Jak nie urządzać domu?

Strona główna » Jak nie urządzać domu?
urządzanie mieszkania
210 wyświetleń1190 słów13 listopada 2023czas czytania 6 minut

Budowa domu nie kończy się na zadbaniu o wszystkie potrzebne przyłącza, ociepleniu, ogrzaniu oraz wybraniu odpowiedniego pokrycia dachowego. Wbrew pozorom najwięcej pracy jest we wnętrzu, które trzeba urządzić, biorąc pod uwagę wszystkie wymagania oraz gust domowników. To, co może pomóc podczas urządzania domu, to zapoznanie się z błędami innych osób, które mają już za sobą aranżację i mogą powiedzieć, co obecnie zrobiliby całkiem inaczej. Sprawdź, jakich błędów unikać i jak nie urządzać domu, aby później cieszyć się wspaniałym wnętrzem.
Spis treści:

Brak solidnej podstawy

Nie od dzisiaj wiadomo, że kluczowa w dobrej aranżacji mieszkania, jak i w wielu innych dziedzinach życia, jest odpowiednia baza, podstawa, dobry fundament. Wnętrze nie będzie prezentowało się efektownie, nie będzie praktyczne, jeśli na samym początku inwestor nie zwróci uwagi na ściany, podłogi, ramy okienne, drzwi wewnętrzne czy grzejniki.

Jak ładnie urządzić mieszkanie czy dom? Przede wszystkim zwróć uwagę na wszystkie prace, które wykonujesz od samego początku budowy. Stawiaj na jakościowe materiały, zwracaj uwagę na detale, ponieważ to one są kluczem do dobrze zaprojektowanego wnętrza. Wszystkie listwy przypodłogowe, klamki, włączniki czy gniazdka mają znaczenie. Idealnie byłoby, gdyby razem tworzyły spójną całość.

Aby uzyskać ładne mieszkanie w bloku lub estetyczny dom, wybieraj naturalne materiały, które sprawdzą się niezależnie od zdefiniowanego stylu wnętrza. Tylko one zagwarantują Ci trwałość, jakość i ponadczasowość.

Ładnie urządzone mieszkanie to kwestia podkreślenia jego atutów oraz ukrycia niepotrzebnie widocznych mankamentów. Jeśli masz nieco krzywy sufit, wykorzystaj listwy sufitowe, które możesz urozmaicić światłem z taśmy LED. Koniecznie podkreśl widok za oknem, wysokość pomieszczenia czy dobrze usytuowane punkty świetlne. Nieciekawy kaloryfer możesz zasłonić piękną firaną czy zasłoną, a źle wykończone połączenie ściany z sufitem zasłonisz nowoczesnym karniszem i maskownicą.

Urządzanie mieszkania — postaw na jeden styl, odrzuć mieszankę kilku

Jak nie urządzać mieszkania czy domu? Jedną z najczęściej łamanych zasad jest mieszanka stylów, która prezentuje się nieprofesjonalnie, nieprzytulnie i odpychająco. Wykorzystanie zbyt wielu elementów wykończeniowych nie przynosi najlepszych rezultatów. Rozwiązania takie stosowane są nagminnie w wielu domach, czego przykładem są np. płytki w rozmaitych wzorach i kolorach w zależności od pomieszczenia czy zbyt intensywne kolory na ścianach, w każdym pomieszczeniu inne.

Wnętrze domu powinno być rozpatrywane jako całość, a nie zbiór pomieszczeń, które nie są z sobą w żaden sposób stylistycznie powiązane. Idąc w tym kierunku, można się mocno zdziwić uzyskanym efektem.

Urządzając dom lepiej ograniczyć paletę wzorów, kolorów i materiałów. Korzystając z ograniczonej ilości materiałów, można zyskać przystępniejszy efekt, aniżeli idąc w drugim kierunku.

Przykładem jest ułożenie identycznej podłogi w większej ilości pomieszczeń. Można utrzymać cały parter w podobnej stylistyce, dzięki czemu całość będzie bardzo spójna, będzie też dobrą bazą pod wybranie mebli czy dodatków i dekoracji.

Nie rezygnuj z pomocy wykwalifikowanego projektanta wnętrz

Sporo osób jest zdania, że pomoc projektanta wnętrz to wyłącznie opcja dla bogatych osób, które nie mają co robić z pieniędzmi. Rzeczywistość jest zupełnie inna. Tak naprawdę każdy może skorzystać z profesjonalnej aranżacji wnętrza z projektantem u boku. Nie musi to być projekt z nadzorem czy projekt z kilkoma wersjami aranżacyjnymi — wystarczy postawić na stosunkowo tanią opcję, wyrazić kierunek, w którym architekt ma iść, projektując mieszkanie czy wnętrze domu i zobaczyć, jak dobierane są względem siebie elementy wykończeniowe.

Wbrew pozorom urządzanie mieszkania nie jest łatwym zadaniem. Bardzo łatwo pogubić się w stylach, rozwiązaniach, co nie grozi wykwalifikowanemu architektowi. Na szczęście pomoc zawodowca coraz częściej postrzegana jest jako dobre rozwiązanie.

urządzanie domu

Zasady nie zawsze są po to, by je łamać — niefunkcjonalność w mieszkaniu

Jak urządzić dom? Na pewno trzeba wystrzegać się totalnej niefunkcjonalności pomieszczeń. Brak zachowania zasad ergonomii jest największym grzechem w wykańczaniu wnętrz. Taka przestrzeń będzie dawać się we znaki praktycznie każdego dnia. Wykonywanie codziennych czynności, zamiast przyjemnością, będzie udręką dla wszystkich domowników.

Aby w Twoim domu mieszkało się przyjemnie, warto zwrócić uwagę na to, by ciągi komunikacyjne były płynne i niezaburzone. Drzwi wewnętrzne nie powinny wchodzić ze sobą w kolizję, z kolei włączniki świateł powinny być umieszczone tak, by były w zasięgu ręki podczas otwierania drzwi. W kuchni istotne jest odpowiednie umiejscowienie sprzętów, aby nie trzeba było przechodzić całej kuchni, chcąc zanieść coś z lodówki do zlewu. Blaty w kuchni muszą znajdować się na odpowiadającej domownikom wysokości, aby nie trzeba było się przy nich garbić, lub by nie były za wysokie.

Każdy dom i każde mieszkanie to przestrzeń, która powinna być ściśle dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkowników. Należy zadać sobie pytanie, co jest dla nas ważne w codziennym życiu, w codziennym funkcjonowaniu, aby te konkretne potrzeby zostały zaspokojone.

Niekorzystnie dobrane kolory ścian

Niełatwą sprawą, która często spędza sen z powiek inwestorom, jest źle dobrany kolor ścian. Powodem jest przyprawiający o zawrót głowy szeroki wybór rozmaitych odcieni, ale również brak znajomości trendów i połączeń.

Do uniwersalnych kolorów należy biel. Zdarza się jednak, że domownicy rzadko po nią sięgają, ponieważ boją się uzyskania efektu szpitalnej sterylności. Faktem jest, że biel również ma wiele swoich odcieni, zarówno te chłodniejsze, jak i cieplejsze. Poza tym białe ściany można nieco urozmaicić, decydując się na przełamanie delikatnymi pastelami.

Bezproblemową barwą jest też szary. Z kolei inwestorzy powinni uważać na beże, które bywają zdradliwe, zwłaszcza te z domieszką żółci.

Niezdrowe, źle rozplanowane oświetlenie

Ostatnią radę, którą warto wziąć pod uwagę, by urządzić odpowiednio swój dom, jest ta dotycząca oświetlenia. Nawet najlepszy efekt może zostać zrujnowany przez źle dobrane, niefunkcjonalne oświetlenie, które może być z jednej strony zbyt ostre, w złym kolorze, bądź za słabe.

Warto pamiętać, że główne światło w pomieszczeniu nie może być zbyt ostre. Lepszym wyborem będzie nieco rozproszone i łagodne. Jeśli w konkretnym pomieszczeniu potrzebne są dodatkowe źródła światła, bardziej precyzyjne, lepiej je umieścić w konkretnym miejscu, np. nad blatem kuchennym czy nad łóżkiem.

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Wykończenie mieszkania pod klucz? Wybierz pomiędzy pakietem Wygodnym lub Komfortowym!

    Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się dwa pakiety - Wygodny i Komfortowy. Nic więc

    czytaj więcej
  • Projektowanie domu – zrób to razem z nami

    Projektowanie wnętrza dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Nie znaczy to jednak, że

    czytaj więcej