Parawan nawannowy — chciałbyś mieć wannę z możliwością prysznica? Jest na to sposób!

Strona główna » Parawan nawannowy — chciałbyś mieć wannę z możliwością prysznica? Jest na to sposób!
parawan nawannowy
785 wyświetleń1775 słów22 lutego 2023czas czytania 8,9 minut

Wiele rozwiązań, które widujemy w sieci, w katalogach, przemawiają do naszego gustu estetycznego, jak i funkcjonalnego. Jednak nie wszystkie pomysły jesteśmy w stanie wykorzystać we własnych domach czy mieszkaniach. Co w przypadku osób, które chcą mieć jednocześnie wannę, jak i prysznic? Okazuje się, że istnieje opcja, która nie wymaga wstawiania do łazienki osobno wanny i prysznica. Wystarczy zastosować parawan nawannowy, który daje możliwość korzystania z wanny na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest kąpiel niczym w wannie, a drugim — szybki prysznic na stojąco, bez ryzyka, że cała łazienka zostanie zalana. Sprawdź, czym dokładnie jest parawan nawannowy, na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru oraz jakie typy parawanów są do wyboru!
Spis treści:

Co to jest parawan nawannowy?

Parawan nawannowy to fantastyczne rozwiązanie w małych i średnich łazienkach w domu czy w bloku. Jest to opcja dla tych, którzy nie chcą rezygnować zarówno z szybkiego, orzeźwiającego prysznica rankiem oraz długiej, ciepłej, relaksującej kąpieli wieczorem. Parawan nawannowy to z reguły matowa lub transparentna ścianka, którą produkuje się z tworzywa sztucznego bądź szkła hartowanego. Ten niepozorny element pozwala na umycie się w ulubiony sposób, bez konieczności stawiania dwóch urządzeń sanitarnych w jednej łazience. Parawan nawannowy świetnie chroni podłogę przed zachlapaniem podłogi, na której później można się poślizgnąć.

Zastanawiasz się, w co wyposażone są małe łazienki? Aranżacje dostępne w sieci pokazują, że doskonale sprawdza się tam wanna z parawanem. Parawan nawannowy nie tylko chroni łazienkę, ale dodatkowo wpływa na jej wygląd. Jeśli zostanie wybrany ładny, estetyczny, wykonany w odpowiedni sposób parawan z wysokiej jakości komponentów, można śmiało mówić o jego walorach dekoracyjnych.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając parawan nawannowy?

Decydując się na zakup parawanu nawannowego, warto zwrócić przede wszystkim uwagę na to, czy będzie pasował stylem do wyposażenia łazienki. Dobrze byłoby unikać połączeń, które nie mają ze sobą żadnych części wspólnych. W ten sposób można zniszczyć to, co udało się uzyskać wcześniej.

Parawan, poza stylem, musi również pasować do wanny kształtem oraz wielkością. Na rynku istnieją rozmaite produkty, jedne z nich będą potrzebować więcej miejsca, inne mniej.

Rozrzut parametrów parawanów nawannowych jest dość szeroki, dzięki czemu każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie. Szerokość dostępnych parawanów waha się między 70 cm a 180 cm, zaś wysokość od 140 cm do 200 cm. Zanim dokonasz wyboru, sprawdź, jak podane wymiary będą wyglądać w porównaniu z łazienką oraz wanną. Tutaj trzeba też podkreślić, iż zbyt wąskie parawany mogą niedostatecznie chronić przed zachlapaniem.

Nie bez znaczenia będzie materiał, z jakiego wykonany jest parawan. Nie liczy się tutaj wyłącznie szyba do wanny i jej grubość, ale także prowadnice, uszczelki oraz profil. Dobrze byłoby wybrać parawan z profilem w kształcie litery U. Pozwala on na instalację osłony nawet przy dość nierównej ścianie. Usprawnia montaż parawanu, co jest bardzo ważne oraz niweluje ewentualne krzywizny.

Od uszczelek zależy, czy parawan będzie działać i czy nie przepuści wody w newralgicznych miejscach. Najlepszym wyborem będą uszczelki elastomerowe, które charakteryzują się wyższą twardością niż znany i chętnie wykorzystywany silikon. Postawienie na takie uszczelki sprawi, że cały parawan będzie mniej podatny na uszkodzenia.

Różne rodzaje parawanów nawannowych

Mnogość rozmaitych parawanów dostępnych na rynku może Cię zaskoczyć. Jest w czym wybierać, a większość z nich jest naprawdę warta uwagi. Jednak biorąc pod uwagę konstrukcję, można wyróżnić aż cztery typy parawanów nawannowych. Są to:

  • wahadłowe — tego rodzaju parawany działają bardzo podobnie jak drzwi na zawiasach. Istnieje możliwość otwierania takich parawanów w stronę łazienki, jak i w stronę wanny. Sprawia to, że zajmują nieco więcej miejsca, niż początkowo się wydaje. Nie są dobrym rozwiązaniem do małych łazienek. Nie chronią też w pełni podłogi przed rozbryzgami wody. Konstrukcja jest dość delikatna, dlatego parawany te nie mogą mieć też zbyt dużych rozmiarów. Na rynku dominują stosunkowo wąskie, ale wysokie modele. Co ciekawe, parawany wahadłowe łatwo utrzymać w czystości.
  • stałe — nie da się ukryć, że takie rozwiązanie jest najprostsze. Takie parawany wyglądają niczym klasyczna ścianka prysznicowa, tyle że usytuowana na brzegu wanny. Rozwiązanie to charakteryzuje się przymocowaniem pojedynczej szyby do ściany przy pomocy specjalnych profili lub zawiasów. Parawany stałe pozostawiają jednak sporą część wanny odkrytą, przez co jest duże prawdopodobieństwo ochlapania podłogi wodą.
  • przesuwne – ten typy parawanów zwykle stosuje się na krawędzi wanny. Aby działało to jak należy, wystarczy użyć dobrze dopasowane prowadnice. Przesuwne parawany mogą przesuwać się na części wanny, jak i na całej jej długości. Świetnie zabezpieczają przed rozchlapywaniem wody podczas mycia. Można też cieszyć się bardziej intymną atmosferą podczas brania kąpieli. Jednak takie rozwiązanie ma też swoje minusy. Wyróżnić możemy większą ilość zakamarków, które trzeba czyścić. Mogą się tam tworzyć niełatwe do usunięcia osady z twardej wody i mydła.
  • harmonijkowe/składane — jest to jedna z popularniejszych opcji, bardzo chętnie wybierana przez klientów. Parawany nawannowe tego rodzaju doceniane są za wygodę użytkowania oraz bardzo łatwy montaż. Nie trzeba tutaj instalować żadnych prowadnic. Tego typu produkty mogą składać się z kilku, nawet siedmiu części. Im ich więcej, tym lepsza ochrona łazienki przed zachlapaniem.

Stały parawan nawannowy — szyba

Szklany parawan nawannowy stały to zwykle jeden element — szyba, która nie posiada żadnych okuć, zawiasów i tym podobnych dodatków. Instalowana jest tak, by nic nie mogło nią poruszać. Nie składa się, a więc stanowi pewne ograniczenie. Z łatwością można ja umyć zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Pojedyncza szyba nie może być jednak zbyt ciężka, a więc ostatecznie parawan na wannę wychodzi nieco wąski. Sprawdzi się w bardzo małych, wąskich łazienkach.

Parawan tego rodzaju można zamówić według własnych wytycznych. Łazienka łazience nierówna, dlatego to fantastyczna opcja. Obok wanny może znajdować się toaleta z zabudowaną spłuczką bądź wanna jest usytuowana pod skosem, więc konieczne jest wykonanie specjalnego wycięcia. Szyba może być przezroczysta, matowa, ze szkła mlecznego czy dekorowana. Obecnie istnieje wiele sposobów na wykonanie oryginalnych dodatków do łazienki i nie tylko.

Parawan nawannowy przesuwny

W tym przypadku konieczne są prowadnice, które należy zamontować na wannie. Decydując się na taki parawan, można mieć pewność, że posłuży bardzo długo, a przy okazji świetnie ochroni łazienkę w każdej sytuacji. Wystarczy go rozsunąć, kiedy planujesz mycie i zasunąć po wyjściu z wanny. Taki parawan nawannowy przesuwny świetnie pasuje do każdego kształtu wanny. Może mieć dwa skrzydła, a nawet i trzy. Warto stawiać na solidne konstrukcje, aby całość naprawdę dobrze się trzymała i służyła wiele lat.

Parawan nawannowy składany

Harmonijkowy parawan też jest świetnym rozwiązaniem. W tym przypadku nie trzeba instalować na wannie prowadnic. Wystarczy solidne podparcie dla parawanu, a resztą zajmą się zawiasy. Parawan nawannowy składany nie zajmuje dużo miejsca po złożeniu. Im więcej elementów, tym skuteczniejsza będzie cała przesłona. To rozwiązanie cenione jest przede wszystkim za łatwość instalacji.

Zalety montażu parawanu

Montowana na krawędzi osłona na wannę to świetna, a przy okazji bardzo nowoczesna opcja, która sprawdzi się w małych i średnich łazienkach. Z pewnością wygląda bardziej estetycznie, aniżeli kiepska zasłonka na karniszu, która może zostać w każdej chwili zerwana. Parawan nawannowy cechuje się trwałością, a przy okazji jest bardziej praktyczny. Poza doskonałym wyglądem może, parawan nawannowy:

  • zabezpiecza łazienkę przed zachlapaniem, co ogranicza też konieczność późniejszego sprzątania, sprawdza się głównie przy dzieciach, które korzystają z wanny bardzo chętnie i nie patrzą na to, czy nachlapią na podłogę, czy nie,
  • pozwala na stworzenie funkcjonalnej wanny wraz z prysznicem, nie zajmuje to finalnie wiele miejsca w łazience, a jest rewelacyjnym rozwiązaniem tam, gdzie przede wszystkim liczy się każdy centymetr przestrzeni.
  • podkreśla nowoczesny, nietuzinkowy, ponadczasowy styl wnętrza,
  • ogranicza rozwój grzybów i pleśni w fugach oraz w rogach łazienki, dzięki mniejszemu rozprzestrzenianiu się wody,
  • optycznie oddziela strefę kąpielową od łazienki,
  • parawany wykonane ze szkła hartowanego znacznie dłużej utrzymują ciepło, dlatego można śmiało mówić o wysokim komforcie mycia,
  • zapewnia sporą dozę intymności podczas zażywania kąpieli,
  • pozwala stworzyć oryginalny klimat SPA w łazience, który na pewno będzie sprzyjał wyciszeniu i relaksowi, można sięgnąć po olejki, a także zatrzymać parę wodną, co pomoże odciąć się od reszty otoczenia, zebrać myśli i cieszyć się fantastyczną, ciepłą kąpielą,
  • chroni przed spięciami, zwłaszcza jeśli nieopodal wanny znajduje się gniazdko elektryczne.

Jak widać, parawany nawannowe to rewelacyjne opcje, z których można skorzystać i cieszyć się długimi latami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je w małych łazienkach, ponieważ nie ma w nich zbyt dużo miejsca, jak i w tych większych dla wspaniałego efektu!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jak można zadbać o prawidłową jakość powietrza w mieszkaniu?
Alergik w domu – materiały wykończeniowe mają znaczenie
Oświetlenie pokoju z Kanlux
Z nami zapomnisz o plastikowych butelkach na wodę
Zobacz jakie środki wdrożyliśmy by zachować bezpieczeństwo podczas spotkań w pracowni
Drewniana podłoga do domu
Styl życia a dom
Wymarzone M i rozmowa z deweloperem — o czym trzeba pamiętać?
Feng Shui we wnętrzach — czy to naprawdę działa?
Zlewozmywak Franke czy warto?
Wola Apartamentowo
Panele Quick-Step – poradnik
Ciepło w łazience – czy ogrzewanie podłogowe zastąpi grzejnik?
Ergonomia w kuchni
Nagroda Excellent Design dla Urządzamypodklucz.pl

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń artykuł

powiązane artykuły

  • Wykończenie mieszkania pod klucz? Wybierz pomiędzy pakietem Wygodnym lub Komfortowym!

    Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się dwa pakiety - Wygodny i Komfortowy. Nic więc

    czytaj więcej
  • Projektowanie domu – zrób to razem z nami

    Projektowanie wnętrza dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Nie znaczy to jednak, że

    czytaj więcej