Renowacja starych foteli i krzeseł

Strona główna » Renowacja starych foteli i krzeseł
renowacja krzeseł
493 wyświetleń1781 słów15 maja 2023czas czytania 9 minut

Starodawne krzesła i fotele cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród miłośników atrakcyjnych, a zarazem oryginalnych wnętrz. W tym poradniku przeczytasz, jak przeprowadzić efektywną renowację. Poznaj szczegóły i stwórz miłą dla oka przestrzeń.

Renowacja krzesła – dlaczego warto?

Dziś stare meble powracają do łask. Wielu z nas chce zaaranżować przestrzeń na styl tradycyjny, który nawiązuje do wnętrz starych, wiejskich chat lub nurtu retro. To świetna alternatywa dla nowoczesnych koncepcji wnętrzarskich.

Ponadto większość mebli, które kiedyś cieszyły się popularnością nie jest już dostępnych w sklepach. Jednak wyróżniają się niebanalną estetyką i ponadczasowym charakterem. Na szczęście można je znaleźć w sklepach ze starociami czy na portalu ogłoszeniowym. Zanim jednak rozpoczniesz poszukiwania, zajrzyj na strych. Być może kryją się tam konstrukcje, którym warto nadać drugie życie.

Chociaż tapicerowanie mebli wymaga nieco czasu i odpowiednich narzędzi, efekt na pewno miło Cię zaskoczy. Wystarczy, że skorzystasz z przedstawionych w poradniku rozwiązań.

Jak przygotować krzesło do renowacji?

Pierwszym krokiem jest pozbawianie krzeseł starego obicia. Na szczęście to jedno z najłatwiejszych zadań na drodze do wymarzonej aranżacji. W celu usunięcia gwoździ czy starych zszywek bardzo dobrze sprawdzi się narzędzie o nazwie kozia stópka. Jeśli go nie posiadasz, wykorzystaj płaski śrubokręt.

Pamiętaj jednak, że niektóre elementy mocujące mogą zrastać się z fotelem, gdyż tkwią tam od wielu lat. Dlatego trzeba będzie użyć nieco siły i wykazać się sprytem. Ponadto musisz zachować ostrożność, jeśli chcesz odwzorować pierwotny kształt poszycia. Uważaj, aby nie rozpruć materiału w miejscu szwu. Wyłącznie szwy ręczne można przeciąć. Wówczas łatwiej będzie ściągnąć formę.

Przy takich zabiegach precyzja ma kluczowe znaczenie. Gdy prawidłowo zdejmiesz obicie krzesła, możesz wykonać kolejne kroki.

Odnawianie krzeseł – elementy drewniane

Starodawne fotele i krzesła jeszcze nie zachwycają estetyką. Być może przez lata użytkowania pojawiły się na nich pęknięcia i złamania, które należy skleić. W wielu przypadkach znakomicie sprawdzi się klej do drewna. Pamiętaj jednak, aby sięgnąć po model renomowanego producenta.

Zwróć uwagę, że konieczne będzie założenie zacisków. Dzięki temu klej bez trudu zwiąże powłoki. Gdy już wykonasz niezbędne czynności, pozostaw fotel na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. W ten sposób uzyskasz pewność oczekiwanych efektów.

Odnawianie krzesła nie jest bardzo trudnym zadaniem. Natomiast należy zwracać szczególną uwagę na detale i nie pomijać żadnego kroku. Ponadto warto zarezerwować sobie nieco więcej czasu, aby wszystkie czynności przeprowadzić bez pośpiechu.

renowacja foteli

Renowacja oparcia

Zabiegi, które pozwalają odświeżyć obicie krzeseł czy oparcie wymagają różnych technik. Wiele zależy od stanu materiału. Jeśli obawiasz się, że konstrukcja oparcia nie będzie zbyt trwała możesz wyciąć kawałki z ciętej sklejki i moczyć w wodzie przez kilka godzin. Dzięki temu będziesz mógł je z powodzeniem wygiąć, a następnie przymocować do dolnego elementu oparcia. W tym celu wykorzystaj taker. Pod sklejkę nałóż dodatkową warstwę kleju do drewna. Wówczas uzyskasz oczekiwaną trwałość.

Obicie fotela i krzesła – siedzisko

Wiele osób po rozebraniu siedziska wyrzuca jego zawartość z uwagi na nieprzyjemny zapach i kurz. Jednak to duży błąd, zwłaszcza w przypadku naturalnego wypełnienia (np. morskiej trawy czy końskiego włosia). Ponadto w ten sposób zaoszczędzisz bardzo wiele czasu.

Warto pozostawić również gąbkę, o ile jest w dobrym stanie. Jeżeli nie kruszy się, nie zlepia i nie zwija, oznacza to, że się sprawdzi. O jej kondycji nie świadczą przebarwienia, które po latach często się pojawiają.

Jeśli jednak gąbka się rozsypuje, należy sięgnąć po nowe wypełnienie. Bardzo dobrze sprawdzą się tu pianki o gęstości poniżej T25. Najtańsza, a zarazem sprawdzona opcja to arkusze 120/200 cm, choć pamiętaj o wcześniejszym dokonaniu pomiarów. Przy czym możesz sięgnąć po nieco większą gąbkę, a następnie zastosować przycinanie.

Jak obić krzesło? Na początku obrysuj wzór siedziska na gąbce. W tym celu obróć dół krzesła do góry nogami. Podczas wycinania dodaj 0,5 cm. Dzięki temu nowy materiał nie będzie przecierał się na krawędziach. Niekiedy konstrukcja krzesła może wymagać nałożenia dwóch wypełnień o różnej grubości. Wówczas należy wykazać się bardzo wysoką precyzją. Pamiętaj, że to właśnie od kształtu gąbki zależy, jak wyciąć tkaninę.

O sposobie przycinania gąbki nie powinien decydować przypadek. Jeśli stosujesz pianki 2-3 cm, sprawdzą się nożyczki lub nóż do tapet. Jednak gąbka 5 cm wymaga już nieco innego rozwiązania. W tym celu wykorzystaj nóż kuchenny. Za jego pomocą bez trudu wytniesz proste linie. Nieco trudniej może być, jeśli zachodzi konieczność wycinania obłych kształtów. Dlatego pośpiech nie jest wskazany. Pamiętaj, że przy oparciu gąbkę należy wyciąć bez pozostawienia zapasu.

Chociaż dużo tu niuansów, renowacja fotela czy krzesła wymaga analizy każdego szczegółu. Jednak dla takich efektów, zdecydowanie warto!

Tapicerowanie fotela – jak wybrać materiał na obicie?

Dziś możesz wybierać spośród wielu tkanin tapicerskich. Te dostępne są w różnych kolorach, wzorach czy fakturach. Przede wszystkim zastanów się, w jakim pomieszczeniu będzie znajdowało się krzesło i na tej podstawie wybierz rozwiązanie dopasowane do panującej aranżacji.

Jak obić fotel – wykrajanie elementów siedziska

Jeśli zastanawiasz się, jak obić krzesła lub fotele, jesteś w dobrym miejscu. Zacznijmy od siedziska. W tym przypadku kawałek materiału połóż na elemencie z gąbką prawą stroną do góry. Przytrzymaj go i kredą bądź mydełkiem krawieckim obrysuj kształt. Dzięki temu z łatwością wytniesz materiał. Pamiętaj o zapasie 1 cm, szczególnie tam, gdzie wszyjesz lamówkę. Jeśli zachowasz wszędzie ten sam rozmiar, poradzisz sobie z jej przyszyciem.

Jeśli tył siedziska jest z tego samego materiału, pozostaw odpowiednią szerokość tkaniny, aby przymocować ją na spodzie krzesła. Na jego długość składa się grubość szkieletu siedziska oraz gąbki.

Natomiast bodno to bok siedziska, a jego szerokość obejmuje grubość gąbki i szkieletu + 1 cm przy każdej ze stron. Z kolei kedra jest ozdobną lamówką. Można ją uszyć z paska tkaniny o szerokości ok. 4 cm. Długość należy ustalić z zapasem ok. 5 cm. Zmierz obwód miejsca, w którym przyszyjesz materiał. Ponadto sznurek wszyj w środek paska. Doskonale sprawdzi się maszyna do szycia i jej stopka do zamków błyskawicznych. Nieco więcej problemów będzie przy zaokrągleniach, dlatego warto naciąć krawędzie lamówki, co pozwoli na łatwiejsze układanie. Pamiętaj, że możesz kupić gotową kedrę.

Zszywanie części siedziska

Ten proces wykonasz w kilku prostych krokach:

 • Uszyj lamówkę – odwróć materiał spodem do góry i ułóż sznurek bawełniany na prawej stronie. Całość zszyj, zwracając uwagę, aby szew poprowadzić przy sznurku.
 • Lamówkę doszyj do materiału, który przeznaczysz na siedzisko. Szew musi znaleźć się po wewnętrznej stronie, aby pozostał niewidoczny. Dlatego podczas szycia musisz widzieć prawą stronę materiału. Rozpocznij szycie od frontu siedziska, znajdując środek zarówno frontu, jak i lamówki. Przyłóż elementy do siebie i zszyj części z każdej strony.
 • Doszyj bodno – prawa strona siedziska i bodna powinny do siebie przylegać. Natomiast w środku musi znajdować się lamówka.

naprawa foteli

Tapicerowanie mebli – siedzisko

Aby prawidłowo przeprowadzić tapicerowanie krzesła, uszyty pokrowiec naciągnij na stelaż i gąbkę. Możesz przytrzymać go szpilkami, aby się nie przesuwał. Jeśli jest już stabilnie umieszczony, skorzystaj z takera i przybij go do spodu siedziska. Następnie odwróć siedzisko i zamocuj materiał przy użyciu jednej zszywki na każdej ze stron. Jeżeli tkanina jest odpowiednio naciągnięta, wykorzystaj kolejne zszywki.

Po tych zabiegach zobaczysz efekty. Jeżeli materiał się nie marszczy i nie powstają falbanki, oznacza to, że tapicerowanie siedziska przebiegło pomyślnie.

Tapicerowanie oparcia

Pamiętaj, że oparcie krzesła możesz wzmocnić, wykorzystując listwy. Po ich zamocowaniu powstają różnice poziomów. Zatem wyrastające krawędzie należy spiłować, aby powstało łagodne przejście.

Część wewnętrzną oparcia można wyścielić gąbką. Pamiętaj jednak, aby nie stosować jej tam, gdzie oparcie przylega do siedziska. Natomiast od zewnątrz i przy dodatkowych wzmocnieniach dobrze sprawdzi się wata tapicerska. Należy wyciąć centymetrowy zapas przy każdej ze stron. W miejscu wkręcania drewno-wkrętów nie przyklejaj jeszcze waty. W takim przypadku mogłaby się wkręcić, co uniemożliwi prawidłowy montaż oparcia. Dokleisz ją po przymocowaniu elementu.

Materiał na stronę zewnętrzną i wewnętrzną wytnij z centymetrowym zapasem. Wystarczy, że przyłożysz go na płasko. W tym przypadku nie wycinaj kolistego prześwitu. Tkanina doczepiona za pomocą szpilek powinna dobrze ułożyć się na gąbce. Wycięcie kształtu raczej nie jest trudne. Warto pamiętać, aby czynność przeprowadzić dla każdej ze stron. Wewnętrzny wykrój nie powinien stanowić formy dla zewnętrznej części.

Przy wykończeniu oparcia sprawdzi się lamówka. Uszyj ją tak samo, jak lamówkę na siedzisko. Pamiętaj, że materiał na wewnętrzny element oparcia należy połączyć z lamówką, zgodnie z zasadą: od środka, na prawo i na lewo. Pamiętaj, aby pozostawić ok. 5 cm zapasu.

Skorzystaj z takera i rozpocznij mocowanie materiału od góry. Szew powinien układać się po zewnętrznej stronie oparcia. Następnie wytnij zaokrąglony prześwit, zwracając uwagę na odpowiedni zapas. Nacięcie materiału w poprzek pozwoli na łatwiejsze naciągnięcie. W przeciwnym razie tkanina po pewnym czasie stanie się luźna.

Aby wywinąć materiał, wbij zszywki na stronę zewnętrzną oparcia. Następnie materiał na tej części przyszyj do części wewnętrznej ściegiem krytym. Przydadzą się nici tapicerskie oraz wygięta igła, czyli obłaczka.

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

 • Wykończenie mieszkania pod klucz? Wybierz pomiędzy pakietem Wygodnym lub Komfortowym!

  Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się dwa pakiety - Wygodny i Komfortowy. Nic więc

  czytaj więcej
 • Projektowanie domu – zrób to razem z nami

  Projektowanie wnętrza dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Nie znaczy to jednak, że

  czytaj więcej