Projektowanie domu – zrób to razem z nami

Strona główna » Projektowanie domu – zrób to razem z nami
projektowanie wnętrz
452 wyświetleń1274 słów29 listopada 2023czas czytania 6,5 minut

Projektowanie wnętrza dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Nie znaczy to jednak, że nie można zaaranżować pomieszczeń samodzielnie. Pod uwagę warto wziąć wielkość nieruchomości, preferencje użytkowników oraz specyfikę domu. Bardzo istotne są takie zagadnienia jak budżet, styl wnętrza, spójność aranżacji oraz dobór kolorów. Poniższy artykuł to zbiór cennych porad, które pozwolą sporządzić wymarzony projekt wnętrza domu. Sprawdź!
Spis treści:

Uwzględnij wielkość i specyfikę nieruchomości

Wykańczanie domu to nie lada wyzwanie. Inwestor powinien dostosować się do tego co ma, a nie odwrotnie. Z pewnością z dużego mieszkania z bardzo wysokimi sufitami nie ma co robić przestrzeni minimalistycznej w nowoczesnym wydaniu. Warto zacząć od tego, co da się zmienić, a czego nie i uwzględnić to w projekcie mieszkania. Są jednak takie aspekty, do których aranżacja musi zostać dostosowana. Chodzi o:

 • styl nieruchomości – inne rozwiązania będą wymagane w domach jednorodzinnych, wiekowych kamienicach czy nowoczesnych apartamentach;
 • wielkość – chodzi tutaj zarówno o wysokość, jak i powierzchnię, ponieważ mają one wpływ na planowanie z wnętrza konkretnych pomieszczeń;
 • technologii i materiałów, z jakich zostały wykonane ściany stolarka, sufit czy podłoga.

Mierz siły na zamiary, a nie odwrotnie

Projektowanie domu i jego wnętrza może uwzględniać marzenia, jakie ma inwestor, jednak ich spełnienie zależy głównie od budżetu. Niejednokrotnie pieniądze odgrywają kluczową rolę w przypadku wykończenia domów. Niewielkie fundusze automatycznie wykluczają najdroższe rozwiązania. Dysponując niewielką kwotą, z pewnością nie wydasz kilkunastu tysięcy na skórzaną sofę, dębowe meble, czy mahoniową podłogę. W takiej sytuacji liczą się dobre, a jednocześnie stosunkowo tanie rozwiązania.

Wykańczaj od ogółu do szczegółu

Dobierając różnorodne rozwiązania architektoniczne w nowym domu, warto rozpocząć projektowanie od ogółu, a następnie stopniowo przechodzić do detali. Ta zasada pozwala na uzyskanie jak najlepszego wnętrza. Na samym początku aranżowane są największe elementy, czyli stolarka ściany, podłogi oraz centralne meble w poszczególnych pomieszczeniach. Kolejnym krokiem jest dobranie stolików, krzeseł, biurek, półek czy foteli. Na samym końcu inwestor powinien skupić się na najmniejszych rzeczach, dodatkach, ozdobach oraz podzespołach wykończeniowych.

Zdecyduj się na konkretny styl aranżacji

Na dobór konkretnego stylu aranżacyjnego będą miały wpływ takie czynniki, jak wielkość mieszkania oraz jego specyfika. Z drugiej jednak strony inwestor ma sporą dowolność, jeśli chodzi o style. Warto skupić się na jednym z nich, bądź połączeniu dwóch konkretnych stylów i w tych nurtach urządzić całe mieszkanie, cały dom, zamiast wybierać oddzielne style dla każdego z pomieszczeń.

Wybierz meble, a dopiero później kolor ścian

Sporo osób, które decydują się na aranżację wnętrz bez profesjonalnej pomocy, nie zna tej zasady. Efektem tego jest rozpoczynanie planowania od doboru barwy ścian, do których następnie wybierane są meble. Niestety, w ten sposób można znacznie ograniczyć ilość mebli, która będzie pasować do tak urządzonego pomieszczenia. Kiedy pomyślimy logicznie, dojdziemy do wniosku, że znacznie łatwiej jest najpierw rozplanować sprzęty oraz meble, ich kolorystykę oraz styl, a dopiero później decydować o konkretnej barwie ścian. To pozwala na zachowanie wizualnej konsekwencji oraz spójności architektonicznej.

projekty wnętrz

Zdecyduj się na kontrast i akcent

Mocniej podświetlony stół w jadalni, jaskrawy dywan przed wejściem, jedna ściana w innym kolorze czy wyrazisty fotel w salonie – to jedynie kilka przykładów tego, jak można zastosować akcent we wnętrzu. W ten sposób można uzyskać fantastyczne efekty wizualne. Jeśli jesteś miłośnikiem wyrazistych barw, warto zastosować je w pomieszczeniach, zestawiając silny kolor na jednej ścianie bądź jeden mebel w kontrastowym kolorze z bardziej stonowanymi barwami na pozostałych ścianach.

Bardzo podobnie wygląda sprawa z kontrastem, którego umiejętne wykorzystanie jest w stanie maksymalnie odmienić wygląd łazienki, salonu, kuchni czy sypialni. Najbardziej znany  kontrast, jaki wykorzystujemy od lat, to czarno-biała szachownica. Możemy wykorzystać ją na podłodze lub na ścianie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w aranżacji postawić na kontrastowe meble.

Trzeba tutaj podkreślić, że zarówno kontrast jak i akcent, wymagają wyczucia, wyobraźni oraz dobrego smaku.

Spójność i konsekwencja kluczem do sukcesu

Choć poprzednia zasada związana z kontrastem i akcentem nieco gryzie się z konsekwencją i spójnością, to warto zauważyć, że akcent i kontrast to tylko niektóre elementy wykończenia wnętrz. W przypadku spójności chodzi o zastosowanie jednego stylu dla wszystkich pomieszczeń. Próżno szukać konsekwencji w domu, w którym salon został urządzony w stylu nowoczesnym, natomiast kuchnia w stylu klasycznym bądź vintage.

Konsekwencja powinna również dotyczyć elementów wyposażenia. Muszą one do siebie pasować, powinny obejmować podobne kolory czy kształty. By zachować spójność w domu, warto stosować powtarzalne elementy we wszystkich pomieszczeniach, na przykład identyczne stoły, podobny sposób malowania ścian czy te same krzesła.

Konsekwencja i spójność wpływają również na funkcjonalność pomieszczeń. Mało kto wyobraża sobie usytuowanie lodówki w pokoju dziecięcym bądź pralki w salonie.

Jasne kolory w małych wnętrzach

Nie każdy może pochwalić się sporą nieruchomością. Niektóre mieszkania wyposażone są w stosunkowo małe pomieszczenia. Stając przed ich wykończeniem, można zadać sobie pytanie, jak optycznie powiększyć takie pokoje. Kluczowe jest stosowanie jasnych kolorów, takich jak biel, beże, szarości. Jasne barwy na suficie i ścianach odbijają światło, przez co pomieszczenie wydaje się większe niż w rzeczywistości. W małych pomieszczeniach można również stosować lustra.

projektowanie przedpokoju

Postaw na funkcjonalność pomieszczeń

Każdy z nas może mieć inne wymagania odnośnie swoich czterech kątów. Nawet jeśli marzy Ci się wnętrze pełne bibelotów i dekoracji, nie warto zatracać funkcjonalności i ergonomii pomieszczeń. Komfort codziennego użytkowania warto postawić ponad dekoracyjność, która na dłuższą metę może być zgubna. Czasami dużo lepiej zdecydować się na mniej dekoracyjne, a wygodne krzesła, aniżeli poddawać swoje ciało torturom na bardzo drogich, ale niekomfortowych meblach.

Oświetlenie, które powinno ci służyć

Każdy wie, że nawet najpiękniejsza podłoga czy najdroższe meble nie będą prezentować się zbyt dobrze, jeśli nie będzie im towarzyszyć odpowiedniej jakości oświetlenie. Dobre światło to klucz do tego, by każda aranżacja ostatecznie mogła cieszyć się doskonałym dopracowaniem. Choć najistotniejsze jest oświetlenie naturalne, dlatego warto stawiać na spore przeszklenia w kluczowych pomieszczeniach, to po zmroku oświetlenie sztuczne może realnie wpływać na komfort korzystania z poszczególnych stref w domu czy mieszkaniu.

Jak widać, wykańczanie domów to proces złożony i skomplikowany. Podczas aranżowania swojego M należy wziąć pod uwagę wszystkie wymienione wyżej aspekty i wiele więcej.

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

 • Wykończenie mieszkania pod klucz? Wybierz pomiędzy pakietem Wygodnym lub Komfortowym!

  Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się dwa pakiety - Wygodny i Komfortowy. Nic więc

  czytaj więcej
 • Szare panele w domu — aranżacje

  Szarość to kolor bardzo popularny w ostatnim czasie. Współczesne aranżacje, które możemy obejrzeć w katalogach

  czytaj więcej