Listwy przypodłogowe – jaki rodzaj wybrać?

Strona główna » Listwy przypodłogowe – jaki rodzaj wybrać?
Listwy przypodłogowe - jaki rodzaj wybrać?
1045 wyświetleń665 słów12 sierpnia 2021czas czytania 3,4 minut

Listwy przypodłogowe to bardzo istotny temat przy wykończeniu mieszkania – już od lat są one absolutnym standardem. Prócz samej estetyki, listwy, chroniąc ściany, zapewniają szereg istotnych funkcjonalności. Rodzajów listew przypodłogowych jest jednak wiele, zatem przed wyborem warto zorientować się w ich specyfice, aby zdecydować się na produkt idealny, dopasowany do danego wnętrza. Podpowiadamy, czym kierować się przy zakupie listew przypodłogowych do mieszkania.

Spis treści:

Listwy przypodłogowe – nie tylko estetyka
Rodzaje listew przypodłogowych
Jak dobrać listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe – nie tylko estetyka

Listwy przypodłogowe to nie tylko dekoracja, ale także pewnego rodzaju domowy pomocnik. Przede wszystkim zapewniają ochronę dolnego obszaru ścian przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami zewnętrznymi, o które nietrudno przy codziennych czynnościach, takich jak sprzątanie czy odkurzanie. Listwy chronią także ścianę przed zabrudzeniami – dzięki nim częste odmalowywanie ścian nie będzie konieczne. Kolejną funkcjonalnością listew jest krycie szczelin dylatacyjnych – specjalnie pozostawionych przerw między posadzką a ścianą, umożliwiających prawidłową pracę podłogi. Zdecydowana większość listew przypodłogowych posiada również po swojej wewnętrznej stronie miejsce, gdzie ukryć można mało estetyczne kable RTV i AGD. Przy wykończeniu domu, poświęćmy zatem chwilę na przemyślany wybór ich odpowiedniego rodzaju.

Rodzaje listew przypodłogowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje listew przypodłogowych. Najbardziej popularne z nich to:

  • listwy przypodłogowe poliuretanowe i duropolimerowe – zdecydowanie najczęściej stosowane odmiany. Ten rodzaj listew jest bardzo wytrzymały i całkowicie odporny na ciecze i wilgoć, dzięki czemu nie będziemy mieć problemów z pleśnią czy grzybem. Występują w wielu różnych wariantach i stylach. Można je pomalować na dowolnie wybrany kolor, jak i swobodnie skracać czy docinać.
  • listwy przypodłogowe MDF – eleganckie i minimalistyczne. Cechuje je dosyć duża odporność na uszkodzenia mechaniczne. Część modeli jest wilgocioodporna. Zwykle występują w kolorze białym i ciężko jest je samodzielne przemalować. 
  • listwy przypodłogowe drewniane – ponadczasowa klasyka. Doskonale uzupełnią  drewnianą podłogę czy panele drewnopodobne. Minusem może jednak być ich wysoka cena.
  • listwy przypodłogowe PCV – najtańsze, ale i najmniej odporne listwy na rynku. Są elastyczne, stąd łatwo dopasować je do nierównych powierzchni. Ich wygląd jest jednak mało estetyczny, a brak wytrzymałości naraża na częste uszkodzenia.
  • listwy przypodłogowe ze stali i aluminium/inox – niezwykle eleganckie, a przy tym wytrzymałe i odporne na uderzenia. Idealnie sprawdzą się w nowoczesnych i industrialnych wnętrzach. Trzeba mieć jednak na uwadze, że ich cena jest adekwatna do ekskluzywnego wyglądu. 

Jak dobrać listwy przypodłogowe?

Czym kierować się przy wyborze listew przypodłogowych? Ważne, aby dostosować specyfikę produktu do potrzeb naszego lokum. Jeżeli decydujemy się, aby zamontować listwy w łazience, kuchni czy innym pomieszczeniu, gdzie jest podwyższona wilgotność powietrza, wybierzmy odmianę wodoodporną. Istotny jest również styl aranżacji wnętrza. Do jasnych podłóg najlepiej dobrać wysokie przypodłogówki, natomiast przy ciemnych posadzkach sprawdzą się listwy niskie. Często stosowany zabieg to zestawienie listew i posadzki w takim samym bądź podobnym odcieniu. Sprawia to, że przestrzeń wydaje się większa.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jaki kolor salonu wybrać? Podpowiadamy!
Funkcjonalne i modne wykończenie łazienki
Polski deweloper Victoria Dom dołączył do grona naszych Partnerów
Jak skutecznie wyciszyć mieszkanie? Podpowiadamy!
Deska Barlinecka – co to jest?
Willowe osiedla Warszawy – luksus w zasięgu ręki
Jaką farbę użyć do mebli drewnianych?
Biała kuchnia z drewnianym blatem – klasyczny duet
Czy warto malować płytki w łazience?
Armatura Grohe czy Hansgrohe
Jak urządzić małą kuchnię w bloku?
Nowoczesna kuchnia z wyspą – dlaczego warto?
Nowoczesne wnętrza – jak zaaranżować mieszkanie w stylu nowoczesnym?
Kuchnia z salonem w bloku – jak ją urządzić?
Tekstylia i dodatki we wnętrzu

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Zaaranżuj przytulne wejście do swojego domu razem z nami

    Spis treści: Pierwsze wrażenie liczy się: jak ważne jest wejście do domu Podstawowe elementy wejścia:

    czytaj więcej
  • Jak połączyć płytki z panelami podłogowymi lub deskami?

    Spis treści: Dlaczego połączenie płytek z panelami jest trendy? Narzędzia i materiały niezbędne do połączenia.

    czytaj więcej