Wymarzone M i rozmowa z deweloperem — o czym trzeba pamiętać?

Strona główna » Wymarzone M i rozmowa z deweloperem — o czym trzeba pamiętać?
7 elementów lokalu, które warto sprawdzić przy odbiorze technicznym
763 wyświetleń1495 słów19 stycznia 2023czas czytania 7,5 minut

Jedną z poważniejszych decyzji jest zakup mieszkania na własność. Jeśli nie chcemy mieszkać na wsi i budować domu, pozostaje nam miasto, w którym królują wielopiętrowe bloki mieszkalne. Jednak przeprowadzenie takiej transakcji nie jest wcale najłatwiejsze. Związane jest to z dużym stresem, zwłaszcza w przypadku zakupu wymarzonego mieszkania z rynku pierwotnego. Jeśli chcemy zminimalizować związane z tym ryzyko, warto wpierw przeprowadzić odpowiedni research, sprawdzić opinie o deweloperze, jak i każdy punkt transakcji. Poniżej znajdziesz rzetelną listę pytań oraz informacji, które powinno się uwzględnić w trakcie podejmowania tak ważnej decyzji życiowej!
Spis treści:

Sprawdź opinie o deweloperze na rynku

Z racji tego, że zakup mieszkania obejmuje cenną nieruchomość oraz sporą sumę pieniędzy, nie warto decydować się na usługi dewelopera w ciemno. Po zapoznaniu się z dopiero budowaną nieruchomością warto odnaleźć dane dewelopera, a następnie dokładnie je sprawdzić. Wiele informacji z pewnością znajdzie się w sieci. Możesz poczytać opinie o deweloperze, wśród których nie będzie brakowało tych pozytywnych, jak i negatywnych. Coś, co dla jednego klienta będzie zaletą, dla drugiego może okazać się wadą.

Dobrymi miejscami na sprawdzenie dewelopera są takie instytucje jak ZUS, Urząd Skarbowy oraz KRS. Inne istotne źródła to choćby Krajowy Rejestr Długów, prospekt informacyjny otrzymany bezpośrednio od dewelopera, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz baza Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Wiele cennych informacji znajdziesz także w księdze wieczystej. Jeśli posiadasz numer nieruchomości, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzić ją online. Dowiesz się z niej, czy inwestycja została obciążona hipoteką oraz kto jest prawnym właścicielem gruntów, na których powstaje blok mieszkalny.

Dowiedz się, w jaki sposób finansowana jest inwestycja

Masz zaplanowane spotkanie z deweloperem i chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób finansowana jest nieruchomość? Jak pokazuje doświadczenie, nie ma nic niestosownego w zapytaniu o ten aspekt. Jako potencjalny kupujący masz prawo wiedzieć, skąd deweloper posiada fundusze na nieruchomość.

Zdecydowana większość deweloperów bazuje na kredycie. Jeśli deweloper zajmujący się budową bloku, w którym planujesz kupić mieszkanie, również korzysta z kredytu, możesz spać spokojnie. Z reguły banki dość dokładnie przyglądają się kondycji firm oraz kontrolują jej prawe. Dzieje się tak, ponieważ banki przed wypłaceniem kolejnej transzy kredytu dokładnie sprawdza wcześniej wykonane prace.

Części wspólne inwestycji — jakie są plany zagospodarowania

Dla kupującego bardzo ważne jest nie tylko samo mieszkanie, ale również otoczenie bloku oraz części wspólne inwestycji. Dlaczego? Ma to tak duże znaczenie, jak w przypadku domu jednorodzinnego podwórko. Podczas spotkania z deweloperem koniecznie sprawdź miejscowy plan zagospodarowania oraz poproś o wgląd do prospektu. Znajdziesz tam bardzo ważne informacje dotyczące terenów zielonych, placówek medycznych, przedszkoli czy sklepów. Co jest poza tym dla Ciebie ważne? Czy na terenie osiedla znajdzie się plac zabaw dla dzieci (chyba że jest to osiedle dedykowane ludziom, którzy nie planują mieć dzieci), siłownie plenerowe bądź strefy relaksu? Jeśli tak, na pewno będzie Ci się tutaj dobrze mieszkało!

Jakość wykończenia i materiały użyte podczas budowy

Każdy deweloper oferuje kilka możliwości wykończenia mieszkania. Do najczęściej wymienianych należy stan deweloperski oraz wykończenie pod klucz. I jedna, i druga opcja jest chętnie wybierana przez klientów. Wszystko bowiem zależy od faktycznych potrzeb. Jednak to, co jeszcze powinno interesować kupującego to materiały użyte podczas budowy. Dobrze byłoby, gdyby deweloper stawiał na jakościowe materiały, takie jak solidne pustaki, dobrej jakości styropian, stolarka okienna spełniająca standardy. We wnętrzach również powinny znaleźć się solidne komponenty. W końcu to one będą wpływać na ostateczną cenę mieszkania i jego faktyczną wartość.

nasza ekipa remontowa

Stan deweloperski — co obejmuje?

Czym jest stan deweloperski? Pojęcie to bywa interpretowane bardzo różnie. Najczęściej dotyczy mieszkania, które posiada stolarkę okienną, drzwi zewnętrzne, a także otynkowane ściany, podłogę wykończoną cementem oraz wszystkie przyłącza pod instalacje wodno-kanalizacyjne, grzewcze i gazowe. Jeśli decydujesz się na mieszkanie w stanie deweloperskim, koniecznie poproś o wykaz od dewelopera, aby mieć pewność, że wszystkie te prace zostaną u Ciebie wykonane. Dzięki temu będziesz miał okazję do znacznie lepszego przygotowania się, kiedy już deweloper odda mieszkanie do Twojej dyspozycji. Podczas spotkania z deweloperem, koniecznie zdobądź wszelkie informacje na temat wykorzystywanych materiałów budowanych, co może mieć spore znaczenie podczas podjęcia ostatecznej decyzji.

Sprawdź dotychczasowe realizacje dewelopera

Zanim wybierzesz konkretną inwestycję i dewelopera, warto zwrócić uwagę na to, jak długo dana osoba działa na rynku oraz jak wyglądają jej poprzednie inwestycje. W ten sposób przekonasz się o standardzie, który oferuje, ale też jakości wykończenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podpytać nieco mieszkańców o to, jak mieszka im się w danym bloku czy na osiedlu.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, możesz sprawdzić, czy deweloper nie ma przypadkiem inwestycji w innych miastach. Będzie to świadczyło o jego rozmachu, możliwościach finansowych oraz doświadczeniu. Jest to też sposób na utwierdzenie się w słuszności podjętej decyzji.

Pakiet dokumentów deweloperskich — co powinieneś otrzymać?

Zastanawiasz się, jakie dokumenty powinieneś otrzymać podczas spotkania z deweloperem? Przede wszystkim chodzi o:

  • wzór umowy oraz załączniki, takie jak plan mieszkania, gwarantowany standard wykończenia, harmonogram spłat, a jeśli potrzeba to również harmonogram robót budowlanych,
  • aktualny odpis z księgi wieczystej nieruchomości — jeśli brakuje tego konkretnego dokumentu, należy poprosić o kopię aktu notarialnego, na którym czarno na białym będzie napisane, że deweloper nabył legalnie prawa do nieruchomości,
  • aktualny odpis KRS,
  • zaświadczenie o niezaleganiu we wpłatach na rzecz ZUS i US.

Tutaj zaznaczyć trzeba, że umowa z deweloperem jest kluczowym dokumentem, który reguluje relacje pomiędzy nabywcą lokalu a jego sprzedawcą. Spisywana jest w obecności notariusza. Zobowiązuje dewelopera do wybudowania nieruchomości, natomiast klienta do jej ostatecznego wykupienia. Zanim ją podpiszesz, trzeba koniecznie ją sprawdzić. Przede wszystkim zwróć uwagę na takie zagadnienia, jak:

  • czy czas rękojmi wynosi 5 lat?
  • czy umowa ma odpowiednie zapisy, które pozwalają deweloperowi na zmianę ostatecznej ceny?
  • czy w umowie znajduje się konkretny termin, w którym można spodziewać się przeniesienia praw własności do lokalu?
  • jaki jest termin (przewidywany) odbioru lokalu?
  • kiedy nabywca zobowiązany jest wpłacić raty za lokal?
  • jakie są ewentualne konsekwencje niedotrzymania terminu oddania lokalu?
  • czy umowa zawiera kary, jeśli kupujący otrzyma negatywną decyzję kredytową?
  • czy w umowie jest zapis, który mówi o możliwości dokonania odbioru lokalu przez dewelopera bez obecności kupującego?

Cena za m2 – negocjuj ostateczną cenę

Planujesz kupić mieszkanie? Podoba Ci się wszystko, poza ceną i zastanawiasz się, czy jest możliwość jej negocjacji? Otóż jak pokazuje doświadczenie, taka możliwość jest zawsze. Wielu deweloperów jest otwartych na negocjacje, jednak nie oznacza to, że sami je zaproponują, ponieważ wiadome jest, że chcą zarobić jak najwięcej na swoich nieruchomościach.

Jako klient możesz starać się przeprowadzić rzetelne negocjacje. Warto już wcześniej poszukać w głowie odpowiednich argumentów. Dobrze byłoby je spisać i ułożyć od najsłabszego, do najsilniejszego, który ostatecznie przekona dewelopera. Każdy klient pamiętać musi, że każdy ma inny charakter, dlatego nie z każdym deweloperem negocjacje zakończą się w pełni pomyślnie. Należy być przygotowanym na każdy obrót sytuacji, a jednocześnie mieć nadzieję, na to, że rozmowa pójdzie w dobrą stronę i cena mieszkania zostanie choć trochę obniżona!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jak można zadbać o prawidłową jakość powietrza w mieszkaniu?
Alergik w domu – materiały wykończeniowe mają znaczenie
Oświetlenie pokoju z Kanlux
Z nami zapomnisz o plastikowych butelkach na wodę
Zobacz jakie środki wdrożyliśmy by zachować bezpieczeństwo podczas spotkań w pracowni
Drewniana podłoga do domu
Styl życia a dom
Wymarzone M i rozmowa z deweloperem — o czym trzeba pamiętać?
Feng Shui we wnętrzach — czy to naprawdę działa?
Zlewozmywak Franke czy warto?
Wola Apartamentowo
Panele Quick-Step – poradnik
Ciepło w łazience – czy ogrzewanie podłogowe zastąpi grzejnik?
Ergonomia w kuchni
Nagroda Excellent Design dla Urządzamypodklucz.pl

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Zaaranżuj przytulne wejście do swojego domu razem z nami

    Spis treści: Pierwsze wrażenie liczy się: jak ważne jest wejście do domu Podstawowe elementy wejścia:

    czytaj więcej
  • Jak połączyć płytki z panelami podłogowymi lub deskami?

    Spis treści: Dlaczego połączenie płytek z panelami jest trendy? Narzędzia i materiały niezbędne do połączenia.

    czytaj więcej
  1. Przytulniej 2 lutego 2023 o 23:10 - Odpowiedz

    Niedawno natknąłem się na ten blog i była to miła niespodzianka. Artykuły są dobrze napisane i pouczające, ale zawierają również unikalne perspektywy, których wcześniej nie widziałem. Naprawdę miło jest czytać posty, które nie są tylko powtarzaniem tych samych starych pomysłów. Nie mogę się doczekać, aby przeczytać więcej Twoich treści w przyszłości.