Wszystko, co powinieneś wiedzieć, szukając drzwi do mieszkania

Strona główna » Wszystko, co powinieneś wiedzieć, szukając drzwi do mieszkania
listwy i drzwi
722 wyświetleń1458 słów13 stycznia 2023czas czytania 7,3 minut

Szukasz miłych dla oka, solidnych i bezpiecznych drzwi do Twojego mieszkania? Sprawdź, jak wybrać model idealnie dopasowany do osobistych potrzeb. W tym poradniku znajdziesz najważniejsze informacje.
Spis treści:

Dlaczego drzwi mają znaczenie?

O wyborze drzwi nigdy nie powinien decydować przypadek. Zanim dokonasz zakupu, musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów technicznych. Pamiętaj, że to właśnie drzwi wejściowe wpływają na bezpieczeństwo domowników, a jednocześnie zapewniają tak potrzebny komfort w czterech kątach.

Ponadto drzwi wpływają na estetykę domu. Dobra praktyka nakazuje, aby wybrać model, który doskonale komponuje się z konstrukcją elewacji. Równie ważny jest materiał wykonania, gdyż tylko solidne drzwi zewnętrzne zapewnią wysoką funkcjonalność na długie lata.

Wszystko to sprawia, że każdy zakup należy dobrze przemyśleć i przyjrzeć się specyfikacji technicznej. Dziś oferta dobrych sklepów jest bardzo bogata i zróżnicowana. Dzięki temu bez trudu znajdziesz rozwiązanie idealnie dopasowane do potrzeb mieszkańców. Niezależnie od tego, jaki styl preferujesz, na pewno sięgniesz po świetną propozycję. Wystarczy skorzystać z naszych wskazówek.

Drzwi zewnętrzne w domu a wymagania techniczne

Musisz pamiętać, że istnieją wymogi techniczne związane z wyborem drzwi. W świetle obowiązującego prawa drzwi do mieszkań oraz pomieszczeń użytkowych powinny mieć szerokość minimum 0,9 m oraz wysokość minimum 2 m. Natomiast wysokość progów nie powinna przekroczyć 0,02 m.

Warto zwrócić uwagę na te pomiary, jeżeli decydujesz się na samodzielny projekt drzwi. Natomiast podczas zakupów, nie musisz się martwić. Producenci zawsze proponują rozwiązania zgodnie z wymaganiami technicznymi.

Wymiary drzwi zależą więc nie tylko od osobistych preferencji, ale również wymagań technicznych. Pamiętaj, aby te kwestie ustalić już na etapie projektu budynku. Przestrzeganie norm ma kluczowe znaczenie podczas budowy domu i gwarantuje bezpieczeństwo mieszkańcom.

drzwi wejściem

Dobra termoizolacja to podstawa

Drzwi wejściowe wymagają innych rozwiązań niż drzwi pokojowe. Kluczowym aspektem jest tu odpowiednia termoizolacja. Komfort cieplny zapewni domownikom tylko właściwie dopasowana konstrukcja.

Przed zakupem drzwi zwróć uwagę na kilka ważnych elementów, które wpływają na termoizolację. Kluczowym kryterium będzie grubość skrzydła. Ponadto rzuć okiem, jak zbudowana jest ościeżnica. Nie bez znaczenia będzie również uszczelka do drzwi oraz stan powłoki lakierniczej. Wybór nowoczesnej konstrukcji sprawdzi się doskonale i zapewni optymalną temperaturę w czterech kątach.

Pamiętaj, że nawet drobne pęknięcia czy uszkodzenia na lakierze mają negatywny wpływ na ochronę przed ciepłem. Ponadto drzwi powinny być mocno osadzone w futrynie, co przełoży się na wysoką stabilność.

Jeżeli masz starsze drzwi, możesz samodzielnie wykonać termoizolację. W tym celu najczęściej wykorzystuje się piankę poliuretanową lub styropian. Ten pierwszy materiał zapewnia lepsze efekty z uwagi na wysoką gęstość, która przekłada się na sztywność skrzydła drzwiowego. Natomiast styropian ma niższą skuteczność, lecz stanowi tańszą opcję.

Bezpieczeństwo ma znaczenie

Na rynku znajdziesz różne rodzaje drzwi. Obok klasycznych rozwiązań możesz sięgnąć po drzwi przesuwne czy drzwi harmonijkowe. Niezależnie od tego, jaki model wybierasz, musisz zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo.

W przypadku drzwi wejściowych producenci zazwyczaj wprowadzają znacznie lepsze zabezpieczenia, niż te, które oferują drzwi wewnętrzne. Przed zakupem musisz więc sprawdzić kilka elementów, które wpływają na bezpieczeństwo.

Przede wszystkim warto postawić na model, który ma więcej niż jeden zamek do drzwi. Ponadto konstrukcja powinna być wyposażona w bolce antywyważeniowe lub sztaby wysuwane minimum w trzech kierunkach. Dzisiaj zamki mogą współpracować z systemem alarmowym. To zasługa czujników nacisku, które uruchamiają alarm.

Do najtrudniejszych przeszkód dla włamywacza należą drzwi z obrotowymi prętami stalowymi. W takim przypadku bolce antywyważeniowe przekręcają się przy próbie ich przecięcia, co skutecznie chroni dom nawet przed najsprytniejszymi złodziejami. Zdecydowanie warto postawić na antywłamaniową konstrukcję.

Różne materiały drzwi zewnętrznych

Niezależnie od tego, czy wybierasz klasyczną konstrukcję, czy np. drzwi rozsuwane, musisz zwrócić uwagę na materiał ich wykonania. Do chętnie wybieranych rozwiązań należą drzwi z litego drewna. Trudno się dziwić, gdyż mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Doskonale sprawdzają się modele z drewna sosnowego, a przy tym zapewniają miłą dla oka estetykę. Pamiętaj jednak, że drewniane ościeżnice i drzwi wymagają konserwacji.

Inna propozycja to drzwi stalowe. Charakteryzują się gładką powierzchnią i są łatwe w czyszczeniu. Ponadto nie wymagają zabiegów konserwacyjnych. Kolejną zaletę stanowią dobre właściwości termoizolacyjne przy odpowiednim ociepleniu. Natomiast wadą może być niewystarczająca izolacja akustyczna. W dodatku drzwi mogą się nagrzewać i rozszerzać pod wpływem promieniowania słonecznego.

Dużą popularnością cieszą się również drzwi PCV. Są energooszczędne, solidne i trwałe. Dużą zaletą jest możliwość wyboru przeróżnych wypełnień oraz profili. Dzięki temu z łatwością znajdziesz drzwi perfekcyjnie dopasowane do własnych potrzeb. Natomiast musisz zwrócić uwagę na właściwości antywłamaniowe. Nie każde drzwi z tego materiału zapewnią najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Drzwi zewnętrzne – na jaki rozmiar się zdecydować?

Wiesz już, że drzwi muszą spełniać wymagania techniczne, a rozmiar należy ustalić już podczas projektu budynku. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze?

Do najważniejszych parametrów należy szerokość drzwi. Trudno się dziwić, gdyż ma kluczowy wpływ na ich funkcjonalność. Niemal każdego dnia będziesz przekraczał próg, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego rozwiązania.

Minimalna szerokość wynosi 90 cm, lecz większy komfort zapewni skrzydło o szerokości 100 cm. Pamiętaj również, że otwór w ścianie, w którym zamontujesz ościeżnicę powinien być większy o 12 – 15 cm.

Natomiast minimalna wysokość wynosi 200 cm. Dzięki temu nawet wysoka osoba nie uderzy się w głowę. Ponadto takie rozwiązanie zapewnia możliwość wnoszenia większych elementów do wnętrza domu. W tym przypadku otwór na osadzenie ościeżnicy powinien być większy o 6-7 cm.

Kolejny istotny parametr to grubość drzwi wejściowych. Najczęściej znajdziesz modele o grubości od 50 do 70 mm. Standardowe skrzydło drzwi antywłamaniowych obejmuje ramę wzmacnianą kratownicą. Rama charakteryzuje się poszyciem z obu stron, a to wykonane jest np. z płyt czy płycin. Dodatkowo środek jest wypełniony elementami izolacyjnymi. Wszystkie te czynniki wpływają na grubość drzwi.

Warto dodać, że zbyt cienkie konstrukcje bywają niestabilne i nie zapewniają gwarancji komfortu cieplnego. Natomiast drzwi zbyt grube mogą być ciężkie, co przekłada się na szybsze zużywanie zawiasów. Dlatego warto szukać optymalnych rozwiązań i zawsze zwracać uwagę na bezpieczeństwo oraz jakość wykonania.

Dobrej jakości drzwi wewnętrzne też mają znaczenie

Te elementy wnętrz również mają znaczenie dla komfortu domowników. Wysokiej jakości drzwi wewnętrzne z ościeżnicą pozwolą Ci cieszyć się wygodą w sypialni, salonie czy domowym biurze. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na izolację akustyczną. Dotyczy to szczególnie gabinetu czy miejsc odpoczynku.

Duże znaczenie ma również estetyka. Pamiętaj, że drzwi wewnętrzne stanowią ważny element aranżacji czterech kątów. Dlatego warto zastanowić się nad ich stylem oraz kolorystyką. Odpowiednio dopasowane rozwiązanie pozwoli Ci stworzyć miłą dla oka kompozycję.

Ościeżnica – przylgowa czy bezprzylgowa?

Przylgowe drzwi po zamknięciu nieco zachodzą na ościeżnicę elementem, który nazywa się przylgą. Natomiast bezprzylgowe mają krawędź, która tworzy jeden układ z ościeżnicą. Chociaż bezprzylgowe konstrukcje uznawane są za nowocześniejsze, wybór zależy od osobistych preferencji. Na pewno znajdziesz propozycję dopasowaną do własnych potrzeb.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Marogobud – nasz nowy Partner
Parawan nawannowy — chciałbyś mieć wannę z możliwością prysznica?
Łazienka dla gości – wykańczamy z Roca
Jaką podłogę wybrać?
Fronty kuchenne
Jak dodatkowo wygłuszyć mieszkanie?
Wszystko, co powinieneś wiedzieć, szukając drzwi do mieszkania
Metry kwadratowe – jaka powierzchnia domu będzie dla Ciebie odpowiednia?
To świetna okolica – na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?
Rozszerzamy ofertę o Pakiety PRESTIGE
Łazienka w dobrym stylu
Geometryczne formy we wnętrzach
Kuchnia Black&White
Lagrus – drzwi i listwy przypodłogowe do domu
Gemma Inwestycje – nasz nowy Partner

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Wykończenie mieszkania pod klucz? Wybierz pomiędzy pakietem Wygodnym lub Komfortowym!

    Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się dwa pakiety - Wygodny i Komfortowy. Nic więc

    czytaj więcej
  • Projektowanie domu – zrób to razem z nami

    Projektowanie wnętrza dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Nie znaczy to jednak, że

    czytaj więcej