Renowacja mebli drewnianych krok po krok

Strona główna » Renowacja mebli drewnianych krok po krok
odnawianie mebli
895 wyświetleń2483 słów15 maja 2023czas czytania 12,5 minut

Odnawianie starych mebli sprawi, że nadasz im drugie życie. Podpowiadamy, jak przeprowadzić tę czynność krok po kroku i na które elementy należy zwrócić szczególną uwagę. Dowiedz się więcej i odmień własne cztery kąty.

Renowacja starych mebli – dlaczego warto?

Dla wielu miłośników ładnych wnętrz meble stanowią dzieła sztuki. Za te najszlachetniejsze konstrukcje uznaje się modele z litego drewna. Niektóre z nich są bardzo rzadkie, co przekłada się na wysoką wartość. W dodatku starsze elementy wyposażenia mieszkania będą świetną alternatywą dla nowoczesnych rozwiązań.

Jeżeli chcesz stworzyć niezwykły klimat w domu, odnawianie mebli będzie prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Pamiętaj, aby zadbać o każdy detal i wykonać wszystkie prace zgodnie z instrukcją. Ponadto musisz mieć pod ręką wysokiej jakości narzędzia i preparaty, dzięki którym znacznie łatwiej poradzisz sobie z tymi czynnościami.

Najważniejsze informacje znajdziesz w kolejnych sekcjach poradnika. Zapoznaj się ze szczegółami i sięgnij po meble perfekcyjnie dopasowane do osobistych preferencji. Z naszymi wskazówkami na pewno Ci się uda!

Przygotuj powierzchnię mebli

Odnawianie mebli należy rozpocząć od przygotowania powierzchni. Pamiętaj, że konstrukcje mogą być wykonane z różnych gatunków drewna. Dlatego należy określić szczegółowy plan, który najlepiej sprawdzi się przy określonej powłoce. Ponadto zastanów się nad efektami, jakie chcesz uzyskać.

Otóż istnieje kilka metod usuwania starych powłok z drewna. Możesz skorzystać z techniki czyszczenia mechanicznego, chemicznego lub wykorzystać elektronarzędzia. Zwróć uwagę, że innych rozwiązań wymaga powłoka z lakierowanego bądź okleinowego blatu, a innych powierzchnia z politury. Ponadto wiele zależy od toczenia i rzeźbienia, gdyż należy zwrócić uwagę na drobne wgłębienia.

Bardzo często renowacja mebli obejmuje kilka metod usuwania powłok. Pamiętaj, że niektóre konstrukcje są bardzo różnorodne i zawierają wiele elementów. Dlatego przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie obejrzeć mebel i przyjrzeć się strukturze drewna czy kolorom. Nie zapomnij również o odpylaniu i odtłuszczaniu. Dzięki tym zabiegom znacznie łatwiej wykonasz kolejne kroki.

Czyszczenie mechaniczne

Odnawianie mebli drewnianych bardzo często rozpoczyna się od czyszczenia mechanicznego. W tym celu sprawdzi się papier ścierny, cyklina, skrobaki, nóż stolarski oraz wełna stalowa. Dobra praktyka nakazuje, aby szlifować zawsze wzdłuż włókien, czyli w kierunku usłojenia. Pamiętaj również, aby dobrać rodzaj papieru ściernego do wielkości ziaren. Im będą grubsze, tym niższy numer papieru należy wybrać.

Na początku warto użyć grubego i dość ostrego papieru, a później wygładzić powierzchnię mniejszym fragmentem. Szczególną ostrożność należy zachować przy używaniu grubszego papieru, gdyż wówczas nietrudno o zdarcie zbyt dużej powierzchni drewna.

Natomiast nóż stolarski sprawdzi się bardzo dobrze przy przycinaniu fornirów, podklejaniu, oczyszczaniu i skrobaniu powierzchni. To oznacza, że będzie niezbędny przy wielu czynnościach związanych z renowacją. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie wybór noży z piły stalowej oraz kamieni do ostrzenia.

Ponadto należy mieć pod ręką cyklinę (gładzicę). Ta charakteryzuje się blaszką zaostrzoną na jednej bądź każdej ze stron. Przedmiot ten jest chętnie wykorzystywany, gdyż nie drze włókien drewna w przeciwieństwie do papieru ściernego.

Z kolei skrobaki to ostrza, które umieszcza się na trzonkach. Podczas pracy warto również wykorzystać wełnę stalową, która jest elastyczna i znakomicie sprawdza się przy polerowaniu drewna. Najlepiej mieć pod ręką wełnę o różnych grubościach.

Jak wykorzystać elektronarzędzia?

Jeśli chcesz przeprowadzić odrestaurowanie mebli, przyda Ci się dobra szlifierka i opalarka. To pierwsze elektronarzędzie zapewni Ci wsparcie przy dużych i jednolitych powierzchniach, a jednocześnie znacznie przyspieszy pracę i pozwoli równomiernie ścierać płaszczyzny. Najlepsi specjaliści wykorzystują szlifierki taśmowe, kątowe czy oscylacyjne. Każda z nich ma swoje atuty i sprawdza się przy różnych zastosowaniach.

Opalarki wykorzystasz do usuwania olejnych i lakierniczych powłok. Pamiętaj jednak, aby przetestować sprzęt i na próbnym fragmencie mebla. Ponadto unikaj rozgrzewania powierzchni, gdyż w taki sposób łatwo przypalić elementy i spowodować przebarwienia. Po użyciu opalarki przeprowadź ręczne cyklinowanie papierem ściernym.

Czyszczenie chemiczne

Do najczęściej wykorzystywanych produktów chemicznych należą specjalistyczne środki do czyszczenia powłok. Wysokiej klasy zmywacze bardzo dobrze sprawdzą się przy usuwaniu starego lakieru, politury, a także bejcy czy farby. Ponadto istnieje skuteczny sposób, jak odnowić stare meble z elementami rzeźbionymi. Wystarczy, że wykorzystasz odpowiedni żel, który zapewnia bardzo dobry efekt, a jednocześnie nie wnika w drewno. Jeśli więc cenisz bezpieczne rozwiązania, zdecydowanie polecamy ten środek. Pamiętaj jednak, aby stosować go wyłącznie w pomieszczeniach z dobrą wentylacją. Ponadto zapoznaj się z informacjami na opakowaniu i używaj środka zgodnie z przeznaczeniem.

Na początku nałóż preparat pędzlem, a potem odczekaj 3 minuty, aż zacznie działać. Później usuń żel z zabrudzeniami przy pomocy szpachelki bądź wełny. Gdy już drewno wyschnie, wyczyść go delikatnym papierem ściernym. Sprawdzi się również drobna wełna.

renowacja mebli

Renowacja mebli lakierowanych

Odnawianie lakierowanych konstrukcji wymaga bardzo dużej precyzji. Jednak tego typu meble często znajdziemy na portalach ogłoszeniowych, gdyż były produkowane głównie w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Przy ich tworzeniu wykorzystywano zazwyczaj twardy poliester na drzwiczkach i blatach. Dzięki temu meble są dość odporne na uszkodzenia, lecz odnawianie trwa długo. Na szczęście istnieją skuteczne metody.

Na początku warto wykorzystać gotowe zmywacze, które rozpuszczają starą powłokę. Gdy lakier się zmiękczy, możesz przejść do kolejnego procesu. Wykorzystaj skrobak bądź cyklinę i opalarkę. Ten pierwszy element pozwoli Ci zedrzeć powłokę. Z uwagi na okleinową płytę wiórową należy korzystać ze skrobaka dosyć ostrożnie.

Ponadto musisz delikatnie obchodzić się z opalarką. Dlatego należy wykorzystać moc narzędzia na niewidocznym elemencie mebla. Najpierw podgrzej konstrukcję, a potem podważ lakier, który odchodzi. Gdy oczyścisz już lakierowane meble, wykorzystaj papier ścierny i szlifuj ręcznie.

Renowacja mebli w praktyce

Dzisiaj renowacja mebli drewnianych cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Trudno się dziwić, gdyż wielu entuzjastów ładnych wnętrz wraca do tradycyjnego klimatu. Konstrukcje w stylu retro prezentują się nad wyraz atrakcyjnie. Mowa tu np. o stylowych witrynach, które doskonale sprawdzają się w salonie.

Starsze meble bardzo dobrze wyglądają również w sypialniach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po starsze łóżko i nadać mu drugie życie. Ten element będzie wyglądał perfekcyjnie w towarzystwie odnowionych szafek nocnych i ścianie z desek.

Warto podkreślić, ze naprawa mebli to ekonomiczne rozwiązanie i świetna alternatywa dla zakupu nowych konstrukcji. Urządzenie nowoczesnego wnętrza bywa kosztowne. Tymczasem elementy wystroju wnętrz, które wymagają renowacji są znacznie tańsze. Wystarczy zajrzeć na portale ogłoszeniowe. A może na strychu znajdziesz coś wartego uwagi?

Jak odnowić meble?

Ważnym etapem odnawiania mebli jest wyeliminowanie spróchniałego drewna, szkodników i złamań. Jakie narzędzia warto wybrać? W tym przypadku sprawdzą się wkrętaki, młotek, ściski i heble stolarskie. Zdecydowanie nie są to czynności dla amatorów. Jeśli jednak masz doświadczenie w tym zakresie, zdejmij materiał, usuń gwoździe i wszywki. Jeśli zauważysz złamania i pęknięcia, wykorzystaj klej do drewna.

Odnawianie jest jednoznaczne ze wzmocnieniem mebli. Pamiętaj jednak, że w konstrukcjach mogą kryć się szkodniki, które należy wyeliminować za pomocą środków chemicznych.

Bardzo często odnawianie mebli wymaga również tapicerowania. To kolejne zadanie, którym zajmują się profesjonaliści.

Stare meble do renowacji – naprawa ubytków

Naprawa ubytków obejmuje kilka ważnych czynności, które należy wykonać z dużą precyzją. Najczęściej korzysta się z renowacji szafy lub stołu. Jedna z metod polega na mieszaniu pyłu drzewnego i kleju stolarskiego. Mowa o pyle, który uzyskasz przy szlifowaniu i czyszczeniu szlifierką lub papierem ściernym.

Ponadto możesz zabarwić szpachlę bejcą w proszku lub w płynie. Należy dobrze wymieszać składniki i przeprowadzić aplikację za pomocą szpachelki bądź noża. Ważnym atutem takiego rozwiązania jest naturalny kolor spójny z meblem, oszczędność i łatwość nakładania. Dodatek kleju wzmacnia i wiąże drewno. Takie rozwiązanie sprawdza się perfekcyjnie przy uzupełnianiu ubytków w mniej widocznych fragmentach konstrukcji.

Alternatywnym rozwiązaniem jest wybór gotowej szpachli. Ich wybór jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Na rynku z powodzeniem znajdziesz szpachle dopasowane do różnego typu drewna.

Jak naprawić tapicerkę?

Jeśli chcesz naprawić tapicerkę w fotelach, kanapach czy krzesłach, zwróć uwagę na kilka ważnych czynników. Przede wszystkim musisz usunąć stare gwoździe i wszywki. Następnie zdejmij materiał i sprawdź, w jakim stanie jest wypełnienie. Popularnym błędem jest jego wyrzucanie. W środku może znaleźć się trawa morska, końskie włosie bądź gąbka. Pamiętaj, że ewentualne przebarwienia nie wiążą się z koniecznością wymiany wypełnienia.

Jednak w niektórych przypadkach zachodzi taka potrzeba. Wówczas należy sięgnąć po rozwiązanie dokładnie w takim samym kształcie, jak to zastosowane w oryginalnej konstrukcji. Następnie czas uszyć obicie i wykroić elementy siedziska. Pokrowiec naciąga się na gąbkę oraz stelaż. Końcowy etap prac to przybicie materiału na spodzie siedziska. Możesz to zrobić za pomocą takera.

Naprawa tapicerek jest dosyć czasochłonna i wymaga specjalistycznego podejścia. Dlatego to zadanie rekomendujemy doświadczonym osobom. W przeciwnym razie warto skorzystać z usług specjalistów, którzy doskonale znają się na rzeczy i zapewnią pomoc.

Tapicerowanie foteli czy krzeseł zapewni meblom nowy, wyjątkowy wygląd. Ponadto eksperci zajmują się odświeżaniem taboretów czy kanap. Dzięki temu Twoja przestrzeń nabierze wyjątkowego charakteru bez wydawania wielkich środków na zakup nowej konstrukcji. Z takiego rozwiązania korzysta dziś wiele osób, które chcą coś zmienić we własnym mieszkaniu.

jak odnawiać meble

Malowanie starych mebli – o czym warto pamiętać?

Nie jest tajemnicą, że malowanie i przecieranie mebli to zabiegi, na które decyduje się wielu entuzjastów stylowych aranżacji. W ten sposób można dopasować kolorystykę przestrzeni do własnych preferencji. Niekiedy wystarczy pomalować tylko jedną konstrukcję, aby wnętrze stało się wyjątkowe i praktyczne.

Malowanie można przeprowadzić podczas renowacji mebli drewnianych. Odnowienie starych konstrukcji zapewni nowoczesny wygląd w mieszkaniu. Pamiętaj jednak, że przetarcia najlepiej wyglądają na elementach, które mają już swoje lata. Natomiast lepiej unikać takich zabiegów na współczesnych meblach.

Jak pomalować starsze meble? Bardzo dobrze sprawdzą się neutralne kolory. Mowa tu o barwie kremowej, odcieniach szarości, błękicie, a także bieli. Warto nadmienić, że jasne barwy, a szczególnie biel optycznie powiększają przestrzeń. To doskonałe rozwiązanie do mniejszych mieszkań.

Dobrą praktyką jest również mieszanie dwóch lub trzech farb. Dzięki temu uzyskasz efekt idealnie dopasowany do drewna. Musisz pamiętać, aby wcześniej dokładnie oczyścić materiał i go wzmocnić. Natomiast w przypadku malowania nie musisz martwić się o drobne uszkodzenia, gdyż farba je świetnie pokryje.

Ponadto zastanów się, czy chcesz w całości, czy jedynie częściowo pomalować mebel. To pierwsze rozwiązanie sprawdzi się znakomicie przy dębowym drewnie. Możesz wykorzystać farbę akrylową i przetrzeć kanty, co przełoży się na efekt postarzania. Do dębu świetnie pasuje biała farba. Jeśli chcesz jedynie pobielić konstrukcję, możesz wykorzystać pastę lub wosk biały. Środki wchodzą w pory drewna i uwidocznią słoje. Pamiętaj, aby dobrać rozwiązania dopasowane do stylu czterech kątów.

Farby do malowania mebli

Dzisiaj na rynku znajdziesz bardzo wiele farb, lecz o ich wyborze nie powinien decydować przypadek. Przede wszystkim dokładnie zapoznaj się z ofertą, porównaj dostępne rozwiązania i wybierz to, które najlepiej wpisze się w zakres Twoich potrzeb. Najlepiej wybierać produkty renomowanych marek. Miłośnicy kreatywnych rozwiązań na pewno znajdą coś dla siebie.

Jak odnowić lampę?

Dużym zainteresowaniem cieszy się również odnawianie lamp. Warto podkreślić, że elementy oświetlenia zdecydowanie wpływają na aranżację. Które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej? Postaw na farby kredowe. Tym razem nie musisz korzystać ze wsparcia specjalistów, gdyż renowacja lamp nie jest skomplikowanym procesem i z powodzeniem sobie z nim poradzisz.

Niekwestionowanym atutem farb kredowych jest szybkie przygotowanie. Przede wszystkim nie musisz usuwać podstawowej warstwy i zmatowić powierzchni. W dodatku farby kredowe nadają się nie tylko do malowania lamp, ale również wielu innych przedmiotów. Zdecydowanie warto mieć je pod ręką.

Odnowione meble w towarzystwie stylowych elementów oświetlenia będą wyglądały jeszcze lepiej. Jeśli chcesz urządzić oryginalną przestrzeń, w której wszystkie elementy świetnie do siebie pasują, ta propozycja jest właśnie dla Ciebie.

Woskowanie mebli

Bardzo popularną metodą na wykończenie starych mebli jest woskowanie. Dzięki temu powierzchnia będzie błyszcząca i satynowa. Prawidłowa aplikacja zapewni wysoką odporność na wilgoć, a także uwidoczni słoje i naturalny kolor drewna. Jednak proces woskowania wymaga nieco czasu.

Chociaż woskowanie nie należy do najtrudniejszych zadań, wymaga nieco czasu. Jeśli zależy Ci na jak najlepszych efektach, konieczne będzie zastosowanie kilku warstw. Z drugiej strony zbyt duża ilość wosku sprawi, że powierzchnia stanie się bardzo tłusta.

Jakie rozwiązanie warto zastosować, aby renowacja drewna poszła po Twojej myśli? Bardzo dobrym pomysłem będzie wybór produktów na bazie wosku pszczelego. W sklepach możesz znaleźć preparaty bezbarwne, całkiem kryjące, a także te, które zapewnią delikatną koloryzację. Jeśli chcesz zadbać o odpowiednie nawilżenie i utrzymać naturalny kolor drewna, postaw na to pierwsze rozwiązanie.

Wosk możesz nałożyć lnianą lub bawełnianą szmatką. Puszkę i słoik wcześniej ogrzej, aby ułatwić aplikację. Gdy nałożysz wosk, poczekaj kilka godzin i wypoleruj powierzchnię. Eksperci zalecają, aby proces woskowania wykonać co najmniej dwukrotnie. Dzięki temu uzyskasz doskonałe efekty.

Renowacja mebli drewnianych – podsumowanie

Istnieje kilka skutecznych sposobów na renowację mebli drewnianych. Niektóre zabiegi przeprowadzisz szybko, a inne wymagają specjalistycznych metod i środków. Jeśli wykorzystasz nasze wskazówki, z łatwością stworzysz miłą dla oka przestrzeń. Postaw na sprawdzone rozwiązania i ciesz się pięknie zaaranżowanym mieszkaniem.

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Wykończenie mieszkania pod klucz? Wybierz pomiędzy pakietem Wygodnym lub Komfortowym!

    Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się dwa pakiety - Wygodny i Komfortowy. Nic więc

    czytaj więcej
  • Projektowanie domu – zrób to razem z nami

    Projektowanie wnętrza dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Nie znaczy to jednak, że

    czytaj więcej