Kalibracja glazury

Strona główna » Kalibracja glazury
152 wyświetleń193 słów20 maja 2016czas czytania 1 minut

Kaliber płytki to inaczej wymiar produkcyjny.

W ramach tolerancji ustalonej przez normy, płytki są grupowane w partie o tym samym kalibrze, który jest podany na opakowaniu obok wymiaru nominalnego podawanego w centymetrach. Kaliber to również zakres tolerancji wymiarowej, w granicach tolerancji określane są grupy wymiarowe – kalibry. Kaliber oraz tolerancje wymiarowe podawane są na opakowaniach płytek.

Wypalane płytki ceramiczne mogą się różnić między sobą rozmiarem – wynika to ze specyfiki produkcji tego materiału. Po wypaleniu płytki są kalibrowane, czyli sortowane w partie o zbliżonych wymiarach. Jednak nawet wówczas może się zdarzyć, że elementy z jednego kartonu nie będą miały identycznych wymiarów, a różnica może być tym większa, im większy jest ich format.

Kalibracja płytek ma kluczowe znaczenie w przypadku doboru szerokości fug- czasem nieco szersza fuga pomaga zamaskować drobne różnice w wymiarach (kalibrach) płytek.

Aby płytki ceramiczne miały regularne brzegi oraz identyczne rozmiary poddaje się je procesowi rektyfikacji, który polega na mechanicznym obcięciu lub zeszlifowaniu brzegów.

Więcej informacji uzyskasz u swojego architekta.

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • PŁYTKI ŁAZIENKOWE PARADYŻ – DLACZEGO WARTO JE WYBRAĆ?

    Łazienka to jedno z najczęściej używanych pomieszczeń w mieszkaniu czy domu. Projektowanie wnętrz - tu

    czytaj więcej
  • Fototapety we wnętrzach

    Fototapeta była niegdyś nieodłącznym elementem każdego domu czy mieszkania. Ten dodatek dekoracyjny to prosty sposób

    czytaj więcej