Wanna wolnostojąca – czy warto?

Strona główna » Wanna wolnostojąca – czy warto?
Wanna wolnostojąca - czy warto?
882 wyświetleń1474 słów19 września 2022czas czytania 7,5 minut

Wanna wolnostojąca cieszy się coraz większą popularnością wśród osób urządzających domy czy mieszkania. Co sprawia, że zainteresowanie produktem tak rośnie?

Spis treści:

Dlaczego warto zdecydować się na wannę wolnostojącą?

Wanna wolnostojąca sprawi, że nawet najzwyklejsza łazienka przeistoczy się w elegancki pokój kąpielowy, w którym po ciężkim dniu pracy będziemy mogli się zrelaksować i poczuć jak w SPA. Wanna wolnostojąca sprawdzi się praktycznie wszędzie, zapewniając wysoki komfort i ponadprzeciętną estetykę. Świetnie wkomponuje się ona zarówno w przestrzenie stylowe, podkreślając charakter aranżacji, jak i te w stylu minimalistycznym czy nowoczesnym.

Wanna wolnostojąca – jaki kształt wanny wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje wanien wolnostojących. Producenci zapewniają szeroki wybór, począwszy od modeli prostych, po te bardziej asymetryczne. Daje nam to dużą swobodę przy aranżacji swojego wymarzonego wnętrza łazienki. Wanna owalna na nóżkach z pewnością przypadnie do gustu osobom uwielbiającym styl retro. Model ten nawiązuje do wanien popularnych w czasach 20–lecia międzywojennego.  Świetnie współgra wraz z bogato zdobioną armaturą vintage czy czarno-białymi płytkami, układanymi na wzór szachownicy, które w tamtych czasach były bardzo popularne.

Dostępna jest również wanna wolnostojąca owalna bez nóżek, to model bardziej nowoczesny. Dzięki swojej prostocie wpasuje się w każde wnętrze i aktualnie cieszy się największym zainteresowaniem.

Znajdziemy również takie modele jak wanna wolnostojąca prostokątna, która sprawdzi się świetnie w pomieszczeniach minimalistycznych, wręcz o ascetycznej aranżacji oraz wanna wolnostojąca asymetryczna – dedykowana osobom, które lubią wnętrza bardziej nietypowe i oryginalne.

Czym się wyróżnia wanna wolnostojąca przyścienna?

Wanna wolnostojąca przyścienna niezbyt różni się od tych klasycznych wanien wolnostojących. Jest bowiem w taki sposób wyprofilowana, aby bezproblemowe było umieszczenie jej przy ścianie. To idealne rozwiązanie, kiedy nasza przestrzeń łazienki jest niewielka i nie możemy sobie pozwolić na klasyczną wolnostojącą wannę. Dostępność różnych wariantów wanien przyściennych daje nam swobodę w dopasowaniu idealnej misy, wpasowującej się w charakter wnętrza.

Wanna wolnostojąca 140, 150 czy 160 – jak wybrać rozmiar wanny?

Wielkość to jeden z najważniejszych aspektów, na który musimy zwrócić uwagę przy kupnie wanny. Wymiary uzależnione są zarówno od preferencji użytkowników jak i wielkości pomieszczenia. W niewielkiej łazience duża wanna się nie zmieści, natomiast zastosowanie małej wanny w przypadku, gdy jeden z domowników jest ponadprzeciętnego wzrostu, będzie zdecydowanie obniżać komfort użytkowania. Standardowa wielkość wanny to 170 cm długości i 70 cm szerokości. Natomiast na rynku znajdziemy modele już od 100 cm, aż do 200 cm długości – możemy swobodnie dopasować wymiar wanny ceramicznej do swojej łazienki.

Gdzie najlepiej sprawdzi się wanna wolnostojąca?

Wanna wolnostojąca najlepiej się sprawdzi w pomieszczeniach o większym metrażu – aby po wstawieniu jej do łazienki był do niej dostęp z każdej strony. Jest to najbardziej komfortowe i ergonomiczne rozwiązanie. Nie oznacza to jednak, że nie możemy sobie pozwolić na wannę wolnostojącą w małej łazience – w tym przypadku sprawdzi się wyprofilowana wanna przyścienna. Kształt wanny pozwana na dosunięcie jej do ściany, co przyczynia się do zaoszczędzenia przestrzeni i zachowania komfortu oraz estetyki. Coraz bardziej powszechne staje się również połączenie pokoju kąpielowego z sypialnią, co daje niesamowity efekt aranżacyjny.

Łazienka z wanną wolnostojącą – aranżacje

Urządzając łazienkę z wanną wolnostojącą, zastanawiamy się w jaki sposób ją zaaranżować, aby wyglądała jak najlepiej, spełniając przy tym komfort użytkowy. Oto kilka propozycji, które z pewnością sprawdzą się w niejednym wnętrzu.

W małej łazience warto postawić na białe płytki podłogowe i ścienne. Sprawią one, że pomieszczenie stanie się optycznie większe. Dodatkowo dodanie drewnianych akcentów, takich jak szafka umywalkowa czy dozownik na mydło sprawią, że łazienka będzie bardziej przytulna. Takie minimalistyczne zestawienie świetnie współgra z wanna wolnostojącą, która w tym przypadku gra główną rolę we wnętrzu.

Natomiast jeśli marzy nam się łazienka w bardziej surowym stylu, którą ocieplą dodatki, świetnie sprawdzą się płytki szare, imitujące beton lub kamień. Dodatkowo, jeśli nie ogranicza nas przestrzeń, z łatwością możemy zastosować w niej wannę wolnostojącą z prysznicem. Kabina typu walk-in będzie stanowić alternatywę, w momencie gdy będziemy chcieli wziąć szybki prysznic.

To jedne z wielu pomysłów na zaaranżowanie łazienki z wykorzystaniem wanny wolnostojącej – producenci zachęcają do eksperymentowania oraz tworzenia swojej łazienki wedle własnych upodobań.

Jak dbać o wannę wolnostojącą?

Utrzymywanie wanny wolnostojącej w czystości nie różni się od czyszczenia innych modeli. Należy na bieżąco usuwać wszelkie zanieczyszczenia oraz spłukiwać osady po kąpieli. Warto również raz w tygodniu przetrzeć ją specjalnym detergentem czyszczącym. Dodatkowo nowoczesne wanny wolnostojące charakteryzują się nieporowatą powierzchnią, która nie sprzyja osadzaniu się brudu oraz ułatwia nam jej czyszczenie.

Czy wanna wolnostojąca jest praktyczna?

Większość modeli wanien wolnostojących ma bardzo wąski rant, co uniemożliwia ułożenie na niej kosmetyków pielęgnacyjnych, tak jak w przypadku wanny zabudowanej. Jednak to nie sprawia, że wanny wolnostojące są niepraktyczne. Wystarczy, że zawiesimy nad nią półkę na kosmetyki, która rozwiąże problem. Zaleca się jednak, aby wanny stały pośrodku łazienki, ponieważ wtedy dają nam największy komfort użytkowania. W takim przypadku możemy obok wanny postawić specjalną szafkę lub stolik, na którym będą przechowywane środki do kąpieli.

Zalety wanny wolnostojącej

Główną zaletą wanny wolnostojącej jest jej estetyka, dzięki której możemy stworzyć wspaniały pokój kąpielowy, w którym relaks odgrywa główną rolę. Wyrafinowane modele wpasują się w charakter każdego wnętrza, nadając im oryginalności. Wanna wolnostojąca może być umieszczona w każdym miejscu, co daje duże możliwości aranżacyjne. Ponadto jej montaż jest bardzo łatwy, a wymiana na inny model w przypadku remontu nie przy stwarza dodatkowej roboty rozbiórkowej, jak w przypadku wanien w zabudowie.

Wady wanny wolnostojącej

Zanim zdecydujemy się na montaż wanny wolnostojącej w swojej łazience, musimy pamiętać, że potrzebuje ona większej przestrzeni (ok 10-15 m²). Oczywiście na rynku dostępne są mniejsze modele, jednak wtedy nasza wanna będzie prawdopodobnie musiała stać przy ścianie. Wanny wolnostojące są również droższe od zwykłych modeli. Jeśli wanna stoi odsunięta od ściany, nie będzie możliwości przyłączenia do niej prysznica, co z pewnością będzie minusem dla osób lubiących naprzemienne korzystanie z dwóch rozwiązań.

Ile kosztuje wanna wolnostojąca?

Cena uzależniona jest od wielkości wanny, jej budowy oraz materiałów, z których została wykonana. Na rynku znajdziemy zarówno tańsze, jak i droższe modele. Podstawowy model można dostać za 1500 złotych, natomiast średnia cena waha się od trzech do pięciu tysięcy złotych. Producenci starają się zapewnić jak najwyższą jakość swoich produktów, odpornych na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i chemiczne o wzmocnionej konstrukcji oraz właściwościach antypoślizgowych. Natomiast jeśli chodzi o modele o niestandardowym kształcie, wykonane z naturalnych materiałów, cena często przekracza nawet dziesięć tysięcy złotych.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Wanna czy prysznic? Pomożemy Ci zdecydować!
Kraków – nie tylko królewski, ale i nowoczesny
Urok praskich kamienic
Nasz katalog na Targach Dzielnicowych
Płytki strukturalne – dlaczego warto rozważyć ich wybór?
Fototapety we wnętrzach
Sypialnia – jak urządzić, by czuć się komfortowo
Wanna wolnostojąca – czy warto?
Wszystko co powinieneś wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym
Osiedla mieszkaniowe w stylu eko – jakie rozwiązania oferują deweloperzy
Artystyczne osiedla w stolicy
Jak wybrać schody
Jak sprawić, by mieszkanie wydawało się większe?
Paczkomat w bloku, rozbudowa infrastruktury dzielnicowej, kort tenisowy – jakie udogodnienia oferują deweloperzy?
Panele i blaty Egger – dlaczego warto?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Wykończenie mieszkania pod klucz? Wybierz pomiędzy pakietem Wygodnym lub Komfortowym!

    Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się dwa pakiety - Wygodny i Komfortowy. Nic więc

    czytaj więcej
  • Projektowanie domu – zrób to razem z nami

    Projektowanie wnętrza dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Nie znaczy to jednak, że

    czytaj więcej