Jak urządzić biuro w domu?

Strona główna » Jak urządzić biuro w domu?
domowe biuro
521 wyświetleń1300 słów16 listopada 2023czas czytania 6,6 minut

Współcześnie domowe biuro nie jest niczym dziwnym, zwłaszcza dla osób, które pracują głównie online, przy użyciu komputera. Jednak i przed pandemią, kiedy to home office stał się tak popularny, sporo osób przynosiło część swojej pracy do domu lub po prostu wykonywało ją w domu ze względu na jej specyfikę.

Gabinet w domu musi być miejscem urządzonym praktycznie. Pomieszczenie to powinno sprzyjać pracy, a nie ją utrudniać. Elementy wyposażenia odgrywają tutaj kluczową rolę. Niepoprawnie jest sądzić, iż biuro w domu to tylko biurko, na którym stawiamy laptopa i myszkę. Choć nie każdy ma możliwość wygospodarowania całego pomieszczenia pod swoją pracę, można postarać się o solidny aneks z ergonomicznym biurkiem, wygodnym krzesłem oraz miejscem do przechowywania. Sprawdź, jak zaaranżować domowy gabinet, by efekty pracy były widoczne!
Spis treści:

Gabinet domowy — wady i zalety rozwiązania

Praca z domu ma różne przyczyny. Nie da się ukryć, że obecnie spory odsetek pracujących może pochwalić się home office lub hybrydowym trybem pracy. Jednak wypełnianie swoich obowiązków z domu ma swoje wady i zalety.

Do zalet pracy z domu zaliczymy:

 • oszczędności, które wynikają z braku wynajmowanego biura — gabinet w domu automatycznie staje się biurem, w którym wykonywane są wszystkie obowiązki;
 • indywidualny plan pracy — home office to automatycznie elastyczność, która wielu osobom służy;
 • lepsza koncentracja — pracując indywidualnie z domowego gabinetu, można się lepiej skupić i skoncentrować na pracy, osoby z biura nie rozpraszają i nie odrywają od projektów;
 • oszczędność czasu — brak dojazdów do biura to automatycznie oszczędność czasu, który można przeznaczyć na rozwijanie pasji, a poza tym oszczędność pieniędzy, które trzeba wydać na paliwo lub na bilety.

Wady pracy z domu:

 • za luźne podejście do obowiązków — niektóre osoby mogą mieć problem z realnym skupieniem się na pracy, poza tym zdalna praca nie wymaga odpowiedniego outfitu, dbania o wygląd, sprzyja za to rozleniwieniu i rozpraszaniu się;
 • brak kontaktu z innymi ludźmi — natura człowieka bardzo wyraźnie pokazuje, że potrzebujemy działać w społeczeństwie, dlatego praca zdalna z domowego biura wpływa negatywnie na poczucie przynależności do firmy i odpowiedniej integracji;
 • brak możliwości bezpośredniej wymiany doświadczeń — praca z biura pozwala na ekspresowe otrzymanie pomocy w różnych aspektach lub wyjaśnienie kwestii problematycznych.

Aranżacja gabinetu domowego — jak zrobić to dobrze?

Zanim podejmiesz się aranżacji domowego biura, warto wpierw wykonać odpowiedni projekt wnętrza. Będzie to wymagało ścisłego określenia potrzeb, jakie posiada konkretna osoba. Nie jest to wyłącznie kwestia najpotrzebniejszych narzędzi, ale również dodatków, różnego typu akcentów, które pozytywnie wpłyną na pracę.

Urządzając gabinet domowy z pewnością mamy do czynienia z pracownikiem umysłowym, który większość czasu spędza przed ekranem komputera. Niezbędne elementy wyposażenia domowego biura to biuro, wygodny fotel, a także przestrzeń, która pozwoli przechowywać najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak dokumenty, przybory do pisania i wiele innych.

W biurze bardzo ważnym elementem będzie oświetlenie, które pozwoli swobodnie pracować nawet po zmroku. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się okno, warto zdecydować się na taką aranżację, by wpadające do wnętrza światło nie odbijało się od ekranu komputera, co byłoby nie lada problemem.

Warto już na samym początku przemyśleć wszystkie rozwiązania, aby urządzone biuro było azylem, strzałem w dziesiątkę, a nie kulą u nogi.

Biuro w domu — wybierz ergonomiczne meble, które ułatwią pracę

Jak urządzić gabinet w domu? Aranżacje pokazują, jak istotne jest odpowiednie dobranie mebli, które umieścisz w swoim gabinecie. Ergonomia wyposażenia jest niezwykle istotna w takich pomieszczeniach. Kilka godzin siedzenia przed komputerem nie sprzyja zdrowiu kręgosłupa, dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie biurka oraz krzesła. Fotel do pracy powinien cechować się regulacją wysokości, podnóżkiem, jak i wygodnym obiciem podpierającym plecy, odcinek lędźwiowy oraz podłokietnikami, na których można oprzeć łokcie.

Współcześnie sporo osób decyduje się na biurka z regulowaną wysokością. Sprzyja to pracy przy komputerze. Po godzinie siedzenia, kiedy czuć już kości i mięśnie, można zmienić pozycję i podnieść biurko na taką wysokość, by swobodnie przy nim stanąć. Praca w pozycji stojącej sprzyja skupieniu, a poza tym angażuje więcej mięśni w ciele, dlatego człowiek czuje się lepiej, stojąc, niż siedząc.

Ergonomiczne biurko i fotel to klucz do wygodnej i komfortowej pracy. Warto jednak pamiętać, aby blat był na tyle szeroki, by monitor znajdował się w odpowiedniej odległości od oczu pracownika. Im dalej, tym lepiej, ponieważ wzrok będzie się mniej psuł. Co więcej, monitor powinien być tak usytuowany, by jego górna krawędź mniej więcej była na linii oczu.

biuro w domu

Postaw na odpowiednie idealnie skrojone oświetlenie

Aranżacja gabinetu domowego powinna uwzględnić jakościowe, wyważone oświetlenie. Spełnia ono szczególną rolę w pracy, a jego dobrze dobrane natężenie będzie wpływać na efektywność oraz na jakość wykonywanych obowiązków.

Do biura domowego nie warto wybierać ciepłego i żółtego światła, którego natężenie oscyluje między 1000 a 3500 K. Działa ono uspokajająco i rozpraszająco. Z kolei światło zimne, pomiędzy 6000 a 10000 K mózg odbiera jako pobudzające. Wpływa pozytywnie na koncentrację oraz zwiększoną wydajność. Nie ulega jednak wątpliwości, że to światło dzienne o natężeniu 4500 K najlepiej nadaje się do pracy.

Gdzie pomieścić dokumenty? Nie szczędź na półkach, szafach czy schowkach

W domowym gabinecie nie może zabraknąć miejsca do przechowywania dokumentów, szkiców, rysunków, zapisków, numerów i wielu innych rzeczy. Dobrze byłoby, aby wszystkie rzeczy miały swoje miejsce, ponieważ ład i porządek na wierzchu gwarantuje spokój psychiczny, a tym samym sprzyja codziennej pracy.

Urządzając biuro, warto postawić na kontenerki do odkładania papierów oraz regały, które pomieszczą większe i mniejsze urządzenia, np. drukarkę, router, skaner, dziurkacz, zszywacz i wiele innych. Na regałach można też składować segregatory z fakturami i umowami, książki branżowe, notatki z odbytych kursów czy certyfikaty.

Decydując się na szafy, warto zwrócić uwagę na meble modułowe, które pozwolą na pomieszczenie sporej ilości rzeczy. Nie są one drogie czy zbyt duże, dlatego sprawdzą się nawet w mniejszych pomieszczeniach.

Pracuj wygodnie i komfortowo — dobierz kluczowe akcesoria i dodatki

Pracy w domowym biurze będzie sprzyjać nie tylko praktyczne, ergonomiczne urządzenie, ale również wybranie kilku dodatków, które nieco rozjaśnią, zaakcentują wnętrze. Możesz postawić na kolorowe segregatory, ciekawe pojemniki na papier, kubeczki na ołówki i długopisy. W domowym biurze nie powinno zabraknąć rośliny, która wniesie nieco życia. Wnętrze można rozweselić, wykorzystując zabawną podkładkę pod mysz lub specjalny dywanik pod krzesło na kółkach. Certyfikaty i dyplomy z ukończonych studiów i kursów możesz powiesić na ścianie w kolorowych ramkach, które odznaczą się na jednolitym tle.

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

 • Wykończenie mieszkania pod klucz? Wybierz pomiędzy pakietem Wygodnym lub Komfortowym!

  Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się dwa pakiety - Wygodny i Komfortowy. Nic więc

  czytaj więcej
 • Projektowanie domu – zrób to razem z nami

  Projektowanie wnętrza dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Nie znaczy to jednak, że

  czytaj więcej