Jak można zadbać o prawidłową jakość powietrza w mieszkaniu?

Strona główna » Jak można zadbać o prawidłową jakość powietrza w mieszkaniu?
oczyszczacz powietrza
683 wyświetleń1607 słów24 lutego 2023czas czytania 8,1 minut

Zastanawiasz się, jak zadbać o czyste powietrze we własnych czterech kątach? Jesteś w dobrym miejscu. W tym poradniku znajdziesz kilka cennych wskazówek, dzięki którym komfort będzie na wyciągnięcie ręki.
Spis treści:

Jakość powietrza ma wpływ na nasze funkcjonowanie

Odpowiednia jakość powietrza ma kluczowe znaczenie dla zdrowia. Dorośli wykonują ok. 22.000 oddechów w ciągu dnia, co przekłada się na 15.000 – 20.000 litrów wchłanianego powietrza. Jednocześnie pochłaniamy nawet do 75.000 cząsteczek kurzu. Już w jednym gramie zanieczyszczeń znajduje się wiele szkodliwych dla zdrowia substancji.

Chociaż niewielkie włoski w nosie zatrzymują te największe elementy, nadal wiele drobnoustrojów dostaje się do krtani. Mogą być wydalone wraz ze śliną lub naturalnie wyrzucone z oskrzeli. Jednak część z nich trafia do płuc. Na nich osadza się groźny dla zdrowia pył.

Jeżeli nadal zastanawiasz się, czy badanie jakości powietrza w pomieszczeniach jest potrzebne, weź pod uwagę, że wzrost stężenia pyłu w powietrzu o 10 mikrogramów zwiększa liczbę zgonów od 0,5 do 1%. Przybywa również ataków astmy oraz przypadków zapalenia oskrzeli. Ponadto zanieczyszczone powietrze wpływa na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego.

Naukowcy opisali nową chorobę, która dotyczy długiego przebywania w pomieszczeniach z zatrutym powietrzem. Mowa tu o syndromie chorych budynków. Pierwsze symptomy przypominają grypę, lecz z czasem dochodzi do poważnych zmian w systemie odpornościowym.

Na szczęście świadomość na temat zagrożeń rośnie. Dziś coraz więcej osób szuka oczyszczaczy powietrza i zastanawia się, co to jest ozonowanie. W kolejnych sekcjach poradnika odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania. Poznaj szczegóły i zadbaj o dobre zdrowie.

Wietrzenie pomieszczeń – dlaczego świeże powietrze jest tak ważne?

Dbanie o świeże powietrze w czterech kątach jest łatwiejsze niż może się wydawać. Jednak wiele osób nie stosuje dobrej praktyki, jaką jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Ponadto niektórzy zwyczajnie o tym zapominają, gdyż drobnoustroje nie są widoczne gołym okiem. Natomiast problem istnieje i jest bardzo poważny.

Jak wietrzyć mieszkanie, aby uzyskać jak najlepsze efekty? Otóż wystarczy otworzyć okno przynajmniej na 15 minut. Najlepiej robić to kilka razy dziennie. Pamiętaj, aby tę czynność wykonywać nawet zimą. Warto nadmienić, że niska temperatura eliminuje roztocza. Ponadto jest to doskonały sposób, jak pozbyć się wilgoci z nowego domu.

Jeżeli jednak jesteś alergikiem, unikaj otwierania okien w okresie kwitnienia bądź pylenia roślin. Odradzamy również wietrzenie pomieszczeń, gdy jakość powietrza jest bardzo zła lub na zewnątrz pojawia się smog. Jednak istnieją inne sposoby, które pozwolą Ci zadbać o komfort w domu (np. ozonowanie pomieszczeń). Możesz również sięgnąć po oczyszczacz powietrza z nawilżaczem.

Jak sprawdzić, czy w mieszkaniu jest dobra jakość powietrza?

Regularna kontrola stanu powietrza w mieszkaniu ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i komfortu wszystkich domowników. Istnieje bardzo prosty sposób, który pozwoli Ci zadbać o doskonałe samopoczucie. Jak sprawdzić jakość powietrza w domu?

Wystarczy, że zainstalujesz czujnik jakości powietrza. To niewielkie urządzenie dokładnie wskaże pomiary oraz skład powietrza. Sprzęt wyglądem przypomina stację pogodową i nie jest drogi. Podstawowy model kupisz już za kilkadziesiąt złotych.

Ponadto badanie jakości powietrza w domu możesz przeprowadzić przy użyciu wacika kosmetycznego. Przyklej go taśmą do rury odkurzacza i włącz urządzenia na kilka chwil. Jeśli po upływie kilku minut na waciku pozostaną zanieczyszczenia, warto zastanowić się, jaki oczyszczacz powietrza będzie najlepszy.

Zanieczyszczenia powietrza, które są szczególnie szkodliwe dla zdrowia

Wiesz już jak ważne jest wietrzenie pokoju czy oczyszczacz powietrza. Nadszedł czas, aby wyjaśnić, które zanieczyszczenia są szczególnie niebezpieczne.

 • Dwutlenek siarki – związek ten powstaje przy spalaniu paliw kopalnych – węgla brunatnego i kamiennego, natomiast w mniejszym stopniu – ropy naftowej i gazu ziemnego. Do głównych źródeł tych zanieczyszczeń należą: energetyka, spaliny samochodowe, przemysł chemiczny.
 • Tlenki azotu – źródłem tych zanieczyszczeń są głównie spaliny samochodowe, a także przemysł chemiczny (np. produkcja nawozów sztucznych).
 • Tlenek i dwutlenek węgla – gazy powstają tam, gdzie następuje spalanie paliw, czyli przy bardzo wielu gałęziach przemysłu (np. hutnictwo).
 • Pyły – szczególnie groźne substancje, które przez mikroskopijne rozmiary długo utrzymują się w powietrzu, zanim opadną na ziemię.

Które substancje najczęściej pojawiają się w domu? Dużym problemem jest aldehyd mrówkowy (formaldehyd), który stosuje się przy produkcji chusteczek higienicznych, sztucznych tkanin odzieżowych, dywanów, kosmetyków do paznokci, materiałów budowlanych, toreb papierowych czy płyt pilśniowych. Jest to związek alergizujący, który przy dużych stężeniach i długotrwałym wdychaniu wpływa na nadwrażliwość. W dodatku może prowadzić do podrażnień dróg oddechowych, a także obrzęków płuc i krtani.

Bardzo często w domowym powietrzu pojawia się benzen. To toksyczna oraz rakotwórcza substancja stosowana przy produkcji plastiku, detergentów, leków oraz pestycydów. Ponadto występuje w dymie papierosowym, klejach, farbach czy spalinach samochodowych. Związek ten może powodować ból głowy, podnosić ciśnienie, podrażniać oczy i drogi oddechowe.

Natomiast ksyleny stosowane są jako rozpuszczalniki farb oraz lakierów. Mogą znajdować się w wyrobach skórzanych, gumowych, spalinach samochodowych czy dymie papierosowym. Negatywnie wpływają na zdrowie, podrażniając gardło i usta.

Wystarczy jednak otworzyć – oczyszczacz powietrza ranking lub spojrzeć na zestawienie czujników czystości powietrza, aby zadbać o własne zdrowie. Ponadto warto przeczytać, co daje ozonowanie oraz poszukać roślin, które oczyszczą powietrze.

wietrzenie domu

Sposoby na poprawę jakości powietrza

Wiele osób nadal zastanawia się, dlaczego powinniśmy spędzać czas na świeżym powietrzu i wietrzyć mieszkanie. To zazwyczaj dobra praktyka, choć nie możemy zapomnieć o zapewnieniu komfortu we własnych czterech kątach. Istnieje wiele sprawdzonych, a zarazem bardzo skutecznych sposobów.

Zielone filtry

Nie tylko ozonowanie mieszkania sprzyja czystemu powietrzu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie do wnętrz nieco więcej roślin. Te nazywane są zielonymi filtrami, gdyż oczyszczają powietrze, a jednocześnie produkują tlen. Dodatkowym atutem jest zwiększenie estetyki w czterech kątach.

Świetny rozwiązaniem jest wybór roślin doniczkowych, które ożywią przestrzeń i nasycą powietrze tlenem. Ponadto świetnie filtrują zanieczyszczenia, które pochodzą z drewna czy środków czyszczących.

Które rośliny są najbardziej cenione przez ekspertów? Jest ich bardzo wiele. Doskonale sprawdzi się chamedora wytworna, zielistka Sternberga czy nefrolepis. Te nie tylko oczyszczają powietrze, ale również świetnie je nawilżają. Docenisz je szczególnie zimą, kiedy wilgotność spada nawet do 20-30%. Specjaliści radzą, aby wprowadzić przynajmniej jedną roślinę na 10 metrów kwadratowych powierzchni.

Domowe oczyszczacze powietrza

Do polecanych rozwiązań należy oczyszczacz powietrza. To profesjonalne urządzenie pomoże Ci usunąć z powietrza pyły zawieszone, drobinki kurzu, roztocza pleśni oraz toksyczne substancje. Dzięki temu czyste powietrze będzie na wyciągnięcie ręki, a komfort bardzo odczuwalny.

Po takie rozwiązanie powinni sięgnąć posiadacze zwierząt domowych, gubiących sierść. Ponadto urządzenie sprawdzi się znakomicie w rękach alergików czy młodych rodziców. Nic więc dziwnego, że oczyszczacze cieszą się tak dużym zainteresowaniem.

O zakupie oczyszczacza powietrza nie może decydować przypadek. Przed zakupem zapoznaj się ze specyfikacją techniczną. Zwróć uwagę na moc oraz funkcje urządzenia. Nie bez znaczenia będzie również renoma producenta. Najlepiej wybierać sprzęty znanych marek, które doskonale sprawdzą się w czterech kątach. Na szczęście oferta sprzętów jest bardzo szeroka i zróżnicowana, więc z łatwością znajdziesz propozycję dopasowaną do osobistych potrzeb.

Jonizatory powietrza

Jak sama nazwa mówi, jonizatory wzbogacają powietrze w jony, a te zwalczają przeróżne zanieczyszczenia. Dzięki temu możesz unieszkodliwić bakterie, wirusy czy zarodniki roztoczy. Wówczas zadbasz o lepsze samopoczucie oraz koncentrację.

To urządzenia, które sprawdzą się w każdym domu. Natomiast szczególnie polecamy je osobom z astmą, alergiami, chorobami dróg oddechowych, a także wszystkim, którzy wdychają dym papierosowy. Na rynku znajdziesz również oczyszczacz powietrza z jonizatorem. Chociaż urządzenia nie zastąpią wietrzenia i regularnego czyszczenia, warto połączyć te rozwiązania i zadbać o komfort mieszkańców. Podobnie jak w przypadku oczyszczaczy, zwróć uwagę na dane techniczne i wybierz sprzęt na lata.

Pamiętaj, że nasze zasady sprawdzą się nie tylko w mieszkaniach, ale również przestrzeniach biurowych. Teraz codzienna praca będzie komfortowa i efektywna.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jak można zadbać o prawidłową jakość powietrza w mieszkaniu?
Alergik w domu – materiały wykończeniowe mają znaczenie
Oświetlenie pokoju z Kanlux
Z nami zapomnisz o plastikowych butelkach na wodę
Zobacz jakie środki wdrożyliśmy by zachować bezpieczeństwo podczas spotkań w pracowni
Drewniana podłoga do domu
Styl życia a dom
Wymarzone M i rozmowa z deweloperem — o czym trzeba pamiętać?
Feng Shui we wnętrzach — czy to naprawdę działa?
Zlewozmywak Franke czy warto?
Wola Apartamentowo
Panele Quick-Step – poradnik
Ciepło w łazience – czy ogrzewanie podłogowe zastąpi grzejnik?
Ergonomia w kuchni
Nagroda Excellent Design dla Urządzamypodklucz.pl

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

 • Wykończenie mieszkania pod klucz? Wybierz pomiędzy pakietem Wygodnym lub Komfortowym!

  Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się dwa pakiety - Wygodny i Komfortowy. Nic więc

  czytaj więcej
 • Projektowanie domu – zrób to razem z nami

  Projektowanie wnętrza dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Nie znaczy to jednak, że

  czytaj więcej
 1. Mirek 26 lutego 2023 o 06:51 - Odpowiedz

  Stosuję od dłuższego czasu porządny oczyszczacz powietrza i widzę dużą różnicę.

 2. Przytulniej 2 marca 2023 o 10:58 - Odpowiedz

  Czytam artykuły na tym blogu od kilku tygodni i jestem pod wrażeniem jakości treści – myślę, że to sprawiło, że do niego chętnie wracam. Każdy artykuł jest dobrze napisany i łatwy do zrozumienia, dzięki czemu przyjemnie się go czyta. Widać, że artykuły są pisane przez prawdziwą osobę, a nie generowane maszynowo. Styl pisania jest przyjemny i widać, że autor wkłada czas i wysiłek w przygotowanie każdego posta. Gorąco polecam!

 3. SMBKOLOR 29 sierpnia 2023 o 15:59 - Odpowiedz

  Oczyszczace są super sprawą – w sensie jonizatory również ale po mojemu jeśli już mamy wybrać jedno do prostego, domowego użytku to oczyszczac powinien być pierwszym wyborem.