Sztukateria wraca do łask

Strona główna » Sztukateria wraca do łask
369 wyświetleń286 słów11 lutego 2019czas czytania 1.6 minut

Sztukateria to element dekoracji, który znamy z minionych epok, ale coraz częściej widujemy we współczesnych wnętrzach. Co ciekawe, doskonale odnajduje się w nowoczesnym stylu i wszędzie tam, gdzie chcemy wprowadzić do aranżacji nieco elegancji.

Charakterystyczna forma zdobienia fasad i wnętrz budynków była znana już w starożytności, a następnie wykorzystywana w renesansie. Szczególną popularność zdobyła jednak w epoce klasycyzmu – w większości wnętrz z XVIII wieku z łatwością znajdziemy sztukaterię w rozmaitych formach i odmianach. Dziś projektanci sięgają po ten rodzaj dekoracji chcąc nadać wnętrzu eleganckiego sznytu, podkreślić jego wyrafinowany charakter.

Niekoniecznie gipsowa

Współczesna sztukateria różni się od tej, którą stosowano dawniej. Choć nadal można zamówić sztukaterię z gipsu, to zdecydowanie częściej wykorzystuje się lżejsze, ale przede wszystkim łatwiejsze w obróbce materiały.

Najpopularniejsze to styropian, polistyren i poliuretan. Każdy z nich można pomalować na wybrany kolor i niekoniecznie musi to być biel. Taką sztukaterię z powodzeniem można stosować nie tylko na ścianach, ale także na frontach mebli. Dzięki jednakowym listwom w naturalny sposób zachowamy estetyczną spójność dekoracji.

W nowoczesnym wydaniu

Choć sztukateria nieodzownie kojarzy się ze stylem klasycznym, angielskim i z wytworną elegancją, warto pokusić się o eksperyment. Smukłe, frezowane listwy bardzo dobrze odnajdują się w stylu nowoczesnym. Minimalistyczne wnętrza doskonale je eksponują.

Ciekawym zabiegiem jest też zastosowanie sztukaterii w kolorze ściany lub frontów mebli, co pozwala nadać im głębi. Ile pomysłów, tyle zastosowań, ale jedno jest pewne – z pomocą gotowej sztukaterii można w szybki i niedrogi sposób odmienić charakter wnętrza.

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Nowe mieszkanie dostosowane do Twoich oczekiwań – zmiany lokatorskie jak i kiedy?

    Warto wiedzieć, że podczas kupna mieszkania mamy prawo do wprowadzenia zmian lokatorskich, które wynikają z

    czytaj więcej
  • Deska Barlinecka – co to jest?

    Deska barlinecka jest produktem wykonanym z naturalnego drewna, a wszystkie składniki użyte do jej produkcji

    czytaj więcej