Na jaki kolor pomalować mały pokój?

Strona główna » Na jaki kolor pomalować mały pokój?
Na jaki kolor pomalować mały pokój?
1274 wyświetleń567 słów25 lipca 2016czas czytania 2,8 minut

Dobór odpowiednich kolorów do małego wnętrza stanowi zawsze duże wyzwanie. Zwykle staramy się, żeby za pomocą właściwego łączenia barw, ich odcieni i natężenia sprawić by pomieszczenie wydawało się bardziej przestronne.

Jeden z kluczowych elementów stanowi dobór koloru sufitu i podłogi, które w przypadku małego pomieszczenia powinny być jasne. Gdy sufit znajduje się na wysokości 260-270 cm, co ma miejsce w większości naszych mieszkań, bezpiecznym wyborem będzie biel. Decydując się na ten kolor uzyskamy wrażenie wyższego, a co za tym idzie większego pomieszczenia. Barwa to jednak nie wszystko, istotne by do malowania sufitu wykorzystać matowy produkt, który ograniczy zjawisko odbijania się światła i tworzenia refleksów. Ważne jest również by u szczytu ścian pozostawić pas bieli, taki zabieg pozwoli na optyczne uniesienie sufitu.

Wysokości możemy dodać również malując ściany w pionowe pasy, które „oszukają” oko i pomieszczenie będzie wydawało się dużo wyższe niż w rzeczywistości. Poziome pasy z kolei sprawią, że pomieszczenie zyska na szerokości. Malując ściany w duże wzory również jesteśmy w stanie dodać wnętrzu rozmiarów.

Wybierając kolory ścian małych pomieszczeń warto decydować się na jasne odcienie, które wyglądają lekko i nie przytłaczają wnętrza. Dobrym rozwiązaniem jest również wybór bieli, która powiększa optycznie przestrzeń nadając eleganckiego charakteru. W tym przypadku niezwykle ważny jest właściwy dobór dodatków i mebli, by uniknąć wrażenia sterylności i chłodu pomieszczenia.

Poza odcieniem bardzo ważna jest temperatura koloru. Pomieszczenia pomalowane w odcieniach chłodnych, które odbijają światło padające na ściany sprawiają że pokój wydaje się większy. Ciepłe barwy pochłaniają światło pomniejszając wnętrze. Uważać należy również na matowe farby, które mają podobną właściwość. Warto wybierać za to produkty z lekkim połyskiem.

W małych wnętrzach nie należy jednak całkowicie rezygnować z wyrazistych barw. Pomalowanie ciemniejszym kolorem jednej ze ścian sprawi, że będzie wydawała się dalej od obserwującego, co umożliwia skorygowanie proporcji pomieszczenia. Pomalowanie wnęki lub fragmentu ściany w ciemniejszym kolorze może również ożywić i urozmaicić pokój, nie zmniejszając jego rozmiaru. Używając mocnych akcentów jesteśmy w stanie odwrócić uwagę od mniej atrakcyjnych części pomieszczenia lub wyeksponować jego ciekawe elementy.

Odpowiednio dobierając kolory możemy zdziałać naprawdę bardzo wiele!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Styl kolonialny
Dom w sercu miasta – warszawskie osiedla domów jednorodzinnych
Miasteczko Wilanów – pierwsze polskie osiedle zaprojektowane w oparciu o koncepcję 'masterplan’
Nowoczesna łazienka bez płytek – czym można zastąpić kafelki?
Łazienka w stylu retro – jak ją urządzić?
Jak urządzić małe dwupokojowe mieszkanie?
Drzwi przesuwne w domu – poradnik
Jaka powinna być wysokość umywalki?
Łazienka dla niepełnosprawnych – jak ją urządzić?
Kuchnia w stylu retro – jak ją urządzić?
Czarna armatura – jak ją pielęgnować, aby móc cieszyć się z designu?
Farby Jeger – najwyższa jakość na ścianie
Moje mieszkanie w skandynawskim stylu
Płytki łazienkowe Paradyż – dlaczego warto je wybrać?
Drzwi ukryte w ścianie

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Zaaranżuj przytulne wejście do swojego domu razem z nami

    Spis treści: Pierwsze wrażenie liczy się: jak ważne jest wejście do domu Podstawowe elementy wejścia:

    czytaj więcej
  • Jak połączyć płytki z panelami podłogowymi lub deskami?

    Spis treści: Dlaczego połączenie płytek z panelami jest trendy? Narzędzia i materiały niezbędne do połączenia.

    czytaj więcej