Najczęściej wybierane materiały to polistyren i poliuretan, chociaż zdecydować można się także na maty korkowe

Jeżeli pragniemy wzmocnić uzyskany efekt wyciszenia lub też remont w danej sytuacji nie jest możliwy, rozważmy położenie grubych dywanów. Prócz wyciszenia, stworzą one we wnętrzu przytulny klimat.

Sufity podwieszane

Zadbanie o wyciszenie własnej podłogi jest istotne, jednak nie zagwarantuje nam tego, że na podobne rozwiązania zdecydują się również sąsiedzi. Pomocny w wyeliminowaniu docierających z góry hałasów jest sufit podwieszany. Przed jego zastosowaniem, zwróćmy uwagę na wysokość pomieszczenia – sam sufit zajmuje około 12 cm. Sufit podwieszany wykonuje się z płyt gipsowo-kartonowych wypełnionych materiałem izolacyjnym, np. wełną mineralną bądź styropianem. 

Uszczelnienie drzwi i okien

Przede wszystkim, pomyślmy o wyciszeniu jeszcze na etapie wykańczania mieszkania, wybierając okna i drzwi wyjściowe o odpowiednio wysokiej izolacji akustycznej. Jeżeli nie mamy na ten wybór wpływu, pozostaje nam ich samodzielne wyciszenie. 

Drzwi oczywiście starannie uszczelniamy. Możemy je również dodatkowo wyciszyć za pomocą maty wygłuszającej lub tapicerowania. W przypadku okien najlepiej jest zainwestować w dodatkowe uszczelki. Pomocne mogą okazać się także grube zasłony – ograniczą one dochodzące z zewnątrz hałasy. 

Wyciszenie ścian w mieszkaniu

Jak wyciszyć ściany w mieszkaniu? Sposobów jest kilka. Większość z nich bazuje na pokryciu ścian danym materiałem izolacyjnym – korkiem, wełną, kauczukiem czy też  wygłuszającymi panelami ściennymi. Przy tego rodzaju rozwiązaniach trzeba mieć jednak na uwadze zmniejszenie przestrzeni ze względu na grubość warstwy izolacyjnej. 

Inny znany sposób pomocny przy wyciszeniu mieszkania to jego odpowiednia aranżacja. Sprawdzą się tu obrazy na ścianach czy też duże regały wypełnione książkami, wpływające korzystnie na akustykę wnętrza. 

Do tematu wyciszenia mieszkania warto zatem podejść kompleksowo. Przy wyciszeniu samych ścian nie osiągniemy zadowalającego nas efektu –  hałasy będą docierać nadal, czy to przez sufit, okna, czy drzwi. Pamiętajmy, że największą skuteczność wyciszenia uzyskać można jeszcze na etapie wykończenia mieszkania. Warto wówczas sięgnąć po pomoc profesjonalistów, którzy orientując się w specyfice poszczególnych materiałów oraz możliwości danego mieszkania, dobiorą odpowiednie sposoby wyciszenia.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jaki kolor salonu wybrać? Podpowiadamy!
Funkcjonalne i modne wykończenie łazienki
Polski deweloper Victoria Dom dołączył do grona naszych Partnerów
Jak skutecznie wyciszyć mieszkanie? Podpowiadamy!
Deska Barlinecka – co to jest?
Willowe osiedla Warszawy – luksus w zasięgu ręki
Jaką farbę użyć do mebli drewnianych?
Biała kuchnia z drewnianym blatem – klasyczny duet
Czy warto malować płytki w łazience?
Armatura Grohe czy Hansgrohe
Jak urządzić małą kuchnię w bloku?
Nowoczesna kuchnia z wyspą – dlaczego warto?
Nowoczesne wnętrza – jak zaaranżować mieszkanie w stylu nowoczesnym?
Kuchnia z salonem w bloku – jak ją urządzić?
Tekstylia i dodatki we wnętrzu

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Zaaranżuj przytulne wejście do swojego domu razem z nami

    Spis treści: Pierwsze wrażenie liczy się: jak ważne jest wejście do domu Podstawowe elementy wejścia:

    czytaj więcej
  • Jak połączyć płytki z panelami podłogowymi lub deskami?

    Spis treści: Dlaczego połączenie płytek z panelami jest trendy? Narzędzia i materiały niezbędne do połączenia.

    czytaj więcej