Sceny świetlne we wnętrzu – jak dobrać oświetlenie do kuchni, nauki i odpoczynku?

Strona główna » Sceny świetlne we wnętrzu – jak dobrać oświetlenie do kuchni, nauki i odpoczynku?
Sceny świetlne we wnętrzu – jak dobrać oświetlenie do kuchni, nauki i odpoczynku?
902 wyświetleń1024 słów3 października 2022czas czytania 5,2 minut

Dobór odpowiedniego oświetlenia stanowi duże wyzwanie w aranżacji mieszkania – to kwestia zależna zarówno od stylu i przeznaczenia pomieszczenia, jak i gustu użytkowników wnętrza. Oświetlenie, oprócz swojej głównej funkcji, jaką jest wprowadzenie światła do wnętrza, odpowiada również za nadanie wyjątkowego nastroju oraz poprawę jakości odpoczynku i komfortu pracy.
Spis treści:

Rodzaje oświetlenia w domu

W aranżacji wyróżniamy trzy główne typy oświetlenia: oświetlenie główne, które jest kluczowym punktem i źródłem światła w danym pomieszczeniu. Drugim typem jest oświetlenie miejscowe, inaczej punktowe, którego zadaniem jest doświetlenie danej przestrzeni, np. blatu roboczego w kuchni, biurka czy też toaletki lub lustra w łazience. Istotne jest również oświetlenie dekoracyjne, które podkreśla i akcentuje punkt, na który chcemy zwrócić szczególna uwagę w pomieszczeniu – może to być obraz, roślina lub ściana dekoracyjna.

Barwa i natężenie światła

Barwa światła, inaczej nazywana temperaturą barwową, jest jednym z najważniejszych czynników, które musimy wziąć pod uwagę, wybierając lampy do mieszkania. W niektórych pomieszczeniach barwa światła jest żółta lub pomarańczowa – takie pomieszczenia są przytulne i nastrojowe. Natomiast mieszkania oświetlone barwą chłodną wydają się bardziej przestronne, nowoczesne oraz eleganckie.

Jakie pomieszczenie chcemy oświetlić?

Przy wyborze oświetlenia najpierw musimy ustalić, jaką funkcję będzie pełnić pomieszczenie – czy będzie to pokój do nauki, pracy lub odpoczynku. W zależności od przeznaczenia, powinniśmy dobrać odpowiednią barwę światła. Do salonu czy sypialni warto wybrać światło o barwie ciepłej, które pozwoli odpocząć po ciężkim dniu. Światło o barwie zimnej możemy zastosować w kuchni i łazience, gdzie nie przebywamy zbyt długo, natomiast potrzebujemy dobrego oświetlenia.

Wielkość pokoju a barwa światła

Na dobór światła do wnętrza ma wpływ również rozmiar pomieszczenia. Białe światło optycznie powiększa wnętrze, natomiast ciepła barwa najczęściej je pomniejsza.

Jaką barwę światła wybrać?

Wybór odpowiedniej barwy światła do pomieszczenia jest jednym z kluczowych elementów nadających charakter naszemu wnętrzu. Temperatura barwowa światła (barwa światła) może być ciepła, zimna albo neutralna. Wyraża się ją w Kelvinach (K) – im wartość jest wyższa, tym barwa żarówki jest chłodniejsza. Barwa chłodna zaczyna się od około 4000 K. W każdym pomieszczeniu możemy zastosować dowolną barwę światła – wszystko zależy od tego, jak chcemy się czuć w swoim własnym mieszkaniu.

Jaka barwa światła do sypialni?

Do sypialni lepszym wyborem będą żarówki o barwie ciepłej, która uspokaja i wprowadza odprężający nastrój. W sypialni wystarczy zamontowanie jednego głównego źródła światła oraz lampek nocnych usytuowanych tuż przy łóżku. Przy doborze żarówek do lampek nocnych, trzeba zwrócić również uwagę na ich moc – korzystanie jednej osoby z lampki nie powinno przeszkadzać drugiej osobie.

Jaka barwa światła do salonu?

W salonie najlepiej jest połączyć obydwie barwy światła. Można stworzyć połączenie zestawu głównego oświetlenia (żyrandol albo lampa wisząca) z kinkietami naściennymi. Wtedy możemy zastosować w głównej lampie światło zimne, które będzie służyło do oświetlenia całościowego, a w kinkietach naściennych odwrotnie – światło o barwie ciepłej, które nada charakter oraz będzie tworzyć atmosferę przytulnego pomieszczenia np. przy spotkaniu rodzinnym.

Jaka barwa światła w pokoju dziecięcym?

W pokoju dziecka wystarczy jedno główne światło o barwie zbliżonej do światła dziennego. Możemy również postawić przy łóżku lampkę nocną o ciepłej barwie, które nie będzie przeszkadzało w odpoczynku przed snem. Natomiast jeśli dziecko uczy się przy biurku, warto zastosować światło o barwie chłodniejszej w lampce biurkowej – będzie ono doświetlać biurko, a nie całe pomieszczenie.

Jaka barwa światła do kuchni?

Podobnie jak w salonie, możemy połączyć światło o barwie ciepłej i zimnej. Barwę zimną możemy zastosować w listach ledowych pod szafkami, co sprawi, że płaszczyzna robocza będzie lepiej doświetlona, a w głównym oświetleniu warto zastosować barwę ciepłą. Zimna barwa dodatkowo pobudzi nas do działania i doda kuchni nowoczesnego wyglądu.

Jaka barwa światła do łazienki?

W łazienkach najczęściej oświetlenie jest strefowe – jedno główne źródło światła oraz doświetlenie lustra. W łazience możemy wykorzystać żarówki o barwie ciepłej i zimnej, jednak trzeba pamiętać, że oprawa do łazienki powinna posiadać odpowiedni stopień ochrony przeciwwilgociowy, nazywany stopniem IP. Gwarantuje on wodoszczelność oraz pyłoszczelność, co sprawia, że oprawa jest odporna na zachlapanie.

Jaka barwa światła do przedpokoju?

W przedpokoju spędzamy najmniej czasu, dlatego w tym przypadku nie musimy stosować lamp o najwyższej mocy. Jeśli przedpokój jest podłużny, wystarczy kilka punktowych źródeł światła, natomiast jeśli ma kwadratowy kształt, odpowiednie będzie jedno główne źródło światła.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Gotowe meble a indywidualne rozwiązania na wymiar
Wybieramy kabinę prysznicową z Radaway
Drewno w domu – jak i czym pielęgnować?
Oświetl inteligentnie dom – Philips Hue
Współpracujemy z ARIA Development
Obsługujemy inwestycję NOWE ZAMIENIE
Nowy partner City Villa
Sceny świetlne we wnętrzu – jak dobrać oświetlenie do kuchni, nauki i odpoczynku?
Wnętrze w stylu loftowym
Podłogi Baltic Wood – jak są wykończone?
Stylowe rozdzielenie przestrzeni w Twoim domu
7 elementów lokalu, które warto sprawdzić przy odbiorze technicznym
Wykończenie na własną rękę? 5 ukrytych trudności
Zaaranżujemy i zrealizujemy projekt twojego przyszłego domu
Sokratesa Development – Nasz Nowy Partner

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Wykończenie mieszkania pod klucz? Wybierz pomiędzy pakietem Wygodnym lub Komfortowym!

    Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się dwa pakiety - Wygodny i Komfortowy. Nic więc

    czytaj więcej
  • Projektowanie domu – zrób to razem z nami

    Projektowanie wnętrza dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Nie znaczy to jednak, że

    czytaj więcej