Jak urządzić domową spiżarnię?

Strona główna » Jak urządzić domową spiżarnię?
domowa spiżarnia
803 wyświetleń1000 słów26 czerwca 2023czas czytania 5,1 minut

Domowa spiżarnia, chociaż malutka, jest bardzo przydatna i potrzebna. Dobrze urządzone pomieszczenie to gwarancja zachowania większego porządku w kuchni. Dowiedz się, jak urządzić domową spiżarnię!
Spis treści:

Spiżarnia przy kuchni

Spiżarnia to praktyczne i funkcjonalne pomieszczenie i z wielu względów powinna się znaleźć w każdym domu. Najczęściej ma formę małego pomieszczenia przy kuchni, jednak jest także więcej sposobów by stworzyć spiżarnię na przechowywanie zapasów. Ułatwia funkcjonalność oraz komfort. Przygotowanie miejsca, w którym można trzymać zapasy, suche produkty, wodę i napoje i tym podobne, pozwala na łatwiejsze zagospodarowanie kuchni i ułatwia utrzymanie porządku.

Dla wielu osób zorganizowanie prawdziwej spiżarni nie jest łatwe. W mieszkaniach często nie ma na to miejsca. W takim wypadku wykorzystuje się duże szafy cargo, by stworzyć spiżarnię. Jeśli jednak masz pomieszczenie do wykorzystania, zastanów się, jakie są twoje oczekiwania. Dawniej w spiżarniach panował przyjemny chłód, ponieważ przechowywało się w niej suszone wędliny, duże ilości warzyw i owoców. Obecnie jednak zależy nam bardziej na czymś innym. Spiżarnia w kuchni jest miejscem, gdzie przechowujemy zapasy i wielopaki makaronów, kasz, słoiki i puszki oraz samodzielnie zrobione przetwory. W obu przypadkach trzeba bardzo się postarać, by zaaranżować wygodną spiżarnię z prawdziwego zdarzenia.

urządź domowa spiżarnie

Spiżarka w kuchni, czyli szafa Cargo

W mieszkaniach i małych domach dobrym rozwiązaniem jest szafa Cargo. Jest to duża szafa, rodzaj szafki kuchennej, która najczęściej sięga do samego sufitu. Można zrobić ją w zabudowie, tak samo jak inne szafki kuchenne. Czym więc wyróżnia się na tle innych szafek kuchennych?

Szafa spiżarnia w kuchni składa się z szuflad, które są przymocowane do frontu. Otwieranie szafy sprawia, że masz dostęp do wszystkich metalowych koszy-szuflad. Wszystkie wysuwają się jednocześnie, a ty możesz wygodnie sięgać po wszystkie produkty. Dzięki temu bez problemu możesz zobaczyć wszystkie zapasy, skontrolować ich ilość i sprawdzić, czego potrzebujesz. Łatwiejsze sięganie po produkty i większy porządek to największe atuty. Dzięki spiżarni nie musisz przechowywać rzeczy na blacie, a to jest ważne, zwłaszcza w minimalistycznych mieszkaniach i kuchniach otwartych na salon.

Szafa spiżarnia w kuchni z szufladami

Szafka spiżarnia w kuchni to ciekawe rozwiązanie w nowoczesnych kuchniach. Obecnie stawia się głównie na szuflady, nie na półki, ponieważ są bardzo funkcjonalne. Nawet głębokie półki nie są tak pojemne jak szuflada. Na dodatek, kiedy chcesz wyciągnąć coś, co stoi z tyłu, musisz najpierw wyciągnąć bardzo wiele różnych produktów. W szufladach wszystko widzisz z góry i możesz swobodnie to wyciągnąć.

Z tego względu bardzo wiele firm meblarskich oferuje w projektach kuchni także mnóstwo szuflad. Głębokie i szerokie szuflady wyglądają minimalistycznie i elegancko, a jednocześnie są bardziej funkcjonalne. Można przechowywać w nich nie tylko zapasy, lecz także garnki, patelnie i inne naczynia, które przydają się na co dzień. Szafa spiżarnia w kuchni będzie bardzo przydatna w czasie świąt i różnych uroczystości, kiedy robisz większe zakupy i szykujesz większe ilości jedzenia.

Spiżarnia w domu – najważniejsze informacje

Jeśli jednak decydujesz się na zrobienie spiżarni z prawdziwego zdarzenia w domu, trzeba zastanowić się, jak ją urządzić i zaaranżować. Najważniejsze jest to, by panowała tam dość niska temperatura, w okolicy 15 stopni. Zatem spiżarnia w kuchni może być zlokalizowana w pomieszczeniu, w którym nie ma okna, a nawet kaloryfera czy innego źródła ciepła.

Spiżarnia powinna być tak zaprojektowana, by było łatwo utrzymać ją w czystości. Podłogę warto wyłożyć płytkami – będą chłodzić pomieszczenie, a jednocześnie będą łatwe do umycia. Doskonale sprawdzają się płytki ceramiczne. Ścian nie trzeba nimi wykładać, można zastosować specjalne farby dedykowane do malowania kuchni, z których można zmyć wszelkie plamy i zabrudzenia.

Spiżarnia przy kuchni powinna być wyposażona w półki do przechowywania rzeczy. Jeśli lubisz robić duże zapasy lub mrozisz własne warzywa i owoce, koniecznie wyposaż pomieszczenie w lodówko-zamrażarkę lub zamrażarkę. Mrożenie to świetny sposób na przechowywanie żywności, a w standardowej lodówce kuchennej w zamrażalnikach jest bardzo mało miejsca. Taka zamrażarka dodatkowa na pewno się przyda.

Spiżarka przy kuchni powinna być zabezpieczona przed owadami i gryzoniami. Jeśli jest w niej okno, koniecznie zabezpiecz je siatką, by nie mogły dostać się do środka. Pomieszczenie na spiżarnie powinno mieć kratkę wentylacyjną lub być wyposażone w wentylator. To zapobiega nagromadzaniu się wilgoci i pary wodnej i powstawaniu pleśni oraz grzybów.

Spiżarka w domu czy szafa spiżarnia?

Nie ma chyba jednoznacznego rozwiązania tego problemu. Właściciele domów jednorodzinnych, którzy mają miejsce i dodatkowe pomieszczenia gospodarcze, mogą zaaranżować jedno na spiżarnię z prawdziwego zdarzenia. Przydaje się to zwłaszcza właścicielom ogrodów, którzy pielęgnują warzywa i owoce i muszą je gdzieś przechowywać. Spiżarka w domu jest naprawdę wygodnym rozwiązaniem, ale trzeba mieć na nią miejsce.

Szafa spiżarnia w kuchni to natomiast rozwiązanie, na które mogą pozwolić sobie wszyscy. Wystarczy uwzględnić ją w projekcie kuchni, a będzie idealnie pasowała do mebli. Nieco schowana, pozwala na zaprowadzenie większego porządku w zapasach. Jest to rozwiązanie idealne do bloku i małych mieszkań. Szafa typu Cargo zmieści się nawet w małych mieszkaniach.

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Projektowanie domu – zrób to razem z nami

    Projektowanie wnętrza dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Nie znaczy to jednak, że

    czytaj więcej
  • Szare panele w domu — aranżacje

    Szarość to kolor bardzo popularny w ostatnim czasie. Współczesne aranżacje, które możemy obejrzeć w katalogach

    czytaj więcej