Na jaki kolor pomalować mały pokój?

Strona główna » Na jaki kolor pomalować mały pokój?
502 wyświetleń561 słów25 lipca 2016czas czytania 2,8 minut

Dobór odpowiednich kolorów do małego wnętrza stanowi zawsze duże wyzwanie. Zwykle staramy się, żeby za pomocą właściwego łączenia barw, ich odcieni i natężenia sprawić by pomieszczenie wydawało się bardziej przestronne.

Jeden z kluczowych elementów stanowi dobór koloru sufitu i podłogi, które w przypadku małego pomieszczenia powinny być jasne. Gdy sufit znajduje się na wysokości 260-270 cm, co ma miejsce w większości naszych mieszkań, bezpiecznym wyborem będzie biel. Decydując się na ten kolor uzyskamy wrażenie wyższego, a co za tym idzie większego pomieszczenia. Barwa to jednak nie wszystko, istotne by do malowania sufitu wykorzystać matowy produkt, który ograniczy zjawisko odbijania się światła i tworzenia refleksów. Ważne jest również by u szczytu ścian pozostawić pas bieli, taki zabieg pozwoli na optyczne uniesienie sufitu.

Wysokości możemy dodać również malując ściany w pionowe pasy, które „oszukają” oko i pomieszczenie będzie wydawało się dużo wyższe niż w rzeczywistości. Poziome pasy z kolei sprawią, że pomieszczenie zyska na szerokości. Malując ściany w duże wzory również jesteśmy w stanie dodać wnętrzu rozmiarów.

Wybierając kolory ścian małych pomieszczeń warto decydować się na jasne odcienie, które wyglądają lekko i nie przytłaczają wnętrza. Dobrym rozwiązaniem jest również wybór bieli, która powiększa optycznie przestrzeń nadając eleganckiego charakteru. W tym przypadku niezwykle ważny jest właściwy dobór dodatków i mebli, by uniknąć wrażenia sterylności i chłodu pomieszczenia.

Poza odcieniem bardzo ważna jest temperatura koloru. Pomieszczenia pomalowane w odcieniach chłodnych, które odbijają światło padające na ściany sprawiają że pokój wydaje się większy. Ciepłe barwy pochłaniają światło pomniejszając wnętrze. Uważać należy również na matowe farby, które mają podobną właściwość. Warto wybierać za to produkty z lekkim połyskiem.

W małych wnętrzach nie należy jednak całkowicie rezygnować z wyrazistych barw. Pomalowanie ciemniejszym kolorem jednej ze ścian sprawi, że będzie wydawała się dalej od obserwującego, co umożliwia skorygowanie proporcji pomieszczenia. Pomalowanie wnęki lub fragmentu ściany w ciemniejszym kolorze może również ożywić i urozmaicić pokój, nie zmniejszając jego rozmiaru. Używając mocnych akcentów jesteśmy w stanie odwrócić uwagę od mniej atrakcyjnych części pomieszczenia lub wyeksponować jego ciekawe elementy.

Odpowiednio dobierając kolory możemy zdziałać naprawdę bardzo wiele!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Wykańczanie mieszkania może być prostsze, niż myślisz!
Współpracujemy z ARIA Development
Jak łączyć kolory we wnętrzach? Podpowiadamy!
Łazienka w stylu retro
Wnętrze w stylu loftowym
Kuchnia Black&White
Do grona naszych Partnerów dołączył ALEN Development
Obsługujemy inwestycję NOWE ZAMIENIE
Nasz katalog na Targach Dzielnicowych
Nagroda Excellent Design dla Urządzamypodklucz.pl
Polski deweloper Victoria Dom dołączył do grona naszych Partnerów
Geometryczne formy we wnętrzach
Wola Apartamentowo
Na jaki kolor pomalować mały pokój?
MaxxiMUM funkcji dla twojej kuchni
Czarna armatura – jak ją pielęgnować, aby móc cieszyć się z designu?
Wykończenie na własną rękę? 5 ukrytych trudności

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Sceny świetlne we wnętrzu – jak dobrać oświetlenie do kuchni, nauki i odpoczynku?

    Dobór odpowiedniego oświetlenia stanowi duże wyzwanie w aranżacji mieszkania - to kwestia zależna zarówno od

    czytaj więcej
  • Alergik w domu – materiały wykończeniowe mają znaczenie

    Z roku na rok rośnie liczba osób zmagających się z alergią - wzrost zauważalny jest

    czytaj więcej