Na jaki kolor pomalować mały pokój?

Strona główna » Na jaki kolor pomalować mały pokój?
343 wyświetleń442 słów25 lipca 2016czas czytania 2.2 minut

Dobór odpowiednich kolorów do małego wnętrza stanowi zawsze duże wyzwanie. Zwykle staramy się, żeby za pomocą właściwego łączenia barw, ich odcieni i natężenia sprawić by pomieszczenie wydawało się bardziej przestronne.

Jeden z kluczowych elementów stanowi dobór koloru sufitu i podłogi, które w przypadku małego pomieszczenia powinny być jasne. Gdy sufit znajduje się na wysokości 260-270 cm, co ma miejsce w większości naszych mieszkań, bezpiecznym wyborem będzie biel. Decydując się na ten kolor uzyskamy wrażenie wyższego, a co za tym idzie większego pomieszczenia. Barwa to jednak nie wszystko, istotne by do malowania sufitu wykorzystać matowy produkt, który ograniczy zjawisko odbijania się światła i tworzenia refleksów. Ważne jest również by u szczytu ścian pozostawić pas bieli, taki zabieg pozwoli na optyczne uniesienie sufitu.

Wysokości możemy dodać również malując ściany w pionowe pasy, które „oszukają” oko i pomieszczenie będzie wydawało się dużo wyższe niż w rzeczywistości. Poziome pasy z kolei sprawią, że pomieszczenie zyska na szerokości. Malując ściany w duże wzory również jesteśmy w stanie dodać wnętrzu rozmiarów.

Wybierając kolory ścian małych pomieszczeń warto decydować się na jasne odcienie, które wyglądają lekko i nie przytłaczają wnętrza. Dobrym rozwiązaniem jest również wybór bieli, która powiększa optycznie przestrzeń nadając eleganckiego charakteru. W tym przypadku niezwykle ważny jest właściwy dobór dodatków i mebli, by uniknąć wrażenia sterylności i chłodu pomieszczenia.

Poza odcieniem bardzo ważna jest temperatura koloru. Pomieszczenia pomalowane w odcieniach chłodnych, które odbijają światło padające na ściany sprawiają że pokój wydaje się większy. Ciepłe barwy pochłaniają światło pomniejszając wnętrze. Uważać należy również na matowe farby, które mają podobną właściwość. Warto wybierać za to produkty z lekkim połyskiem.

W małych wnętrzach nie należy jednak całkowicie rezygnować z wyrazistych barw. Pomalowanie ciemniejszym kolorem jednej ze ścian sprawi, że będzie wydawała się dalej od obserwującego, co umożliwia skorygowanie proporcji pomieszczenia. Pomalowanie wnęki lub fragmentu ściany w ciemniejszym kolorze może również ożywić i urozmaicić pokój, nie zmniejszając jego rozmiaru. Używając mocnych akcentów jesteśmy w stanie odwrócić uwagę od mniej atrakcyjnych części pomieszczenia lub wyeksponować jego ciekawe elementy.

Odpowiednio dobierając kolory możemy zdziałać naprawdę bardzo wiele![/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Nowe mieszkanie dostosowane do Twoich oczekiwań – zmiany lokatorskie jak i kiedy?

    Warto wiedzieć, że podczas kupna mieszkania mamy prawo do wprowadzenia zmian lokatorskich, które wynikają z

    czytaj więcej
  • Deska Barlinecka – co to jest?

    Deska barlinecka jest produktem wykonanym z naturalnego drewna, a wszystkie składniki użyte do jej produkcji

    czytaj więcej