Jak wybrać schody

Strona główna » Jak wybrać schody
206 wyświetleń305 słów11 stycznia 2019czas czytania 1.8 minut

Schody to bardzo ważny element domu zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Wybór jest uzależniony od przestrzeni, którą dysponujemy, kształtu klatki schodowej i oczywiście stylu, w którym urządzone jest w wnętrze.

Norma dobrych schodów

Czasami schody są wykonywane już na etapie budowy domu. Mają wtedy formę żelbetowych stopni wymagających wykończenia i najczęściej znajdują się wydzielonej klatce schodowej. W otwartej przestrzeni holu czy salonu przeważają schody drewniane lub wykonane ze stali.

Jeśli są projektowane na wymiar, możliwości są w zasadzie nieograniczone. Możemy wybrać kolor, rodzaj materiału, formę stopni i balustrad. Dla wygody użytkowania bardzo ważne są wymiary. Norma określa minimalną szerokość stopni – 80 cm, głębokość, od 26 do 30 cm, i wysokość między 16,5 a 20 cm. Wymiary mogą się różnić w zależności od rodzaju schodów.

Drewno czy stal?

Najbardziej klasyczne i ponadczasowe są schody drewniane. Do ich wykonania wykorzystuje się różne gatunki drewna – dąb, buk, brzozę, wiśnię, klon oraz bardziej egzotyczne, np. mahoń czy tek. Odpowiednio zabezpieczone drewno posłuży przez długie lata, a ewentualne zniszczenia będzie można zniwelować cyklinując jego wierzchnią warstwę.

Alternatywą dla schodów w całości wykonanych z drewna jest obłożenie drewnem gotowej, żelbetowej konstrukcji. Możemy ją też wykończyć efektownym kamieniem. Równie ważne, co stopnie są balustrady i poręcze. Mogą być drewniane, stalowe lub szklane. Te ostatnie nadają całej konstrukcji lekkości i doskonale prezentują się w nowoczesnych wnętrzach.

Schody wybieramy na lata, dlatego powinny być nie tylko trwałe, ale również w miarę neutralne stylistycznie. Kto wie, jak z czasem będą trendy w aranżacji wnętrz i jak będzie ewoluował nasz gust.

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • PŁYTKI ŁAZIENKOWE PARADYŻ – DLACZEGO WARTO JE WYBRAĆ?

    Łazienka to jedno z najczęściej używanych pomieszczeń w mieszkaniu czy domu. Projektowanie wnętrz - tu

    czytaj więcej
  • Fototapety we wnętrzach

    Fototapeta była niegdyś nieodłącznym elementem każdego domu czy mieszkania. Ten dodatek dekoracyjny to prosty sposób

    czytaj więcej