Jak dodatkowo wygłuszyć mieszkanie?

Strona główna » Jak dodatkowo wygłuszyć mieszkanie?
jak wyciszyć mieszkanie
887 wyświetleń1514 słów13 maja 2023czas czytania 7,6 minut

Chcesz cieszyć się komfortem we własnym mieszkaniu? Sprawdź, na czym polega wyciszenie ściany i drzwi. W tym poradniku znajdziesz wiele skutecznych rozwiązań. Poznaj szczegółowe informacje i zadbaj o własny spokój.
Spis treści:

Zlokalizuj skąd pochodzi hałas

Zanim dowiesz się, jak wyciszyć pokój, ustal źródło głośnych dźwięków. Praktyka pokazuje, że nie zawsze chodzi o hałaśliwego sąsiada zza ściany. Bardzo często problem może pochodzić z mieszkania na wyższym piętrze czy z klatki schodowej. Kolejnym kłopotem może być ruchliwa ulica. Wówczas wyciszenie pokoju wiąże się z wymianą okien na modele z podwyższoną izolacją akustyczną.

Źródło hałasu często znajduje się we własnym mieszkaniu. Dla wielu osób trzaskanie drzwiami, otwieranie szuflad, a nawet głośna praca urządzeń może być irytująca. W takim przypadku możesz wyciszyć przestrzeń przy niewielkich kosztach. Wtedy skorzystaj z kilku bardzo prostych sposobów. Szczegółowe informacje znajdziesz w dalszych sekcjach tego poradnika. Z naszymi wskazówkami wygłuszanie drzwi i ścian będzie dużo łatwiejsze.

Wygłuszenie a wyciszenie – jakie są różnice?

Zanim wybierzesz sposób na ograniczenie hałasu we własnych czterech kątach, rzuć okiem na kilka podstawowych informacji. Przede wszystkim wygłuszenie drzwi czy ściany różni się od wyciszenia oraz wytłumienia. Sprawdź szczegóły zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć. Wybór odpowiedniego rozwiązania zapewni Ci komfort psychiczny przez długie lata.

  • Wygłuszenie – jest to niwelowanie odgłosów, które przedostają się pomiędzy pomieszczeniami.
  • Wytłumienie – obejmuje prace związane z urządzaniem pokoju. Stosowanie odpowiednich rozwiązań sprawi, że przestrzeń pochłonie dźwięki, co przełoży się na komfort domowników.
  • Wyciszenie – to prace, które polegają zarówno na wygłuszaniu, jak i wytłumieniu.

Zwróć uwagę, że przestrzeń dobrze wytłumiona będzie wygłuszona, a także wyciszona. Dziś istnieje bardzo wiele sposobów, aby poradzić sobie z uciążliwym hałasem. Jeśli znajdziesz jego źródło możesz przystąpić do działania.

Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzesz, musisz działać profesjonalnie. Niektóre metody są bardzo proste, lecz inne będą wymagały trudniejszych zabiegów. Natomiast wszystkie sposoby na wyciszanie ścian czy drzwi są bardzo skuteczne i zdecydowanie warto z nich skorzystać.

hałas w mieszkaniu

Szybkie metody na wygłuszenie mieszkania

Jeśli stawiasz na szybkie wyciszanie ścian nadal możesz liczyć na bardzo dobre efekty. Doskonałą propozycją będzie  zastosowanie sprawdzonej pianki akustycznej. Ten materiał znany jest ze studiów nagraniowych, choć świetnie sprawdzi się również w Twoich czterech kątach. Przede wszystkim wyróżnia się wysokimi właściwościami akustycznymi i zapewnia duży komfort.

Materiał może być wykonany z pianki poliuretanowej lub żywicy melaminowej. To bardzo skuteczna metoda wyciszenia ścian. Jednocześnie nie jest skomplikowana. Ponadto piankę możesz zainstalować na suficie. Wystarczy, że skorzystasz z kleju montażowego bądź wkrętów. Materiał charakteryzuje się gładkimi panelami lub tzw. piramidkami.

Jeżeli zastosowanie pianki poliuretanowej będzie zbyt kosztowne, możesz postawić na wytłoczki od jajek. Nie uzyskasz tak dobrych efektów, jak przy piance, lecz to znacznie tańsza opcja.

Ponadto możesz sięgnąć po wyciszające materiały. Mowa tu o pluszowych zasłonach czy miękkich dywanach. To niedrogie, a zarazem bardzo szybkie rozwiązanie. Chociaż nie jest to idealny sposób, jak wygłuszyć pokój, na pewno poprawi komfort psychiczny.

Sposoby na wygłuszenie, które wymagają większej ingerencji

Jednym ze skutecznych sposobów jest wyciszenie drzwi. Zanim przystąpisz do prac, zwróć uwagę, czy uszczelki na futrynie odpowiednio przylegają do skrzydła. Ponadto upewnij się, czy próg przylega równie dokładnie. Dzięki temu nie będziesz obawiać się nieszczelności.

Prawidłowe wygłuszenie drzwi wejściowych obejmuje różne rozwiązania. Możesz nakleić matę izolującą dźwięki, a także tapicerować drzwi. W tym pierwszym przypadku musisz nałożyć na drzwi izolację akustyczną. Jeżeli powierzchnia będzie nierówna, wypełnij szpachlą wolne przestrzenie.

Kolejna metoda na wyciszenie drzwi wejściowych dotyczy tapicerki drzwiowej. Sprawdzi się ona przy każdym modelu drzwi. Charakteryzuje się trójwymiarową fakturą i jest dostępna w różnych kolorach. Pamiętaj, że materiał pokrycia drzwi ma wpływ na poziom wyciszenia. Zanim zdecydujesz się na wyciszanie drzwi wejściowych, dokładnie zapoznaj się ze wszystkimi szczegółami.

Zwróć uwagę, że tapicerka to nie tylko sposób na wygłuszanie drzwi wejściowych. Dodatkowo zapewni ciepło w mieszkaniu. Wykonaniem tapicerki zajmują się profesjonalne firmy. Jeżeli zależy Ci na oszczędnościach, możesz samodzielnie wykonać prace.

Pamiętaj, że na rynku znajdziesz drzwi dźwiękoszczelne z izolacją akustyczną.

Dużą popularnością cieszą się również maty akustyczne na ściany. Materiał ten łączy gumę i specjalną piankę, co przekłada się na świetną izolację. Jeżeli decydujesz się na takie rozwiązanie, należy zastosować je przed położeniem okładzin na podłogach.

Mata wygłuszająca na ścianę to cenione i bardzo chętnie wybierane rozwiązanie.

Tapety na ściany

Doskonałym rozwiązaniem może być tapeta akustyczna, która pochłania dźwięki i pomaga pozbyć się pogłosu, echa czy hałasu uderzeniowego. Materiał bardzo dobrze amortyzuje wysokie dźwięki oraz maskuje niedoskonałości ściany. Jednocześnie stanowi izolację termiczną. Jeżeli stawiasz na efektywne wygłuszenie ściany, zdecydowanie warto skorzystać z takiej propozycji.

Ponadto tapety mają walory estetyczne i sprawdzą się nie tylko w mieszkaniach, ale również biurach czy innych przestrzeniach publicznych. Dużym atutem jest bogata oferta wzorów i wariantów kolorystycznych. Okładzinę można zastosować w całym pomieszczeniu, a także w punktach, gdzie hałas jest najbardziej uciążliwy.

Specjalne panele wygłuszające

Chociaż mata akustyczna na ścianę czy tapeta należą do skutecznych rozwiązań, zdecydowanie warto przyjrzeć się panelom. Wykonane są z materiału, który doskonale pochłania dźwięk. Producenci stosują np. włókna kokosowo-palmowe lub piankę poliuretanową. Wystarczy, że zamocujesz je na części ściany, aby uzyskać efekt wytłumienia bądź zredukować hałas, który wydostaje się poza pokój. To sprawdzony i polecane przez wielu ekspertów sposób, aby zadbać o komfort akustyczny we własnych czterech kątach.

Wewnętrzne ekrany akustyczne

Bardzo dobrym rozwiązaniem mogą być również wewnętrzne ekrany akustyczne. Znamy je np. z biur, choć świetnie sprawdzą się również w mieszkaniach. To świetna propozycja dla osób, które uczą się lub pracują we własnych czterech kątach. Odpowiednia konstrukcja sprzyja koncentracji i zapewnia wygodę. Warto dodać, że dopuszczalne normy hałasu w miejscu pracy są regulowane przez przepisy BHP. Według obowiązujących warunków hałas nie może przekraczać 55 dB.

Jeżeli prowadzisz firmę lub pracujesz w  domu, obok tej propozycji nie sposób przejść obojętnie. Wybór ekranu w połączeniu z innymi metodami będzie wręcz idealną opcją.

Sufit podwieszany

Wyciszenie drzwi wejściowych czy ścian to jeszcze nie wszystko. Zdecydowanie warto zainteresować się podwieszanym sufitem z materiału gipsowo-kartonowego lub surowca mineralnego. Do popularnych rozwiązań należą np. powłoki napinane drukiem. Ich dodatkową zaletę stanowi łatwość utrzymania w czystości. Zwróć uwagę, że na suficie możesz zainstalować matę, która wchłania dźwięki.

Pamiętaj, że sufit powieszany sprawi, że przestrzeń będzie nieco ciaśniejsza. Chociaż jest to skuteczny sposób na wyciszenie mieszkania, nie nadaje się do przestrzeni o niskim stropie. Konstrukcja zajmuje ok. 5 cm wysokości. Jest to znakomite rozwiązanie do wysokich wnętrz.

Wszystkie przedstawione w poradniku sposoby będą skuteczne, jeżeli dopasujesz je do własnych czterech kątów oraz preferencji domowników. Przed wyborem najlepszego rozwiązania, przyjrzyj się kwestiom technicznym i sprawdź, który sposób na ciche mieszkanie sprawdzi się najlepiej. Dziś możesz wybierać spośród wielu metod, więc na pewno znajdziesz najlepszą propozycję.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Marogobud – nasz nowy Partner
Parawan nawannowy — chciałbyś mieć wannę z możliwością prysznica?
Łazienka dla gości – wykańczamy z Roca
Jaką podłogę wybrać?
Fronty kuchenne
Jak dodatkowo wygłuszyć mieszkanie?
Wszystko, co powinieneś wiedzieć, szukając drzwi do mieszkania
Metry kwadratowe – jaka powierzchnia domu będzie dla Ciebie odpowiednia?
To świetna okolica – na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?
Rozszerzamy ofertę o Pakiety PRESTIGE
Łazienka w dobrym stylu
Geometryczne formy we wnętrzach
Kuchnia Black&White
Lagrus – drzwi i listwy przypodłogowe do domu
Gemma Inwestycje – nasz nowy Partner

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Wykończenie mieszkania pod klucz? Wybierz pomiędzy pakietem Wygodnym lub Komfortowym!

    Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się dwa pakiety - Wygodny i Komfortowy. Nic więc

    czytaj więcej
  • Projektowanie domu – zrób to razem z nami

    Projektowanie wnętrza dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Nie znaczy to jednak, że

    czytaj więcej