Jak przygotować się do remontu – budżet i normy

Strona główna » Jak przygotować się do remontu – budżet i normy
Jak przygotować się do remontu – budżet i normy
1071 wyświetleń1086 słów11 lipca 2022czas czytania 5,5 minut

Stworzenie pięknego wnętrza wymaga czasu, wiedzy i ogromnego zaangażowania. Cały proces remontu powinien być uporządkowany i przemyślany jeszcze przed rozpoczęciem prac, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów i nerwów.

Spis treści:

Remont od strony formalnej

Wszyscy, którzy przechodzili przez generalny remont mieszkania „krok po kroku”, wiedzą z jak dużym stresem, poświeceniem czasu i złożoną organizacją się on wiąże. Dlatego najlepiej już na samym początku zaplanować wszelkie formalności, a zlecenie powierzyć ekipie remontowej. Najważniejsze jest podpisanie odpowiedniej umowy, która gwarantuje przejrzyste koszty, pewne materiały, terminowość oraz zapewnia gwarancję na wykonane prace. Kluczowe jest, aby po podpisaniu umowy móc niczym się nie martwić i polegać na doświadczeniu fachowców.

Planowanie – najważniejszy etap remontu

Harmonogram oraz odpowiednio wykonany projekt to niezwykle istotna część odnowy mieszkania. Jest to kluczowy etap, który niestety często bywa pomijany lub bagatelizowany. Kapitalny remont domu wymaga odpowiedniego zaplanowania oraz przemyślenia wielu czynników, dlatego warto zdecydować się na pomoc doświadczonego Architekta. Specjalista pomoże wybrać produkty i podsunie sprawdzone rozwiązania, które będą dostosowane do naszych potrzeb w taki sposób, aby zoptymalizować koszty remontu, jak na przykład odpowiednie rozprowadzenie instalacji elektrycznej pod konkretne urządzenia ustawione w mieszkaniu. Na tym etapie należy wybrać wszelkie potrzebne materiały do remontu oraz ustalić przewidywany czas wykonania prac. Następnie kluczowy jest projekt oraz wprowadzenie wykonawcy na rozpoczęcie przebudowy mieszkania.

Remont mieszkania – ważna pora roku

Kolejną istotną kwestią jest pora roku, podczas której chcemy przystąpić do prac. Zimą cześć prac jest utrudniona – chociażby wymiana okien,  ogrzewania czy remont balkonu. Takie prace dużo lepiej wykonać latem z uwagi na stosowane materiały – klej czy zaprawa nie powinny schnąć w temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza, a najlepiej zachowują się one, gdy na zewnątrz jest powyżej piętnastu stopni. Dodatkowo prowadząc prace latem, domownicy często decydują się na powierzenie prac fachowcom i wyjazd na urlop w czasie remontu – jest to dobre rozwiązanie, natomiast tutaj musimy być pewni, że mieszkanie lub dom powierzamy odpowiednim osobom.

Warunki projektu mieszkania

Samodzielne projektowanie wnętrz często generuje problemy i wiąże się z tworzeniem przestrzeni, które są nieergonomiczne i niekomfortowe w użytkowaniu. Błędy na tym etapie generują takie problemy jak brak możliwości skorzystania w wygodny sposób z miski WC, prysznica, wanny czy szafek kuchennych lub drzwi, które powinny otwierać się w drugą stronę oraz złe usytuowanie gniazd elektrycznych. Problemy te dotyczą szczególnie łazienek i kuchni, ponieważ w tych pomieszczeniach bardzo łatwo o błąd. Trzeba pamiętać, aby wszystkie elementy stanowiły spójną całość – bardzo ważne jest rozplanowanie instalacji elektrycznych i hydraulicznych, układu mebli czy dobór odpowiedniego oświetlenia, kolorystyki i dodatków. Wszystko to powinno zostać omówione na samym początku, gdyż zdarza się, że niektóre elementy osobno wyglądają fantastycznie, ale gdy chcemy je połączyć z innymi produktami, okazuje się, że nie pasują do niczego innego.

Jak ważna jest kolejność prac?

Montaż mebli przed remontem łazienki? Układanie podłóg przed tynkowaniem? Brzmi absurdalnie, ale takie błędy też się zdarzają, jeśli nie wiemy od czego zacząć kapitalny remont. Pierwsze, czym powinniśmy się zająć, to rozbiórka oraz wyniesienie zalegającego gruzu, niepotrzebnych mebli czy zabudów. Następnie wykonujemy prace mokre i brudne, takie jak tynkowanie, gładzie, wyrównanie podłogi czy naprawa pęknięć. Potem możemy zająć się układaniem płytek i malowaniem, a po nich następuje montaż podłogi, stolarka drzwiowa oraz biały montaż. Kolejno zajmujemy się meblami i kuchnią, a zaraz po nich montażem oświetlenia oraz układaniem dodatków. Gdy nie będziemy trzymać się konkretnych zasad, ryzykujemy stratą czasu i pieniędzy – prace potrwają dłużej i możemy również niszczyć te, które zostały już wykonane. Będzie to miało miejsce w przypadku układania płytek, kiedy w mieszkaniu jest już podłoga drewniana lub malowania ścian, kiedy w pomieszczeniu są meble – wszystko to naraża nas na wymianę zniszczonych elementów, czyli dodatkowe koszty i stracony czas.

Profesjonalna ekipa remontowa to podstawa

Generalny remont domu możemy wykonać samodzielnie, jednak potrzeba do tego bardzo obszernej wiedzy technicznej, czasu oraz doświadczenia. Jeżeli chcemy się tego nauczyć, z pewnością zabierze nam to znaczną część czasu, który moglibyśmy poświęcić na obowiązki czy zainteresowania. Warto o tym pamiętać i nie oszczędzać na ekipie remontowej, która profesjonalnie wszystko wykona i zapewni gwarancję na prace. Gwarantuje nam to pewność wykorzystania sprawdzonych rozwiązań, wykonania prac zgodnie z normami oraz spokój i oszczędność czasu.

Odpady budowlane – jak poradzić sobie z ich utylizacją

Czym są odpady budowlane po remoncie – odpowiedź wydaje się oczywista, ale należy wiedzieć, że wiele materiałów czy elementów nie wpisuje się w zakres odpadów budowlanych. Wełnę mineralną czy papę powinniśmy oddać do specjalnego zakładu utylizującego, co wiąże się z dodatkową opłatą. Bezpłatnie odpady budowlane możemy wyrzucać tylko do PSZOK (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych) – jednak jest tutaj ograniczenie do 0.5 tony odpadów w ciągu roku, natomiast śmieci powinniśmy dostarczyć sami do odpowiedniego punktu oraz okazać umowę najmu i dowód osobisty. Zlecając wykonanie generalnego remontu specjalistom, nie musimy zajmować odbiorem i utylizacją odpadów.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Listwy przypodłogowe – jaki rodzaj wybrać?
Na jaki kolor pomalować mały pokój?
Cegła jako element wystroju wnętrz
Urządzamy pod klucz Klientów inwestycji Ogrody Włochy
Kolory do wnętrz z gamy Tikkurila
Brodzik kompozytowy – czyli co to jest? Objaśniamy wspólnie z Schedpol
Bidet – dlaczego warto go mieć?
Miasteczko Greenwood, zielona oaza na warszawskiej Białołęce.
Projekt wnętrza – etapy tworzenia krok po kroku
Kolorowa sofa w salonie – jaką wybrać?
Podłogi drewniane – jakie deski wybrać?
Płytka gresowa a glazura – jaka jest różnica?
Czyszczenie odpływu liniowego z Viega
Kabina prysznicowa walk-in – Twoja nowoczesna łazienka
Jak zaaranżować salon marzeń? Sprawdź nasze wskazówki!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Wykończenie mieszkania pod klucz? Wybierz pomiędzy pakietem Wygodnym lub Komfortowym!

    Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się dwa pakiety - Wygodny i Komfortowy. Nic więc

    czytaj więcej
  • Projektowanie domu – zrób to razem z nami

    Projektowanie wnętrza dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Nie znaczy to jednak, że

    czytaj więcej