Warszawskie osiedla z duszą – jakie inwestycje na mapie stolicy zmieniły oblicze miasta

Strona główna » Warszawskie osiedla z duszą – jakie inwestycje na mapie stolicy zmieniły oblicze miasta
inwestycja mokotowska 40
1001 wyświetleń600 słów12 października 2020czas czytania 3,2 minut

Przedwojenna Warszawa, nazywana Paryżem Północy zachwycała kunsztowną architekturą secesyjną i kamienicami reprezentującymi różnorodne style architektoniczne. Klasycyzm, eklektyzm, art deco, modernizm – Warszawa czasów belle epoque budziła zachwyt, aspirując do miana europejskiej aglomeracji. Aktualnie prowadzone programy rewitalizacyjne mają za zadanie przywrócić blask dawnej stolicy. Jakie inwestycje deweloperskie na mapie Warszawy zmieniły oblicze miasta? 

Stare mury nadają smak nowoczesnym projektom mieszkaniowym. Wiedzą o tym deweloperzy, którzy coraz częściej decydują się na rewitalizację zabytkowych budynków i budowę inwestycji na terenie historycznie naznaczonych obiektów. Wspólną cechą takich projektów jest atrakcyjne położenie – w okolicach centrum lub miejscach strategicznych pod względem komunikacyjnym. W stolicy tego typu inwestycje możemy spotkać w Śródmieściu, na Woli i Ursynowie.

Mokotowska 40 (IPECO Development)

Ulica Mokotowska to jedna z najciekawszych arterii dzielnicy Śródmieście, która zyskała na znaczeniu w II połowie XIX wieku. Modna wśród warszawskich elit stała się miejscem, w którym wzniesiono wiele wspaniałych budynków tworzących charakterystyczny klimat ulicy. Jedną z nich była kamienica Adama Truksiera, wybudowana w 1895 roku. Na ostatnich jej kondygnacjach powstały przestronne penthouse’y z widokiem na panoramę stolicy. Za projekt zrealizowany w 2014 roku odpowiedzialny był IPECO Development. Na podstawie danych archiwalnych, pod nadzorem Biura Konserwatora Zabytków, elewacja frontowa została przywrócona do wyglądu sprzed 1936 roku. Zrewitalizowano klatkę schodową i zainstalowano przeszkloną windę zewnętrzną. Okładziny kamienne, ozdobne balustrady, poręcze drewniane, detale architektoniczne – zostały odwzorowane z dbałością o każdy szczegół. Bramę budynku i drzwi wejściowe wykonano według międzywojennego wzoru, na dziedzińcu odtworzono historyczną nawierzchnię z kostki brukowej.

Dzielna 64 / Studio Centrum (Ochnik Development)

Przy ulicy Dzielnej i Pawiej, na warszawskiej Woli, Ochnik Development w 2018 roku oddał do użytkowania inwestycję Dzielna 64, położoną na terenie dawnej fabryki Noblesse. Z pofabrycznych zabudowań inwestor stworzył ekskluzywny kompleks biurowy, w którym nowoczesne formy architektoniczne współgrają z detalami odrestaurowanych elewacji historycznych kamienic. Panoramiczna winda i granitowa mozaika na kolistym dziedzińcu nadają szlif projektowi. W bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu, w III kwartale 2020 roku, deweloper zakończył pracę nad inwestycją Studio Centrum. Tarasowy układ budynku i zielone tarasy na dachu idealnie komponują się z dzielnicową architekturą.

Fort Służew (Turret Development)

Również na Ursynowie nie brakuje projektów rewitalizacyjnych, a jednym z największych jest osiedle Fort Służew, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie historycznej fortyfikacji, będącej częścią Twierdzy Warszawa. Projekt został zrealizowany przez Turret Development i oddany do użytkowania w IV kwartale 2018 roku. Fort Służew to inwestycja wkomponowana w historyczne miejsce, które stanowiło inspirację dla architektów przy projektowaniu detali, elewacji i wykończeń. Kompleks trzech budynków o kaskadowej formie łączy nowoczesne, szklane materiały z cegłą i innymi elementami historycznej zabudowy fortu.

Przegląd inwestycji przygotował portal RynekPierwotny.pl.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Marogobud – nasz nowy Partner
Parawan nawannowy — chciałbyś mieć wannę z możliwością prysznica?
Łazienka dla gości – wykańczamy z Roca
Jaką podłogę wybrać?
Fronty kuchenne
Jak dodatkowo wygłuszyć mieszkanie?
Wszystko, co powinieneś wiedzieć, szukając drzwi do mieszkania
Metry kwadratowe – jaka powierzchnia domu będzie dla Ciebie odpowiednia?
To świetna okolica – na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?
Rozszerzamy ofertę o Pakiety PRESTIGE
Łazienka w dobrym stylu
Geometryczne formy we wnętrzach
Kuchnia Black&White
Lagrus – drzwi i listwy przypodłogowe do domu
Gemma Inwestycje – nasz nowy Partner

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Inwestycje w Ursusie: Twoja szansa na idealne mieszkanie

    Pierwszym i najważniejszym argumentem, przemawiającym za wyborem mieszkania w Ursusie, jest jego lokalizacja. Ursus stanowi

    czytaj więcej
  • Targówek – Miejsce Twojego Nowego Mieszkania

    Targówek, znany także jako zielony zakątek stolicy, z roku na rok przyciąga coraz więcej osób,

    czytaj więcej