Drewniana podłoga do domu

Strona główna » Drewniana podłoga do domu
drewniana podłoga
832 wyświetleń1374 słów1 października 2022czas czytania 6,9 minut

Dziś projektowanie wnętrz wcale nie musi być trudne. Podpowiadamy, które kryteria należy wziąć pod uwagę przy wyborze podłóg. Odkryj najlepsze rozwiązania z Jawor Parkiet i ciesz się komfortem we własnych czterech kątach.
Spis treści:

Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru parkietu?

Podłoga drewniana zostanie z Tobą na długie lata, więc o jej wyborze nigdy nie powinien decydować przypadek. Musisz zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kryteriów.

Mowa tu nie tylko o kwestiach estetycznych, ale również o funkcjonalności i bezpieczeństwie.

Pamiętaj, że parkiet stanowi jedną z największych płaszczyzn w domu, zatem wybór wykończenia wpływa na układ całej aranżacji. Nic więc dziwnego, że tak wielu miłośników pięknych wnętrz stawia na podłogi drewniane. To doskonały sposób, aby uczynić przestrzeń przytulną, ciepłą, a zarazem bardzo elegancką.

Ponadto zaletą drewna jest uniwersalność oraz ponadczasowy charakter. Materiał świetnie pasuje do wnętrz w każdym stylu i nigdy nie wychodzi z mody. Wystarczy tylko sięgnąć po solidnie wykonaną podłogę, a komfort zostanie z Tobą przez długie lata. Poznaj listę kryteriów, które warto przeanalizować przed zakupem.

Twardość drewna

Jeśli parkiety drewniane chcesz zastosować w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych, najlepiej postawić na gatunki twarde. Dąb, orzech, grusza czy jesion będą doskonałe do salonu czy kuchni. Ponadto drewno twarde sprawdzi się świetnie w mieszkaniu, w którym znajdują się zwierzęta. Natomiast miękkie drewno (np. sosna, świerk, brzoza) możesz z powodzeniem wykorzystać w sypialni.

Dziś na rynku znajdziesz parkiety z różnych gatunków drewna, dzięki czemu z łatwością znajdziesz rozwiązanie dopasowane do osobistych potrzeb. Doskonałą propozycją dla wymagających mogą być drewniane podłogi Jawor Parkiet. W bogatej ofercie na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Rodzaj wykończenia – lakier, olej czy olejowosk

Kluczowym aspektem przy wyborze podłóg jest rodzaj wykończenia. Wybierać możesz spośród kilku sprawdzonych rozwiązań i za każdym z nich przemawia wiele atutów.

Lakier do parkietu wpływa na wygląd oraz trwałość posadzki drewnianej. Preparaty różnią się spoiwem, co wpływa na właściwości użytkowe powłoki drewna. Nośnik spoiwa stanowi woda lub rozpuszczalnik, a to decyduje o szybkości schnięcia. Ponadto wyróżniamy lakiery jedno- i dwuskładnikowe. Te drugie charakteryzują się utwardzaczem. Dziś często stosuje się lakiery z kombinacji różnych żywic. Powstają przy wykorzystaniu nanotechnologii.

Inne rozwiązania to wosk i olej do parkietu. Wykończone w ten sposób podłogi są odporne na zmiany wilgotności, co przekłada się na wysoką stabilność wymiarową. Preparaty nakłada się na zimno lub gorąco, choć to drugie rozwiązanie jest dużo łatwiejsze i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Warto pamiętać, że parkiet z woskiem i olejem należy częściej konserwować niż ten z lakierem.

Dziś renomowani producenci stosują zabezpieczenie na dwa sposoby, czyli olejowosk. To znakomite rozwiązanie dla wymagających, gdyż zapewnia całkowitą ochronę i czyni produkt bardzo trwałym.

podłogi drewniane

Sposób montażu drewnianej podłogi

Właściwy sposób montażu ma kluczowy wpływ na komfort w mieszkaniu. Możesz zdecydować się na podłogę pływającą lub parkiet przyklejony do podłoża. Sprawdź, które rozwiązanie najlepiej wpisze się w zakres Twoich potrzeb i z jakimi ograniczeniami musisz się liczyć, decydując się na poszczególne opcje.

 Podłoga pływająca czy przyklejona do podłoża?

Podłoga pływająca nie jest trwale związana z podłożem. Fachowcy układają ją na podkładzie o charakterze wyrównująco-wygłuszającym. Podłoże pod parkietem pływającym powinno być równe i stabilne. Atutem takiego rozwiązania jest dużo szybszy montaż i mniejsze ryzyko popełnienia błędu. W dodatku spadają koszty usługi i materiału. Taką podłogę możesz z powodzeniem wykończyć listwami przypodłogowymi. Natomiast w przypadku remontu można wykonać szybki demontaż

Pamiętaj jednak, że tego typu podłogi drewniane (oprócz paneli LVT) mają zwiększoną podatność na rozszerzalność liniową przy zmianach temperatury oraz wilgotności. Dlatego niezbędne będzie wykonanie dylatacji obwodowych wokół ścian. Ponadto na podłodze pływającej nie powinno się stawiać bardzo ciężkich przedmiotów (np. pianino czy olbrzymia szafa). Mowa tu również o stałych elementach zabudowy.

Za wyborem podłogi klejonej przemawia wiele zalet. Przede wszystkim parkiet wyróżnia się bardzo wysoką trwałością i stabilnością. Ponadto wygląda elegancko i świetnie prezentuje się w czterech kątach. Warto zaznaczyć, że cyklinowanie parkietu klejonego nie wywołuje uszkodzeń na skutek wibracji cykliniarki. Nic więc dziwnego, że na takie rozwiązanie decyduje się bardzo wielu klientów.

Z drugiej strony podłoże pod parkiet klejony musi być bardzo stabilne. Przy starych wylewkach czy spękanej posadzce należy warstwy usunąć. Ponadto przy układaniu paneli na klej warto trzymać się szczegółowych norm technologicznych. Usługa jest droższa i czasochłonna, lecz efekty miło Cię zaskoczą – szczególnie jeśli postawisz na rozwiązania Jawor Parkiet.

Montaż, a rodzaj pomieszczenia

Projektowanie wnętrz i wybór podłogi musisz dopasować do rodzaju pomieszczenia. W budynkach o ścianach prostych układanie paneli zazwyczaj nie jest trudne. Nieco większym wyzwaniem okaże się przestrzeń z równoległymi ścianami, których kąty nie są proste. Wówczas stosuje się wyrównanie ścian lub przerwy dylatacyjne pomiędzy ścianą a podłogą.

Szczególną uwagę musisz poświęcić wnętrzom z podłogą o dużej powierzchni, w których nie zamierzasz rozkładać dywanu. Wtedy ewentualne wady, które powstały podczas montażu, będą widoczne. Dlatego warto wybierać usługi sprawdzonych fachowców oraz wysokiej klasy materiały, np. drewniane podłogi Jawor Parkiet, które znajdą zastosowanie w wielu pomieszczeniach.

Co stanowi zagrożenie dla pięknego wyglądu drewnianej podłogi?

Pamiętaj, że podłoga drewniana to naturalny materiał, więc nie będzie tak twardy, jak laminat. Dlatego przy przesuwaniu mebli warto zastosować filcowe zabezpieczenia. Szkody mogą pojawić się również po upuszczeniu przedmiotów z ostrymi krawędziami, a także podczas chodzenia w butach na obcasie.

Musisz również zwrócić uwagę na odpowiednią końcówkę odkurzacza. Najlepiej wybrać tę z miękką szczotką. W ten sposób zmniejszysz ryzyko powstawania rys na podłodze. Chociaż parkiet dębowy oraz wiele innych powierzchni gwarantuje bardzo wysoką wytrzymałość, warto dmuchać na zimne i unikać niepotrzebnego ryzyka.

Odpowiednia pielęgnacja parkietu – sposób na piękny wygląd przez lata

Podłogi drewniane wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, aby przez długie lata zachwycały domowników. Przede wszystkim unikaj obciążeń mechanicznych. Najlepiej stosować miękkie obuwie i na bieżąco usuwać zanieczyszczenia. Do tego wystarczy zamiatanie, odkurzanie czy przecieranie wilgotną szmatką. Unikaj jednak stosowania mopa.

W przypadku podłóg z olejowoskiem zaleca się stosowanie specjalnych środków do pielęgnacji drewnianych podłóg. Przed ich użyciem koniecznie zapoznaj się z instrukcją producenta.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Gotowe meble a indywidualne rozwiązania na wymiar
Wybieramy kabinę prysznicową z Radaway
Drewno w domu – jak i czym pielęgnować?
Oświetl inteligentnie dom – Philips Hue
Współpracujemy z ARIA Development
Obsługujemy inwestycję NOWE ZAMIENIE
Nowy partner City Villa
Sceny świetlne we wnętrzu – jak dobrać oświetlenie do kuchni, nauki i odpoczynku?
Wnętrze w stylu loftowym
Podłogi Baltic Wood – jak są wykończone?
Stylowe rozdzielenie przestrzeni w Twoim domu
7 elementów lokalu, które warto sprawdzić przy odbiorze technicznym
Wykończenie na własną rękę? 5 ukrytych trudności
Zaaranżujemy i zrealizujemy projekt twojego przyszłego domu
Sokratesa Development – Nasz Nowy Partner

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Wykończenie mieszkania pod klucz? Wybierz pomiędzy pakietem Wygodnym lub Komfortowym!

    Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się dwa pakiety - Wygodny i Komfortowy. Nic więc

    czytaj więcej
  • Projektowanie domu – zrób to razem z nami

    Projektowanie wnętrza dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Nie znaczy to jednak, że

    czytaj więcej