Ergonomia w kuchni

Strona główna » Ergonomia w kuchni
ergonomia w kuchni
718 wyświetleń1668 słów24 lutego 2023czas czytania 8,4 minut

Chcesz cieszyć się funkcjonalną przestrzenią we własnych czterech kątach? Poznaj kilka wskazówek, sprawdź, czym jest ergonomia w kuchni i zadbaj o komfort domowników.
Spis treści:

Dlaczego ergonomia w kuchni jest ważna?

Jeśli Twoja przestrzeń wydaje się niedostosowana do potrzeb domowników, a dostęp do sprzętów czy mebli jest utrudniony, prawdopodobnie kuchnia potrzebuje zmian. Ignorowanie tych czynników może być niebezpieczne. W ciasnym i nieodpowiednio zaprojektowanym pomieszczeniu nietrudno o przypadkowe uderzenie czy wypadek.

Ponadto użytkowanie takiej kuchni jest nieprzyjemne. Trudności z poruszaniem się po własnych czterech kątach bywają frustrujące, szczególnie gdy przebywa tam więcej osób.

Wystarczy jednak zadbać o kilka szczegółów, aby móc cieszyć się komfortem przyrządzania posiłków.

Prawidłowa odległość między szafkami w kuchni i przemyślany podział na strefy to tylko niektóre czynniki, jakie wpływają na ergonomię. O te elementy najlepiej zadbać już na etapie projektowania własnych czterech kątów. Z drugiej strony na zmiany nigdy nie jest za późno i nawet niewielkie pomieszczenie można dopasować do potrzeb wszystkich domowników.

Warto podkreślić, że prawidłowa ergonomia może znacznie skrócić czas przygotowywania posiłków. Zwróć uwagę, że wypakowywanie zakupów, wkładanie produktów do lodówki, mycie i przyrządzanie jedzenia to czynności wykonywane codziennie. Odpowiednie rozwiązania sprawią, że przebiegną dużo szybciej.

Ergonomiczna wyspa kuchenna oraz inne nowoczesne rozwiązania pozwolą Ci zaaranżować funkcjonalne wnętrze. Wiele zależy jednak od osobistych preferencji. Na szczęście oferta mebli i dodatków jest bardzo zróżnicowana. Kuchnia nowoczesna, a zarazem praktyczna dziś nie stanowi już wyzwania. Poznaj nasze wskazówki i odmień własne cztery kąty.

Podziel wnętrze kuchni na 5 stref

Jedną z podstawowych zasad, jakimi warto kierować się przy urządzaniu kuchni jest podział pomieszczenia na strefy. Projektanci podkreślają, że za takim rozwiązaniem przemawia wiele atutów i trudno się z tym nie zgodzić.

Przede wszystkim ułatwisz sobie organizację codziennej pracy. Strefy w kuchni pozwolą Ci na łatwiejsze przemieszczanie się, a wszystkie ważne elementy będą ustawione w ergonomiczny sposób. Właściwa odległości między szafkami w kuchni czy optymalna wysokość szafek wiszących od blatu to czynniki, dzięki którym przebywanie w pomieszczeniu stanie się czystą przyjemnością.

Kolejną zaletą jest poprawa funkcjonalności. Dzięki podziałowi kuchni na strefy zagospodarujesz cztery kąty w sposób idealnie dopasowany do własnych potrzeb. W odpowiednio zaaranżowanych przestrzeniach stoły kuchenne służą wyłącznie spożywaniu posiłków. Natomiast strefa robocza pozwala na ich wygodne przygotowywanie.

Ponadto nawet mała kuchnia w bloku podzielona na strefy wygląda nad wyraz atrakcyjnie. Jeżeli szukasz sposobu na miłą dla oka, a zarazem harmonijną przestrzeń, odpowiedni podział czterech kątów będzie strzałem w dziesiątkę.

Bardzo ważnym aspektem jest również bezpieczeństwo. Właściwy układ – kuchnia wymiary ergonomia sprawi, że unikniesz przypadkowych uderzeń oraz innych niepotrzebnych zagrożeń.

Niezależnie od tego, czy dopiero projektujesz przestrzeń, czy chcesz ją nieco zmodyfikować, te zasady sprawdzą się doskonale. Dowiedz się, jakie strefy warto wydzielić i ciesz się komfortem na co dzień.

Strefa zapasów

Obszar ten służy przechowywaniu produktów spożywczych. Zazwyczaj mowa tu o szafkach i szufladach. Równie ważna jest instalacja elektryczna w kuchni, a dokładniej podstawowe urządzenia – zamrażarka i lodówka.

Pamiętaj, że strefa zapasów powinna być właściwie zorganizowana, co pozwoli uzyskać szybki dostęp do niezbędnych produktów. Żywność należy umieścić w odpowiednich opakowaniach, aby zabezpieczyć ją przed zepsuciem. Pamiętaj również, aby meble nie przytłaczały przestrzeni. Wprowadź do kuchni tyle konstrukcji, ile rzeczywiście potrzebujesz.

Właściwa organizacja tej strefy pozwoli Ci zaoszczędzić wiele czasu i znacznie ułatwi przygotowywanie posiłków. Wystarczy znaleźć odpowiednią przestrzeń na zapasy. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której brakuje niezbędnych składników do dania.

naczynia w kuchni

Strefa przechowywania

Strefa przechowywania jest przestrzenią, w której zgromadzisz wszystkie niezbędne przedmioty. Mowa tu o garnkach, talerzach, sztućcach czy małych elementach AGD. Natomiast blat będzie idealnym miejscem, aby rozpakować zakupy, oczyścić żywność i pokroić produkty.

Jeżeli Twoja przestrzeń to mała kuchnia, nadal możesz dobrze ją zorganizować. Doskonałym rozwiązaniem będzie wybór górnych szafek wiszących i schowanie w nich talerzy, kubków oraz misek. W ten sposób znacznie ułatwisz sobie korzystanie z czterech kątów.

Jeśli chcesz dobrze zaprojektować strefę i zadbać o łatwe przechowywanie przedmiotów, pamiętaj, aby wszystkie szafki były ustawione w logiczny, a zarazem ergonomiczny sposób. Dzięki temu poszukiwanie przedmiotów stanie się dużo szybsze i łatwiejsze. W ten sposób zaoszczędzisz wiele czasu i sprawnie przygotujesz posiłki.

Gdy wszystkie przedmioty będą pod ręką, przygotowywanie potraw stanie się czystą przyjemnością. Chociaż dużo łatwiej zadbać o porządek w większych przestrzeniach (np. kuchnia z wyspą otwarta na salon), niewielkie cztery kąty również mogą prezentować się bardzo atrakcyjnie.

Strefa zmywania

Odpowiednio zorganizowana przestrzeń (zarówno meble, jak i elektryka w kuchni) zapewnią Ci wiele miejsca do zmywania naczyń. Musisz zwrócić uwagę, że w tej strefie powstaje wiele odpadów. Dlatego kosz na śmieci najlepiej umieścić w szufladzie.

Czy mała kuchnia to dobra przestrzeń na zmywarkę? Chociaż sprzęt zajmuje nieco miejsca, zdecydowanie warto postawić na takie rozwiązanie. W tym przypadku znakomicie sprawdzi się model do zabudowy. Jeżeli jednak nie masz wystarczającej ilości wolnego miejsca, wybierz funkcjonalny zlew dwukomorowy. Wówczas dużo łatwiej przeprowadzisz niezbędne czynności.

Dobrą praktyką jest zmywanie naczyń na bieżąco. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnych zapachów w kuchni i zadbasz o czyste oraz dobrze zorganizowane wnętrze. Ponadto unikniesz bakterii, które bytują w niezadbanych przestrzeniach. Właśnie dlatego utrzymanie porządku ma priorytetowe znaczenie.

W tym miejscu warto wspomnieć, aby regularnie przecierać stół kuchenny, blaty oraz inne elementy, na których osadzają się zanieczyszczenia. Regularne sprzątanie stanowi podstawę każdej ergonomicznej kuchni.

Strefa przygotowywania jedzenia

To część kuchni przeznaczona do przygotowywania produktów przed podaniem jedzenia i obróbką termiczną. Podstawowym elementem strefy jest szeroki blat, który zapewni komfort krojenia, mieszania czy wyrabiania ciasta. Dzięki temu przygotujesz wszystkie posiłki, aby nakryć stół kuchenny i cieszyć się komfortem podczas wspólnych chwil.

Zadbaj o to, aby noże, garnki czy deski do krojenia były zawsze pod ręką. Prosty dostęp do dużych i małych akcesoriów zapewni Ci tak potrzebną wygodę podczas gotowania. Bardzo dobrym pomysłem będzie umieszczenie najważniejszych przyrządów w szufladach. To samo dotyczy przypraw, które w kuchni przydadzą się na co dzień.

Strefa gotowania

Przy urządzaniu czterech kątów wielu z nas zwraca uwagę głównie na lodówki czy stoły do kuchni. Jednak na etapie projektowania czterech kątów warto pomyśleć o wyborze piekarnika oraz mikrofalówki. Strefa gotowania powinna być wygodna, nowoczesna i dopasowana do potrzeb wszystkich domowników.

Nie zapomnij również wybrać funkcjonalnego okapu, który pochłonie zapachy, powstające podczas gotowania czy smażenia. W tej strefie dobrze sprawdzi się również blat. Dzięki temu wygodnie nałożysz potrawy, zanim trafią na stolik do kuchni. Urządzenie tej strefy nie jest trudne, lecz wymaga praktycznego podejścia. Przed zakupem mebli i urządzeń elektrycznych dobrze zastanów się, które rozwiązania najlepiej sprawdzą się w czterech kątach.

Trójkąt roboczy

Trójkąt roboczy dokładnie określa, w którym miejscu najlepiej ustawić trzy najważniejsze urządzenia AGD – lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Elementy te są bardzo istotne dla strefy zapasów, zmywania oraz gotowania lub pieczenia.

Istnieje kilka zasad związanych z odległością pomiędzy poszczególnymi elementami.

  • Odległość pomiędzy lodówką i zlewozmywakiem – 1,2-2,1 m
  • Odległość pomiędzy lodówką i kuchenką – 1,2 -2,7 m
  • Odległość pomiędzy zlewozmywakiem i kuchenką od 0,9-1,2 m do 2,1 m.

Tych założeń warto się trzymać w trosce o komfort wszystkich domowników oraz ergonomię w czterech kątach. Ponadto sposób ustawienia lodówki, zlewu czy kuchenki ma bardzo duże znaczenie dla projektowania kuchni. Musisz pamiętać, że instalacja wodna, elektryczna oraz gazowa powinna być dopasowana do planowanych rozwiązań.

Pamiętaj również, że wiele elementów kuchennych możesz zaprojektować na wymiar. Mowa tu szczególnie o szafkach. Natomiast sprzęty AGD dostępne są w wielu opcjach. Dzięki temu z łatwością zaprojektujesz przestrzeń idealnie dopasowaną do osobistych potrzeb. To świetna wiadomość dla wymagających klientów. Skorzystaj z naszych wskazówek, a komfort będzie zawsze w zasięgu ręku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i stworzyć z nami swoją kuchnię marzeń, umów się na spotkanie z naszym specjalistą.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jak można zadbać o prawidłową jakość powietrza w mieszkaniu?
Alergik w domu – materiały wykończeniowe mają znaczenie
Oświetlenie pokoju z Kanlux
Z nami zapomnisz o plastikowych butelkach na wodę
Zobacz jakie środki wdrożyliśmy by zachować bezpieczeństwo podczas spotkań w pracowni
Drewniana podłoga do domu
Styl życia a dom
Wymarzone M i rozmowa z deweloperem — o czym trzeba pamiętać?
Feng Shui we wnętrzach — czy to naprawdę działa?
Zlewozmywak Franke czy warto?
Wola Apartamentowo
Panele Quick-Step – poradnik
Ciepło w łazience – czy ogrzewanie podłogowe zastąpi grzejnik?
Ergonomia w kuchni
Nagroda Excellent Design dla Urządzamypodklucz.pl

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Wykończenie mieszkania pod klucz? Wybierz pomiędzy pakietem Wygodnym lub Komfortowym!

    Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się dwa pakiety - Wygodny i Komfortowy. Nic więc

    czytaj więcej
  • Projektowanie domu – zrób to razem z nami

    Projektowanie wnętrza dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Nie znaczy to jednak, że

    czytaj więcej