Układ mieszkania pod kątem funkcjonalnym – dlaczego to jest takie ważne i na jakie pytania trzeba sobie odpowiedzieć na początku?

Strona główna » Układ mieszkania pod kątem funkcjonalnym – dlaczego to jest takie ważne i na jakie pytania trzeba sobie odpowiedzieć na początku?
Układ mieszkania pod kątem funkcjonalnym
934 wyświetleń1707 słów12 września 2022czas czytania 8,6 minut

Nie ma jednej uniwersalnej zasady jak zaprojektować funkcjonalne mieszkanie. Każdy z nas różni się pod względem potrzeb oraz stylu życia.

Spis treści:

  • Mieszkanie funkcjonalne czyli jakie?

    Mieszkanie funkcjonalne to takie, które zostało podzielone na poszczególne strefy i podstrefy. Salon możemy podzielić na strefę relaksu i strefę jadalnianą – taki podział ułatwi stworzenie układu funkcjonalnego mieszkania, a dzięki niemu będziemy mieć bardziej wiarygodne wyobrażenie na temat naszego przyszłego mieszkania. Pomoże to nam określić jakiej wielkości meble są odpowiednie w danych pomieszczeniach oraz jaki układ elementów będzie najlepszy. Projekt funkcjonalny jest niezbędny przy projektowaniu wszelkich instalacji i idzie w parze z ergonomią.

    Czym jest ergonomia i dlaczego jest tak ważna przy projektowaniu mieszkania? Wnętrza ergonomiczne to takie, które są dostosowane do potrzeb przebywających w nim osób, zapewniając tym samym największy komfort podczas obowiązków domowych oraz relaksu. W mieszkaniu zaprojektowanym zgodnie z zasadami ergonomii, czynności będą wykonywane najskuteczniej. Przykładami warunków, które powinno spełniać wnętrze, aby móc nazwać je ergonomicznym są: odpowiednia wielkość, prawidłowe oświetlenie, odpowiednie rozplanowanie (zapewnienie odpowiedniej komunikacji między pokojami i strefami), odpowiednia temperatura pomieszczeń czy umeblowanie.

    Podstawowe zasady funkcjonalności w mieszkaniu

    Logika rozkładu

    Podstawową zasadą jest logiczny rozkład pomieszczeń. Kupując mieszkanie, rozkład pomieszczeń nie jest od nas zależny. Na rzucie mieszkania mamy elementy konstrukcyjne, piony kanalizacyjne oraz ściany działowe, które bardzo często wydzielają nam niektóre pomieszczenia w mieszkaniu. Ściany działowe możemy przesuwać oraz likwidować w zależności od naszych potrzeb, np. kiedy zależy nam na otwartej kuchni, likwidujemy ścianę miedzy salonem a kuchnią (oczywiście jeśli jest to ściana działowa). W przypadku otworów drzwiowych również możemy je przesunąć w celu maksymalnego dopasowania mieszkania do naszych preferencji. Jeśli aktualny układ mieszkania nam nie odpowiada i chcemy ustalić nowe rozmieszczenie pomieszczeń, musimy pamiętać o strefach i logice rozkładu użyteczności (do łazienki nie powinno wchodzić się przez kuchnię, a do salonu przez sypialnię).

    Podział na strefy funkcjonalne

    Mieszkanie dzielimy na strefy:
    – strefę wejściową: korytarz, wiatrołap, holl,
    – strefę dzienną: salon, kuchnia, jadalnia,
    – strefę prywatną: sypialnia, gabinet, łazienki.
    Każdej strefie odpowiada inna funkcja. W strefie wejściowej powinniśmy pamiętać o zapewnieniu miejsca do przechowywania oraz odpowiedniej komunikacji. Strefa dzienna jest bardzo często jednym pomieszczeniem, dlatego powinniśmy przewidzieć miejsce na stół jadalniany oraz wygodną sofę. Strefa dzienna jest sercem domu – to tutaj będziemy przyjmować gości i prawdopodobnie spędzać najwięcej czasu. Jest ona tak samo ważna jak strefa prywatna.

    Co w przypadku kawalerki?
    Najlepiej byłoby, gdyby każda strefa znajdowała się w odrębnym pomieszczeniu, jednak w przypadku kawalerki nie jesteśmy w stanie tego osiągnąć. Powinniśmy wydzielić granice w pomieszczeniu, tworząc chociażby kącik dzienny czy kącik sypialniany. Dzięki temu będziemy mieć logiczny rozkład mebli oraz urządzeń.

    Przy rozplanowywaniu mieszkania bardzo ważną kwestią jest rozmieszczenie szaf. Często przesuwamy ściany działowe lub otwory w taki sposób, aby zyskać dogodną przestrzeń do przechowywania. Tutaj powinniśmy pamiętać, że głębokość standardowej szafy to 60 centymetrów. Dzięki stworzeniu układu funkcjonalnego możemy ocenić czy mamy wystarczającą ilość miejsca na przechowywanie oraz sprawdzić czy wybrana przez nas szafa zmieści się w konkretnym miejscu. Oszczędzamy czas i pieniądze.

    Dobra komunikacja

    Przy rozplanowywaniu układu funkcjonalnego bardzo ważna jest komunikacja. Minimalna szerokość przejścia to 1,2 m. Jest to założenie teoretyczne, ponieważ w niektórych mieszkaniach nie jesteśmy w stanie zapewnić takiej szerokości. Natomiast meble i sprzęty nie powinny nam przeszkadzać przy poruszaniu się po mieszkaniu.

    Ergonomia to podstawa

    Wszystkie elementy powinny mieć odpowiednią wielkość, aby korzystanie z nich było jak najbardziej komfortowe. Kuchnia oraz łazienka to pomieszczenia, które pełnią kilka ważnych funkcji i to właśnie one mogą nam sprawiać problemy przy projektowaniu układu funkcjonalnego. Projektując kuchnię i łazienkę powinniśmy kierować się zasadami ergonomii.

    Kuchnia
    Podczas rozmieszczania sprzętów AGD i zlewozmywaka kluczowa jest zasada trójkąta roboczego: lodówka, zlewozmywak, kuchenka. Trójkąt roboczy dzieli nam zabudowę kuchenną na trzy strefy: zapasów (lodówka, szafki do przechowywania), zmywania (zlewozmywak, zmywarka) oraz gotowania i pieczenia (piekarnik, indukcja). Bardzo ważne jest, aby żaden z tych sprzętów nie stał obok siebie oraz powinny być również zachowane odpowiednie odległości.

    Rozmieszczenie mebli kuchennych na etapie tworzenia układu funkcjonalnego nie może być pomijane, ponieważ wpływa to na lokalizację przyłączy oraz instalacji elektrycznych (punktów świetlnych, gniazdek). Wysokość blatów kuchennych powinna być dostosowana do wzrostu jej użytkowników.

    Łazienka
    Układ funkcjonalny łazienki bywa wyzwaniem – zazwyczaj mamy niewielką powierzchnię, która musi pogodzić wiele funkcji. Podczas rozplanowywania łazienki powinniśmy pamiętać o odległości między elementami wyposażenia.

    Źródło grafiki: https://www.cersanit.com.pl/porady-i-inspiracje/lazienka-i-ergonomia-sprawdz-jak-planowac-nowoczesne-lazienki,46.html

    Ważną kwestią w projektowaniu łazienki są odpowiednie wysokości poszczególnych elementów. Bateria umywalkowa powinna znajdować się 25-30 cm nad górną krawędzią umywalki, która z kolei umieszczana jest na wysokości 80-85 cm od podłogi. Lustro łazienkowe powinno być odsunięte od baterii umywalkowej o 10-15 cm.
    Armatura wannowa montowana jest 10-8 cm od krawędzi wanny, która kończy się 60 cm od ziemi. Bateria prysznicowa osadzana jest na wysokości 110-130 cm, a jej główka powinna znajdować się 180 cm od posadzki. Wysokość montażu deszczownicy to 2 m od posadzki. Górna krawędź muszli sedesu i bidetu znajduje się na wysokości 40 cm, natomiast pisuaru 65 cm nad podłogą.

    Dobre oświetlenie w mieszkaniu

    Światło w mieszkaniu jest ważnym elementem i zdecydowanie powinno być rozplanowane w logiczny sposób. Wyróżnia się 4 rodzaje oświetlenia mieszkania:
    – światło naturalne,
    – oświetlenie ogólne: światło, które powinno równomiernie oświetlać cały pokój,
    – oświetlenie punktowe: pomoże nam doświetlić określone miejsca podczas wykonywania danej czynności, czego przykładem jest doświetlenie blatu roboczego w kuchni czy światło padające na lustro w łazience,
    – oświetlenie dekoracyjne: światło o niewielkiej intensywności, służy głównie do ozdoby lub stworzenia nastroju we wnętrzu.
    W oświetleniu wnętrza bardzo ważna jest odpowiednia barwa. Najbezpieczniejszą opcją jest wybranie ciepłego, białego światła (2700-3000 K).

    Ważne pytania jakie powinniśmy sobie zadać przed rozpoczęciem procesu projektowego

    Ile osób zamieszka w domu lub mieszkaniu?

    To pytanie będzie determinowało nie tylko liczbę sypialni, ale też ilość miejsca na przechowywanie. Im większa liczba mieszkańców, tym więcej będziemy potrzebowali szaf, komód na ubrania i drobiazgi.

    Kolejną sprawą jest salon. Od liczby mieszkańców zależeć będzie wielkość stołu oraz wypoczynku. To tutaj będzie spotykać się cała rodzina na wspólne posiłki oraz odpoczynek.

    Czy lubimy gotować?

    Jest to bardzo ważne pytanie, ponieważ od niego będzie zależeć przyszły wygląd naszej kuchni. Dla osób lubiących gotować istotne będzie, aby kuchnia była jak największa, z dużą ilością miejsca na przygotowywanie posiłków i odpowiednim sprzętem AGD.

    Czy zamierzamy często przyjmować gości?

    Jeśli często spotykamy się ze znajomymi, ważną kwestią będzie odpowiednie zaprojektowanie salonu. Tę kwestię również należy wziąć pod uwagę w wyborze stołu i wypoczynku.

    Czy pracę zawodową wykonujemy w domu?

    Jeśli mamy taką możliwość, warto pomyśleć o oddzielnym gabinecie. Jego wielkość będzie zależała od wykonywanego zawodu. Powinno znaleźć się w nim biurko oraz miejsce do przechowywania wszelkich materiałów. Oddzielne pomieszczenie pozwoli nam w ciszy i spokoju skupić się na obowiązkach zawodowych. W pewien sposób oddzieli także życie prywatne od zawodowego.

    Jakie hobby mają domownicy?

    Często nasze hobby wiąże się z zarezerwowaniem sporej przestrzeni w mieszkaniu. Przykładem jest gra na fortepianie, dla którego musimy zaplanować odpowiednie miejsce, a nawet oddzielne pomieszczenie. Warto w odpowiedni sposób wyeksponować hobby czy kolekcje we wnętrzu, dzięki czemu mieszkanie nabierze indywidualnego charakteru.

    Przeglądając wszystkie piękne aranżacje w Internecie, zapominamy, że każde mieszkanie powinno być projektowane indywidualnie, zgodnie z potrzebami domowników. Mieszkania, które oglądamy w poszukiwaniu inspiracji, choć są bardzo atrakcyjne wizualnie, często nie będą spełniać naszych oczekiwań.

    Jak pandemia wpłynęła na to, jak projektanci myślą o rozkładzie mieszkania?

    Czas izolacji sprawił, że nasze mieszkania pełniły funkcje biura, szkoły, a nawet siłowni. Klienci na etapie projektowym coraz częściej zwracają uwagę na rozwiązania funkcjonalne i udogodnienia, do których wcześniej nie przywiązywali większej uwagi. Przykładem jest gabinet w mieszkaniu, który jeszcze przed pandemią kojarzył się głównie z takimi zawodami jak prawnik, lekarz czy artysta, a teraz jest powszechnie stosowany w aranżacji mieszkań.

    Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

    Wanna czy prysznic? Pomożemy Ci zdecydować!
    Kraków – nie tylko królewski, ale i nowoczesny
    Urok praskich kamienic
    Nasz katalog na Targach Dzielnicowych
    Płytki strukturalne – dlaczego warto rozważyć ich wybór?
    Fototapety we wnętrzach
    Sypialnia – jak urządzić, by czuć się komfortowo
    Wanna wolnostojąca – czy warto?
    Wszystko co powinieneś wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym
    Osiedla mieszkaniowe w stylu eko – jakie rozwiązania oferują deweloperzy
    Artystyczne osiedla w stolicy
    Jak wybrać schody
    Jak sprawić, by mieszkanie wydawało się większe?
    Paczkomat w bloku, rozbudowa infrastruktury dzielnicowej, kort tenisowy – jakie udogodnienia oferują deweloperzy?
    Panele i blaty Egger – dlaczego warto?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Wykończenie mieszkania pod klucz? Wybierz pomiędzy pakietem Wygodnym lub Komfortowym!

    Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się dwa pakiety - Wygodny i Komfortowy. Nic więc

    czytaj więcej
  • Projektowanie domu – zrób to razem z nami

    Projektowanie wnętrza dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Nie znaczy to jednak, że

    czytaj więcej