Lustro nad umywalką – na jakiej wysokości je powiesić?

Strona główna » Lustro nad umywalką – na jakiej wysokości je powiesić?
dom przy wale miedzeszyńskim
877 wyświetleń1038 słów29 czerwca 2023czas czytania 5,2 minut

Lustro nad umywalką to jeden z najważniejszych elementów dekoracyjnych i funkcjonalnych każdej łazienki. Znaczenie ma jego rozmiar, wielkość i oczywiście wysokość lustra nad umywalką. Jak je powiesić i dobrać, by było naprawdę idealne? Podpowiadamy!
Spis treści:

Lustro nad umywalką – najważniejsze informacje

Zastanawiasz się, jak powiesić lustro nad umywalką, aby naprawdę dobrze spełniało swoją funkcję? To wszystko zależy od wzrostu domowników, którzy będą z niej korzystać. Podstawowa porada brzmi tak, by wieszać lustro na wysokości wzroku. Ale co, jeśli z łazienki korzysta para o różnym wzroście? Albo dzieci czy nastolatki? Osoby niskie lub bardzo wysokie mogą mieć problem z korzystaniem z takiego lustra. Dlatego warto zapoznać się z naszymi wskazówkami. Na każdy z tych problemów jest rozwiązanie, by idealnie zawiesić lustro nad umywalkę i znaleźć złoty środek.

Na jakiej wysokości lustro nad umywalką

Wysokość lutra nad umywalką warto dobrać kierując się kilkoma ważnymi zasadami. Montaż trzeba tak rozplanować, by lustro mogło dobrze służyć wszystkim domownikom. Jeśli z łazienki korzystają osoby o różnym wzroście, warto zadbać o to, by lustro było dość duże. Najlepiej będzie, jeśli każdy będzie miał szklaną taflę około 20-25 cm poniżej linii swojego wzroku. Lustro warto wypoziomować tak, by wisiało równo między poziomem umywalki a poziomem sufitu.

Dzięki temu każdy będzie w stanie obejrzeć swoją twarz w lustrze w czasie codziennej porannej toalety. Warto zadbać także o to, by lustro w łazience było dobrze oświetlone. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest wmontowanie szklanej tafli w płytki, dlatego nad wysokością lustra nad umywalką trzeba pomyśleć odpowiednio wcześniej.

lustro nad umywalką

Wieszanie lustra nad umywalką – ważne rady

Wieszając lustro warto zadbać także o to, by było funkcjonalne. Przede wszystkim należy zawiesić je około 30 cm powyżej umywalki. Dzięki temu nie będą się na nim osadzać kropelki wody czy drobinki pasty do zębów lub mydła, co oszczędzi uciążliwego czyszczenia.

Jeśli masz umywalkę o nieregularnym kształcie, zadbaj o to, by lustro wisiało pośrodku. Może także zajmować całą szerokość umywalki – to ładnie wygląda. Na wysokość lustra nad umywalką wpływają także drobiazgi, na przykład baterie. Niektóre mogą być wysokie i wystające – wtedy należy zadbać o to, by lustro wisiało około 10 cm powyżej kranu. Ciekawym rozwiązaniem może być także lustro łazienkowe na wysięgniku. Przydaje się w przypadku osób starszych, niedołężnych lub niepełnosprawnych. Można ustawiać je dowolnie, tak jak ci jest wygodnie.

Małe lustro nad umywalką

Wysokość lustra nad umywalką łatwiej rozplanować, jeśli chodzi o duże lustro. Wtedy jest większa szansa, że każdy będzie mógł z niego skorzystać. Duże tafle będą po prostu odbijały większą część twarzy i sylwetki, niezależnie od wzrostu użytkowników. Gorzej w przypadku małych lusterek, które trzeba precyzyjnie powiesić prawie na wysokości twarzy, aby móc zrobić perfekcyjny makijaż czy przeprowadzić codzienną toaletę.

Na jakiej wysokości powinno być lustro o małych wymiarach nad umywalką? Dla osób o standardowym wzroście proponujemy wyznaczyć wysokość 170 cm i w tym miejscu umieścić środek lustra. W przypadku osób niskich lub bardzo wysokich można nieco zmienić tę wysokość, ale 170 jest najbardziej typowym wymiarem dla wszystkich i zdecydowanie sprawdzi się najlepiej. Małe lustro nie obejmuje całej sylwetki, ale odpowiednie ustawienie sprawi, że makijaż i pielęgnacja będą komfortowe i wygodne.

Lustro łazienkowe na wysięgniku

Do łazienki można zamontować także lustro łazienkowe na wysięgniku. Co to jest? To małe lusterko kosmetyczne, które jest umieszczone na specjalnym, poruszającym się ramieniu. Dzięki temu można swobodnie przesuwać je w górę lub w dół i ustawiać w poziomie. To idealne rozwiązanie, jeśli z łazienki korzystają osoby w różnym wzroście.

Lusterko na wysięgniku jest także świetnym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych lub starszych, które siadają przed umywalką na krzesełku w czasie czynności higienicznych. Mogą się wygodnie obejrzeć, ruszając lusterkiem tak, jak im wygodnie.

Lustro łazienkowe na wysięgniku może być ciekawym elementem aranżacyjnym. Ładnie wygląda i dodaje nowoczesnego sznytu do każdej łazienki, obojętnie jaki styl aranżacyjny preferujesz. To idealne rozwiązanie do stylu minimalistycznego i industrialnego, jednakże w klasycznym, eleganckim czy nawet skandynawskim, bardzo dobrze się sprawdza w każdej łazience.

Jak ozdobić lustro łazienkowe?

Lustro nad umywalką można ozdobić, żeby wyglądało ładniej i bardziej pasowało do stylu pomieszczenia i całego mieszkania. Wysokość lustra to jedno, ale jego wielkość, szerokość i styl także są bardzo ważne.

Jak ozdobić lustro łazienkowe? Kluczowym elementem jest oświetlenie. Możesz zdecydować się na lustro, które jest w zestawie z małymi kinkietami, do których można wkręcić żarówki. Dobrze sprawdzają się także wszelkie taśmy LED i płaskie lampy. Dają białe światło, które przydaje się przy robieniu makijażu i czynnościach pielęgnacyjnych. Oświetlenie lustra wydobywa z niego ładne błyski i sprawia, że cała łazienka o wiele ładniej wygląda. Nowoczesne lustra z wbudowanym oświetleniem są zdecydowanie najbardziej popularne i najładniej się prezentują. Zdobią każdą łazienkę, a przy tym są o wiele bardziej praktyczne.

Lustro łazienkowe można ozdobić także naklejając na nich żelowe naklejki lub ozdoby. Są ładne i odporne na wodę, idealnie sprawdzają się zwłaszcza w łaziankach, z których korzystają dzieci. Delikatne ozdoby tego typu ładnie podkreślają przytulny i uroczy charakter klasycznych łazienek. To jeden z najciekawszych sposobów na urozmaicenie łazienki – mało popularny, ale dzięki temu naprawdę wyjątkowy.

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Wykończenie mieszkania pod klucz? Wybierz pomiędzy pakietem Wygodnym lub Komfortowym!

    Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się dwa pakiety - Wygodny i Komfortowy. Nic więc

    czytaj więcej
  • Projektowanie domu – zrób to razem z nami

    Projektowanie wnętrza dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Nie znaczy to jednak, że

    czytaj więcej