Inspiracje na aranżację białej kuchni — ponadczasowo i stylowo!

Strona główna » Inspiracje na aranżację białej kuchni — ponadczasowo i stylowo!
biała kuchnia
559 wyświetleń1263 słów25 sierpnia 2023czas czytania 6,4 minut

Kuchnia cała w bieli to marzenie niejednej kobiety. Takie pomieszczenie prezentuje się bardzo przestronnie, świeżo, nowocześnie i stylowo. Biel jest jednym z częściej wybieranych motywów kolorystycznych podczas aranżacji tego ważnego pomieszczenia, ale warto zdawać sobie sprawę, że biel bieli nierówna i nie każda aranżacja będzie tak oczywista, jak nam się wydaje. Proces projektowania wystroju białej kuchni może okazać się niebywałą przeprawą. Masa możliwości, liczne rozwiązania — to wszystko sprawia, że zaaranżowanie własnej kuchni jest dość trudne, ale efekt ostateczny może być naprawdę oszałamiający.
Spis treści:

Zalety białej kuchni — czy to praktyczne rozwiązanie?

Po tym, jak prezentują się najnowsze trendy, doskonale można wywnioskować, że biała kuchnia wróciła do łask. Nowoczesne kuchnie w bieli w stylu minimalistycznym coraz częściej pojawiają się w katalogach, na licznych wizualizacjach, choć są też pewne wyjątki od reguły.

Kuchnia w bieli prezentuje się lekko, rozjaśnia całe mieszkanie, dlatego jest rewelacyjnym wyborem dla stosunkowo niedużych domów czy mieszkań w blokach. Można rzec, że jasna zabudowa doskonale wtapia się w ścianę, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne, optycznie jest w nim więcej miejsca. I wcale nie oznacza to, że kuchnia w białym kolorze prezentuje się zbyt szpitalnie czy sterylnie — wręcz przeciwnie. Odpowiednio dobrane meble i dodatki nie muszą sprawiać wrażenia zimnego pomieszczenia. Biała kuchnia może być zarówno przyjemna, jak i przytulna. Wystarczy dodać do niej nieco kolorowego akcentu. Idealnym dodatkiem będzie zielony, czerwony czy pomarańczowy w nieco delikatniejszych odcieniach. Wazony, doniczki, krzesła czy obrusy mogą być w nieco żywszych barwach, co również doda białej kuchni nietuzinkowego charakteru.

Mnóstwo osób zadaje sobie pytanie czy kuchnia w kolorze białym jest w ogóle praktyczna. Nie każdy chce spędzać cały wolny czas na doczyszczaniu powierzchni, które będą się cały czas brudzić. Wybierając białą kuchnię, wystarczy bardzo rozważnie dobierać materiały. Najlepiej stawiać na takie materiały, które będą się mniej brudzić, wtedy nie będzie większego problemu z czyszczeniem białych powierzchni. Aranżacja kuchni w bieli może okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli Twoja kuchnia jest mała, słabo doświetlona lub jest połączona z ciemnym salonem.

Biała kuchnia — inspiracje

Biała kuchnia to szerokie pojęcie. Może oznaczać biel zabudowy kuchennej, biel ścian i sufitów lub obydwa te rozwiązania połączone w jedno. Rozmaite elementy w kuchni mogą zostać dobrane na zasadzie kontrastu. Decydując się na białe meble, można postawić na kolorowe ściany lub odwrotnie. Co ciekawe, biel to uniwersalny kolor, który idealnie pasuje do każdego innego. Można ją zestawić z dowolnymi barwami i na pewno da to fenomenalny efekt. Biel jest też doskonałym tłem dla innych kolorów, ponieważ odpowiednio je wyostrza.

Teoretycznie biel jest barwą monochromatyczną, w praktyce mamy jednak wiele jej odcieni. Wyróżniamy biel sterylną, która jest zimna, ale może mieć też lekko perłowy poblask. Biel może mieć lekko szarawy odcień, bądź może posiadać delikatne przejście pomiędzy stuprocentową bielą a ecru. Mleczna biel charakteryzuje się ciepłem, z kolei kość słoniowa to biel zimniejsza.

Biały kolor jest lubiany przez kobiety, ponieważ to synonim czystości. Białe kuchnie są charakterystyczne dla stylu skandynawskiego. Występują zwykle w połączeniu z drewnem, co nieco ociepla całą aranżację.

Biel nie musi od razu oznaczać minimalizmu. Jest sporym polem do eksperymentowania dla architektów wnętrz. Decydując się na białą kuchnię, można mieć pewność, że jej dobry styl i smak nigdy nie przeminie.

ergonomia w kuchni

Białe meble kuchenne — strzał w dziesiątkę czy w kolano?

Nowoczesne białe kuchnie to głównie biel w postaci mebli kuchennych. Biały jest kolorem bezpiecznym i neutralnym. Z łatwością komponuje się z dowolnymi barwami, nie trzeba się zbytnio gimnastykować, aby dobrać do niego kolor ścian czy podłogi. Świetnie wpasowuje się w pomieszczenia z pomarańczowymi odcieniami, zielenią, żółtym lub niebieskim. Bardzo popularne jest połączenie bieli z pudrowym różem, lub musztardowym kolorem, które w ostatnich czasach robią furorę.

Jeśli decydujesz się na białe meble, postaw na odpowiednie zabiegi, które wykluczą sterylność Twojej kuchni. Dobrym trikiem będzie wybranie odpowiednich frontów szafek — najkorzystniej prezentuje się kuchnia na wysoki połysk. Nad blatem warto umieścić nieotynkowaną cegłę, specjalną tapetę bądź lakierowane szkło. Taki zabieg pozwoli na przełamanie bieli, a przy okazji wprowadzi do wnętrza nieco oryginalności.

Biała kuchnia w parze z czernią

Aranżacje kuchni białej to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli robimy to samodzielnie. Ciekawym zabiegiem, który może przypaść do gustu wielu inwestorom, jest kontrastowe zestawienie białych mebli z czarnym AGD. Urządzenia gospodarstwa domowego są w kuchni niezbędne. Zamiast je zabudowywać, co często rodzi dodatkowe koszty oraz problemy, np. w przypadku lodówki, można postawić na kontrastujące z bielą kolory. Na rynku nie brakuje czarnych sprzętów, dlatego wybór będzie też bardzo ułatwiony.

Białe meble mogą kontrastować z czernią w nieco inny sposób. Chodzi o to, że zamiast czarnych mebli, można usytuować je na czarnym tle, a więc jedną ze ścian pomalować na czarno. Z pewnością jest to krok dla bardziej odważnych, ale prezentuje się zachęcająco.

Biała kuchnia w towarzystwie metalu, drewna

Kolor biały na sam początek to bardzo dobry wybór. Można w ten sposób optycznie powiększyć pomieszczenia, rozjaśnić je, jeśli potrzebują takiego zabiegu. Jednak aby nie wydawało się to zbyt monotonne, można jako dodatek zastosować drewno. Pięknie sprawdzi się jako blat mebli kuchennych, blat stołu. Można też zadecydować o drewnianych dodatkach, takich jak drewniane pojemniki na sztućce, drewniany chlebak, karafka na wodę w drewnie. Taki zabieg znacznie ociepli kuchnię i sprawi, że będzie prezentowała się znacznie przytulniej, a przy okazji nie straci na elegancji i nowoczesności.

Jaki kolor ścian w białej kuchni?

Kolor ścian w białej kuchni to kolejny twardy orzech do zgryzienia. Ciekawym wyborem jest szary. To wybór dość uniwersalny, ponadczasowy i bardzo bezpieczny. Idealnie nadaje się dla tych, którzy nie są do końca pewni, co im będzie odpowiadało. Szarość jest też bardzo elegancka i szlachetna. Szaro-biała kuchnia to powiew świeżości, dlatego tak chętnie decydują się na nią właściciele mieszkań i domów.

Błękit to bardzo delikatny kolor, a jednocześnie żywy i piękny. Jego subtelność połączona z elegancją bieli sprawi, że taka kuchnia przywoła jedynie dobre, pozytywne skojarzenia. Patrząc na taką kuchnię, można przywołać wspomnienie błękitnego nieba i przepływających po nieboskłonie chmur.

Ciekawym wyborem do białej kuchni mogą okazać się kolory ziemi. W pomieszczeniu zapanuje harmonia i przyjemna atmosfera. Mowa tutaj o delikatnych brązach, ale również zieleni czy khaki. Pomieszczenie będzie prezentowało się stylowo, a jednocześnie zachęcająco.

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Wykończenie mieszkania pod klucz? Wybierz pomiędzy pakietem Wygodnym lub Komfortowym!

    Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się dwa pakiety - Wygodny i Komfortowy. Nic więc

    czytaj więcej
  • Projektowanie domu – zrób to razem z nami

    Projektowanie wnętrza dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Nie znaczy to jednak, że

    czytaj więcej