Basen w domu — poznaj wskazówki, które pozwolą Ci cieszyć się kąpielami basenowymi bez wychodzenia z domu!

Strona główna » Basen w domu — poznaj wskazówki, które pozwolą Ci cieszyć się kąpielami basenowymi bez wychodzenia z domu!
basen w domu
652 wyświetleń1209 słów13 sierpnia 2023czas czytania 6,1 minut

Nie da się ukryć, że miłośnicy kąpieli basenowych oddaliby wszystko, by mieć w swoim wnętrzu chociaż niewielki basen. Mogliby z niego korzystać praktycznie codziennie, bez wychodzenia z domu, bez konieczności odwiedzania pływalni, bez względu na pogodę panującą na zewnątrz. Jednak jak można się domyślić, basen w domu to dość spora inwestycja. Wymaga nie tylko ogromnej ilości pieniędzy, ale również czasu, odpowiednich materiałów oraz pomocy fachowców, którzy się na tym znają. Na szczęście wykonanie basenu w zaciszu własnego domu nie jest niemożliwe do wykonania. Wbrew pozorom na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób, które chcą się relaksować bez konieczności dzielenia przestrzeni z innymi ludźmi. Sprawdź, na czym polega budowa basenu w domu, na jakie prace i koszty trzeba się przygotować oraz jakich wskazówek się trzymać!
Spis treści:

Baseny wewnętrzne — podstawowe informacje

Baseny wewnątrz domu, inaczej zwane krytymi, znacznie różnią się od tych, które budowane są na zewnątrz. Decydując się na basen w domu, należy bardzo dokładnie zapoznać się z tematyką hali basenowej oraz wszystkich wymogów, które musi spełniać. Wewnętrzne baseny powinny posiadać kanał rewizyjny w każdej ścianie, na której instalowane jest urządzenie.

Hala basenowa znana jest z tego, że wewnątrz panuje spora wilgotność powietrza. Z tego też powodu wszystkie materiały powinny charakteryzować się wysoką odpornością na wilgoć. Warto zainwestować też w materiały odporne na chemię basenową. Zanim zaczniesz budować basen, musisz przemyśleć kwestię ograniczenia emisji wody do powietrza oraz osuszania powietrza. Może się tutaj przydać folia pęcherzykowata, która zapobiega parowaniu, z kolei folia piankowa będzie wstrzymywać utratę ciepła.

Wewnętrzne baseny są najczęściej budowane z żelbetonowych pustaków, a niecki uszczelnia się folią PCV. Budując basen w ten sposób, można uzyskać dowolny kształt i wielkość. Zalecane są jednak standardowe kształty basenów, dzięki czemu ich użytkowanie oraz konserwacja będą łatwiejsze.

Budowa basenu w domu — na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę?

Jeśli dopiero budujesz swój dom, kwestię basenu możesz przemyśleć i opracować jeszcze na etapie projektu, co znacznie obniży ewentualne koszty. Znacznie łatwiej jest zbudować odpowiednie pomieszczenie pod basen od podstaw, aniżeli przekształcać istniejące pomieszczenia w gotowym już domu.

Druga ważna sprawa to określenie, z czego powinna być wykonana niecka basenu. Najczęściej wykonuje się ją z płytek basenowych, choć coraz popularniejsze staje się rozwiązanie uwzględniające solidny materiał, jakim jest włókno szklane. Istnieją na rynku firmy, które dostarczają gotowe produkty. Wystarczy je zainstalować w otworze po wcześniejszym wykonaniu całego systemu uzdatniania wody.

Niezwykle istotne jest pomieszczenie techniczne, bez którego nie ma mowy o posiadaniu własnego basenu w domu. W pomieszczeniu technicznym musi znaleźć się całe oprzyrządowanie.

Ekosystem basenu jest bardzo specyficzny. Aby nie borykać się z dodatkowymi problemami, warto zwrócić uwagę na odpowiednie materiały służące do budowy basenu oraz o skonstruowanie dobrego systemu wentylacyjnego.

Decydując się na basen w domu, dobrze byłoby zadbać również o specjalne zabezpieczenia. Basen to spory wydatek, a więc nie warto oszczędzać na takich drobiazgach, jak instalacje odprowadzające wodę z basenu czy system monitorowania stanu infrastruktury basenowej oraz jakości wody i powietrza w pomieszczeniu.

basen

Odpowiednie usytuowanie i niecka basenu to klucz do sukcesu

Budowanie basenu w domu to nie lada wyzwanie. Jak najwcześniej należy zadecydować o tym, gdzie znajdzie się ów miejsce służące relaksowi i wypoczynkowi. Warto też zastanowić się nad jego wielkością. Basen powinien odpowiadać indywidualnym potrzebom rodziny, która będzie z niego korzystać. Należy więc podjąć decyzję dotyczącą szerokości niecki, jej głębokości i długości. Niecki dostępne na rynku wykonywane są z włókna szklanego, jak zostało wspomniane już wyżej, ale też z akrylu, blachy stalowej, laminatu PCV oraz żywic poliestrowych bądź epoksydowych.

W pomieszczeniu technicznym sąsiadującym z basenem trzeba rozwiązać kwestię uzdatniania wody, klimatyzacji oraz ogrzewania. Woda w basenie powinna być w przedziale pH od 7,2 do 7,6, aby komfortowo i bezpiecznie korzystać z basenu. Specjalistyczne filtry również są niezbędne — zazwyczaj stosuje się żwirowo-antracytowe, żwirowe lub piaskowe. Warto je wspomagać chemią do basenu, np. związkami chlorowymi, które coraz częściej zastępowane są związkami bromowymi, ozonowymi i jodowymi, bezpieczniejszymi dla ludzi i środowiska.

Niezbędnymi elementami dobrego basenu w domu jest ogrzewanie wody i klimatyzacja. Komfortowym rozwiązaniem będzie wymiennik ciepła współpracujący z ogrzewaniem domowym. Ciekawą opcją są też gałki elektryczne, ale wadą jest spory koszt eksploatacji.

System klimatyzacji, poza odpowiednią temperaturą latem, może zagwarantować skuteczną wymianę powietrza oraz utrzymać odpowiednią wilgotność w hali basenowej.

Jak poważne mogą być konsekwencje błędnego montażu basenu?

Błędy popełnione na etapie budowy basenu w domu mogą realnie wpłynąć na korzystanie z niego. Konsekwencje, jakie najczęściej odczujemy to przede wszystkim parowanie pomieszczeń, odczuwanie zapachu chloru w innych pomieszczeniach domu czy niszczenie obudowy okien lub innych elementów. A wystarczy prawidłowo ocieplić ściany, zastosować izolację przeciwwilgociową czy też pokusić się o maksymalnie sprawny system wentylacyjny

Koszty, z jakimi należy się liczyć planując budowę basenu

Ile kosztuje basen w domu? Każdy, komu choć raz przebiegła przez głowę myśl o jego budowie, z pewnością zadał sobie to pytanie. Dokładne koszty uzależnione są głównie od rozmiarów basenu, a także od materiałów, jakich inwestor chce użyć do jego budowy. Warto mieć też na uwadze to, że nie tylko budowa basenu jest kosztowna, ale również późniejsza eksploatacja.

Sam koszt budowy basenu domowego, specjalnej hali z niezbędnym oprzyrządowaniem, pomieszczeniem technicznym to kwestia ok. 100 tysięcy złotych. Roczna eksploatacja basenu może wynosić z kolei ok. 3000 zł. Jeśli inwestor jest gotowy na taki wydatek, budowa basenu powinna pójść szybko i sprawnie. Jeśli nie, może się to wiązać z licznymi przestojami w budowie. Warto jednak nadmienić, że posiadanie tak wspaniałego miejsca w swoim domu jest bezcenne.

Czy basen w domu jest zbędną fanaberią?

Baseny kąpielowe w domu to dla wielu będzie fanaberia, jednak obecnie stosowane są rozmaite rozwiązania, które pozwalają większej ilości osób na wykonanie takiego basenu. Wiele zależy od tego, czy ktoś faktycznie takiego basenu potrzebuje, czy jest miłośnikiem pływania, wodnego relaksu, czy też nie.

Baseny kąpielowe gwarantują niesamowity relaks, są miejscem komfortowej i przyjemnej kąpieli. Mogą z niego korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Co więcej, pozwalają na uzyskanie nietuzinkowego wyglądu posesji.

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Wykończenie mieszkania pod klucz? Wybierz pomiędzy pakietem Wygodnym lub Komfortowym!

    Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się dwa pakiety - Wygodny i Komfortowy. Nic więc

    czytaj więcej
  • Projektowanie domu – zrób to razem z nami

    Projektowanie wnętrza dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Nie znaczy to jednak, że

    czytaj więcej