Feng Shui we wnętrzach — czy to naprawdę działa?

Strona główna » Feng Shui we wnętrzach — czy to naprawdę działa?
Feng Shui schemat
770 wyświetleń1538 słów17 stycznia 2023czas czytania 7,7 minut

Feng Shui to zagadnienie, które ludziom XXI wieku spędza sen z powiek. W wolnym tłumaczeniu feng shui oznacza wiatr i wodę. Jeśli chcielibyśmy się zagłębić w znaczenie tego określenia, doszlibyśmy do tego, że życie powinno kojarzyć się z harmonią, powinno przebiegać w ustawionym ładzie. W ładzie z otoczeniem, ale również z samym sobą. Pięcioma elementami fen shui są ogień, drzewo, metal, ziemia i woda. Nawet człowiek, który nie wywodzi się z Dalekiego Wschodu i nigdy nie miał do czynienia z feng shui, doskonale wie, że te elementy odgrywają niebanalną rolę w jego życiu. Czym dokładnie jest feng shui? Jakie są wiodące założenia oraz jakie zasady feng shui warto wziąć pod uwagę, urządzając dom lub mieszkanie?
Spis treści:

Główne założenia uzyskania harmonii w Feng Shui

Feng shui to nazwa pochodząca od dwóch słów — wiatr oraz woda. Samo w sobie symbolizuje to harmonię z otaczającą człowieka naturą oraz żywiołami. Jest to też chińska sztuka starożytna, której celem jest odpowiednia aranżacja domowej przestrzeni. Zastosowanie się do niej pozwala na uzyskanie dobrej energii “chi”. Według starożytnych chińskich uczonych jest ona niezbędna, aby każdy z domowników mógł cieszyć się pomyślnością w rozmaitych dziedzinach swojego życia. W ten sposób można sobie zagwarantować zdrowie, bogactwo, radość, komfort, dobre samopoczucie, miłość oraz powodzenie w zawodzie.

Głównym założeniem feng shui jest wiara w to, iż miejsce zamieszkania stanowi w pewnym sensie odzwierciedlenie wnętrza mieszkańców. To jest głównym motorem działań. Dlatego tak duża liczba osób przywiązuje wagę do tego, gdzie ustawić meble, jakie kolory zastosować w pomieszczeniu czy jakie dodatki dobrać.

Dodatkową zasadą feng shui jest też to, by nie poprawiać tego, co jednak służy człowiekowi. Z tego powodu nie stosuje się feng shui w tych miejscach, które zostały ocenione jako pozytywne, nie robi się tego “na siłę”.

Pięć podstawowych zasad Feng Shui

Filozofia feng shui składa się przede wszystkim z pięciu podstawowych elementów, zasad. To one uważane są za podstawowe siły wszechświata. Należą do nich: metal, woda, ogień, ziemia i drzewo. Jak można się domyślić, pochodzą bezpośrednio z natury. Mogą pochwalić się ciągłym procesem transformacji, jak i przemijania. W momencie, kiedy cała piątka znajduje się w harmonii, można mówić o optymalnym przepływie energii. W innej sytuacji składniki te będą niszczyć siebie nawzajem i sobie przeszkadzać.

U podstaw feng shui znajdziemy:

  • Drzewo — jest symbolem wzrostu i życia. Może zostać bardzo łatwo zniszczone przez ogień i metal. Z kolei woda wspiera drzewo, które dzięki niej będzie nadal rosło.
  • Metal — jest nieożywiony, ostry, kanciasty i zimny. Symbolami metalu są srebro i złoto. Jest nieugięty, w przeciwieństwie do pozostałych czterech elementów. Występujący w mniejszych elementach, takich jak pieniądze, jest ucieleśnieniem materialnego dobrobytu.
  • Ogień — to bardzo silny element. Jeśli woda ugasi ogień, w następnym etapie może on przekształcić się w parę wodną, która kumuluje energię. Ogień powinien być traktowany z ogromnym respektem.
  • Ziemia — to podstawa filozofii feng shui, oznacza pożywienie i atrakcyjność. Może być niszczona przez drzewo i wytwarzana przez ogień.
  • Woda — kiedy wykorzystuje całą moc, może być znacznie potężniejsza i silniejsza niż ogień. Stwarza prawdziwe zagrożenie, jest nieokiełznana, ale na odpowiednim poziomie energia wody pozwala na sukces, odpowiednią komunikację i dzielenie się pomysłami.

Jakimi zasadami jeszcze kieruje się feng shui? Są to:

  • porządek — dbanie o czystość w mieszkaniu, ale też w komodach czy szafach jest kluczowy, nie można skupiać się jedynie na tym, co na wierzchu,
  • meble zamknięte — kierując się zasadami feng shui, znacznie korzystniejszym wyborem są meble zamknięte, zamiast popularnych w ostatnim czasie wieszaków na kółkach,
  • popsute przedmioty — aby dobrze nam się żyło, powinny być od razu naprawione bądź wyrzucone, inaczej blokować będą przepływ pozytywnej energii.
  • niepotrzebne rzeczy — należy robić sezonowe porządki, aby pozbyć się za małych ubrań lub starych pamiątek,
  • dbanie o rośliny – są w domu potrzebne, jednak trzeba o nie odpowiednio dbać, podlewając je, odrywając suche liście i przesadzając je, kiedy potrzeba.

Yin i Yang

Yin i Yang

Z feng shui kojarzy nam się zagadnienie Yin i Yang. Są to dwie przeciwstawne energie, które doskonale się uzupełniają wzajemnie, a przy okazji do siebie dążą. Są wszędzie, symbolizują bierność i aktywność jednocześnie. Cechuje je uniwersalność. Yin i Yang pozwalają na określenie natury rzeczy we wszechświecie.

Zasady Feng Shui w salonie

Salon to bardzo ważne miejsce w mieszkaniu, jak i domu jednorodzinnym. Pokój dzienny musi być pomieszczeniem przestronnym, jasnym i nasłonecznionym. Ważne jest, by podczas budowania domu nie ustawiać naprzeciw siebie okien oraz okien naprzeciw wejścia do pomieszczenia.

W sytuacji, kiedy nie mamy na to wpływu, ponieważ kupiliśmy dom już wybudowany, powinniśmy przestrzeń podzielić roślinami, meblami, parawanem bądź jednym z remediów, czyli przykładowo dzwonkami.

Feng shui — zasady w przypadku salonu wyraźnie mówią, by pomieszczenie pomalować na ciepłe barwy, takie jak pomarańcze i żółcie. W ostateczności dopuszcza się chłodniejsze kolory, czyli zieleń i błękit.

Główną funkcją salonu jest odpoczynek. Najważniejszy mebel to fotel bądź kanapa. Bazując na feng shui, trzeba wiedzieć, że to wokół tych dwóch meblu buduje się całą aranżację. Sofy powinny mieć zaokrąglone kształty, a jeśli w tym pomieszczeniu występują jednocześnie telewizor i kominek, dobrze byłoby, gdyby usytuowano je dość daleko od siebie. Salon nie powinien być zagracony dodatkowymi bibelotami. Zbyt ostre krawędzie w salonie będą kumulować złą energię.

Zasady Feng Shui w sypialni

Samopoczucie człowieka jest bardzo ważne, a jak pokazują starożytne wierzenia, feng shui ma na to ogromny wpływ. W sypialni niezwykle istotną kwestią jest zdrowy, regenerujący sen. Jest to pomieszczenie, w którym zmysły są jednocześnie uspokajane i rozbudzane. To właśnie sprzyja harmonijnemu przepływowi energii.

Feng shui sypialni kładzie nacisk na łóżko. Nie może mieć metalowych ram, ponieważ one zbytnio przyspieszają energię Chi. Łóżko wodne też nie jest dobrym wyjściem, ponieważ powoduje wilgoć, a co za tym idzie — prowadzi do stagnacji Chi. Najkorzystniej zdecydować się na łóżko z materiałów naturalnych, a więc na drewno. Zagłówek powinien być maksymalnie dosunięty do ściany, aby dawać użytkownikom poczucie bezpieczeństwa. Idealne będzie łóżko na nogach. Mebel ten nie powinien leżeć bezpośrednio na ziemi. Decydując się na takie łóżko, zaburzymy jedynie przepływ energii.

Chcesz urządzić swoje miejsce do spania według feng shui? Sypialnia powinna być pozbawiona wszelkich luster, ponieważ generują one zbyt silną energię. Akwarium oraz motywy wodne także powinny zniknąć, ponieważ mogą doprowadzić do strat finansowych bądź rabunków.

Zasady Feng Shui w łazience

Feng shui w domu może dosięgnąć również łazienki. W tym wyjątkowym pomieszczeniu warto zastosować kolorystykę Yin, czyli postawić na odcienie zieleni i piasku. Dobrze byłoby, gdyby łazienka stała się zacisznym, domowym SPA. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić do niej lekkie odcienie pomarańczu, które dodadzą energii.

Zasady feng shui w łazience to przede wszystkim dodatki wykonane z materiałów naturalnych oraz brak lustra naprzeciwko drzwi bądź okna. Umiejscowienie to może poważnie zaburzyć przepływ energii. Klapa od deski sedesowej powinna być zawsze zamknięta, a kapiące krany uznawane są za uciekające bogactwo.

Zasady Feng Shui w kuchni

Feng shui — bogactwo zasad dotyczy również kuchni. Pomieszczenie to uznawane jest za serce domu. Najlepsze kolory dla kuchni to biel oraz odcienie beżu. Kuchnia musi być przejrzysta i dobrze oświetlona. Nie można w niej eksponować ostrych przedmiotów, dlatego zaleca się chowanie noży do szuflad. Rozstaw urządzeń AGD to kolejne istotne zagadnienie. Kuchenka symbolizuje ogień, a więc powinna stać daleko od lodówki — ona bowiem symbolizuje wodę.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jak można zadbać o prawidłową jakość powietrza w mieszkaniu?
Alergik w domu – materiały wykończeniowe mają znaczenie
Oświetlenie pokoju z Kanlux
Z nami zapomnisz o plastikowych butelkach na wodę
Zobacz jakie środki wdrożyliśmy by zachować bezpieczeństwo podczas spotkań w pracowni
Drewniana podłoga do domu
Styl życia a dom
Wymarzone M i rozmowa z deweloperem — o czym trzeba pamiętać?
Feng Shui we wnętrzach — czy to naprawdę działa?
Zlewozmywak Franke czy warto?
Wola Apartamentowo
Panele Quick-Step – poradnik
Ciepło w łazience – czy ogrzewanie podłogowe zastąpi grzejnik?
Ergonomia w kuchni
Nagroda Excellent Design dla Urządzamypodklucz.pl

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Wykończenie mieszkania pod klucz? Wybierz pomiędzy pakietem Wygodnym lub Komfortowym!

    Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się dwa pakiety - Wygodny i Komfortowy. Nic więc

    czytaj więcej
  • Projektowanie domu – zrób to razem z nami

    Projektowanie wnętrza dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Nie znaczy to jednak, że

    czytaj więcej